Brhlovce

Brhlovce sú obec ležiaca v Nitrianskom kraji v okrese Levice. Dodnes sa traduje, že tunajšie skalné obydlia majú vlastne svoj pôvod v ochrane domáceho obyvateľstva pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí.

Keďže sa tu nachádza dobre spracovateľský usadený popol a prach – tufit a tuf a obec a jej okolie zaznamenali v období treťohôr bohatú sopečnú činnosť, naskytla sa jedinečná možnosť ako ich využiť. A tak si do usadenín Brhlovčania vyrúbali jedinečné obytné i hospodárske priestory. Kameň bol vhodným materiálom nielen na vytvorenie originálnych obydlí, ale poskytoval obyvateľstvu zdroj obživy.

V devätnástom storočí sa stalo kamenárstvo najdôležitejšou formou existencie tunajších ľudí, ktorí sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa.

Vysunutá expozícia bola verejnosti sprístupnená v roku 1992 po rozsiahlej rekonštrukcii trvajúcej jeden rok. Nachádza sa v centre v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v uličke „ Šurda “. Tvorí ju usadlosť č. 142, ktorá pozostáva z murovaného domu z konca 19. storočia, murované domu s datovaním 1932 na priečelí domu a priestorov vysekaných do skaly v dvoch podlažiach. Na prízemí sa nachádza letná kuchyňa, komora a ukážky kamenárskych výrobkov a náradia, na podlaží je vyhliadková terasa a malá komôrka. Interiér je zariadený podľa funkcie jednotlivých miestností dobovým nábytkom a inventárom a dokumentuje zvláštnu formu ľudové staviteľstva a bývania od konca 19. storočia po 50. roky 20. storočia. V roku 1994 Tekovské múzeum v Leviciach za záchranu a využitie jedinečnej kultúrnej pamiatky – expozícia Skalné obydlia – získalo medzinárodné ocenenie Europa Nostra, ako prvá organizácia na pôde Slovenskej republiky.

Pri návšteve  usadlosti č. 142 budete mať chvíľami pocit, že domáci si len na chvíľu odbehli, a vy zatiaľ môžete nerušene obdivovať tradičné zariadenie domu, ako napríklad kuchyňu:
DSC_0177_1 DSC_0179_1 DSC_0181_1  DSC_0182_1

Staré hlinené a drevené kuchynské náradie:

DSC_0189_1  DSC_0187_1 DSC_0204_1

Ale zaujímavé sú aj nástroje pre tradičné domáce práce a kamenárska dielňa:

DSC_0171_1  DSC_0214_1

Keďže však expozícia je napriek svojej zaujímavosti malá, oplatí sa pozrieť si ju v spojení s dlhším pobytom v regióne, napríklad na niektorm z blízkych kúpalísk. V letných horúčavach ponúka osvieženie napríklad Santovka v nádherných bielych travertínových bazénoch s osviežujúcou vodou.

Informácie pre návštevníkov

Múzeum je otvorené počas apríl až októbera od pondelka do nedele medzi 9.00 a 16.00, počas november a marca na požiadanie.  Počítajte s tým, že v čase obednej prestávky medzi 12,00 – 12,45 tam nikoho nenájdete.  Ak sa chcete objednať na prehliadku mimo otváracích hodín, zavolajte do Tekovského múzea na číslo +421 (0)36 6312 112 ) alebo pani lektorke Marte Bozalkovej na číslo +421 (0)36 631 5555. Vstupné vás určite nezruinuje, deti a dôchodcovia  zaplatia 0,33 € , dospelí 0,66 €.

Zdroj:

  • www,brhlovce.sk
  • www.muzeumlevice.skTags

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.