Sebestačnosť nie je zadarmo

Sebestačnosť je snom mnohých. Vyzerá to jednoducho. A kúpiť staršiu nehnuteľnosť so záhradou nie je až taký problém. Ak však nosievate ružové okuliare ako ja, prečítajte si pár mojich osobných postrehov. Všetko bolo totiž úplne inak, ako sa píše v románoch a ešte viac inak, ako som si myslela ja, že bude. Hej, a stojí to oveľa viac peňazí a práce než som si kedy vedela predstaviť. Naša sebestačnosť je pritom stále len čiastočná.

Rajská záhrada

Na začiatok počítajte s nákladmi jednorázovými, budete potrebovať postupne dokupovať záhradnícke náradie ako hrable, rýľ, motyka, čakan, lopata, hadica a konva na polievanie, rôzne nožnice a pílky, ale aj rotavátor, kosačku a krovinorez. Toto všetko je nevyhnutné minimum nástrojov potrebných pre prácu, aby ste mohli začať hospodáriť stále v podstate bez nejakej veľkej mechanizácie, nekomerčne.

Pôdu treba raz za rok pohnojiť a áno, aj za hnoj sa platí. Pre výrobu bio-postrekov budete nielen miestne burinky a bylinky, ale tiež sudy, a pravdaže potom na postrekovanie aj postrekovač. Keby ste to chceli po pansky, tak existujú aj elektrické postrekovače.

Ďalej na zber a uskladnenie úrody budete potrebovať dostatočný počet bedničiek. V prípade, že si budete chcieť predpestovať vlastné sadenice, ďalšou investíciou bude parenisko, prípadne sklenník. Oboje sa dá kúpiť alebo vyrobiť, na výrobu budete potrebovať materiál, nástroje a čas. A ak sa rozhodnete pre pestovanie vo vysokých záhonoch, pripočítajte ku zoznamu nákladov ešte materiál na tie záhony samotné plus zmes pôdy a kompostu, ktoré budete potrebovať do záhonu vložiť.

Postupne zbierať úrodu, spracovávať a uskladňovať to, čo sa urodilo. Úroda nie je nikdy garantovaná. Jeden nečakaný rozmar počasia ako búrka, krúpy, silný vietor či neočakávanie ochladenie alebo aj neúnosná páľava, to všetko je preč z večera do rána. A to som ešte nespomenula zvieratká, ktoré si z vašej záhrady môžu kedykoľvek urobiť reštauráciu.

Pozemok

Ak by mal váš pozemok terén podobný tomu nášmu, tak začnite šetriť aj na úpravy kopcov, jám, chodníkov a terás. Či sa rozhodnete pre tehly, kameň, gabiony, drevo, drahé je všetko. Preto nikdy nič nevyhadzujte, všetko sa môže hodiť pri ďalších úpravách.

My sme po piatich rokoch od kúpy domčeka ani nezačali, na zozname priorít sa táto investícia bije o posledné miesto s výstavbou altánku a letnej kuchyne.

Budete potrebovať aj rozbor pôdy a potom sa pustíte do vylepšovania jej kvality pridávaním kompostu, piesku, popola, drevených uhlíkov či iných pôd ako lesnica, ornica a podobne.

Záhradnícky rok nikdy nekončí. Na jeseň po zbere treba porýľovať a pohnojiť pôdu. Na jar pripraviť hriadky, vysiať semienka a s postupujúcimi mesiacmi vysádzať sadenice. Stromy treba strihať a chrániť pred škodcami aj chorobami. Priebežne plieť, polievať a sledovať, čo sa na záhonoch deje.

Prečo to vlastne robíme?

Za seba môžem povedať, že milujem ten pocit vidieť výsledok svojej práce. Sledovať ten proces, rast, premenu.

Pre možnosť natrhať si ráno pár jahôd priamo v záhone, obrať hrášok, nasušiť vlastné zásoby cesnaku a strukovín. Pre pocit, že zemiaky a mrkvu mi nedoviezli z Číny, ale vyrástli na záhone pri dome. Pre vôňu paradajok a papriky čerstvo odtrhnutých z voňavej stonky, ktorá mi zlepší aj tú najhoršiu náladu.

Pre radosť, keď sa urodí taká hromada jabĺk a hrušiek, že ich rozdávame vo vedrách priateľom. Pre nádherný zvuk orechov, ktoré veselo hrkocú v bedničke, ktorú nesiem dole svahom tešiac sa na vianočné koláče s orechami.

Váš dom, váš hrad

Než nejakú tú chatku alebo domček kúpite, overte si, ako je na tom s elektrinou a vodou, kúrením, oknami, strechou, kvalitou stien, vlhkosťou a tesnením. A ešte internet! Ak by ste chceli pracovať virtuálne, zatiaľčo bývate v (ne)pohodlí gazdovstva, budete ho potrebovať, takže pamätajte aj na kontrolu sily signálu.

Dôležité je rozmýšľať aj o tom, aký je prístup k vášmu vysnívanému domčeku z pohľadu šoféra, ktorý vám bude viezť prípadný stavebný materiál.

Ak plánujete celoročné bývanie na gazdovstve, či už je to vinica, sad alebo čokoľvek iné, budete sa potrebovať rozhodnúť, čím budete kúriť a koľko vás to bude stáť. Ja som síce nečakala, že to bude zadarmo, ale náklady ma pri -30°C nepríjemne prekvapili.

Plánovať a počítať! 

Ak uvažujete o vlastnom hospodárení, určite vám pomôže spočítať si budúce náklady a príjmy, aby ste neostali stáť na pol ceste. Tiež sa uistite, že to náradie budete mať kam bezpečne uložiť, aby ste sa nepotkýňali o prístroje a nástroje ako ja, keď idem pustiť vodu alebo vybrať zo skrinky nožnice.

Inak povedané, čím lepšie plánujete a počítate vopred, tým menej šokov zažijete neskôr a čas, ktorý by ste strávili stavebnými úpravami a opravami, môžete venovať záhrade alebo relaxu. Ja sa nezvyknem sťažovať, ale trochu pokoja by som už veru uvítala. Toto je už tretie leto, kedy zveľaďujeme dom aj okolie, a častokrát keď sa pozriem okolo seba, tak mi ostáva len veriť, že to raz bude naozaj krásne.

Viera, že všetko dobre dopadne a stihneme prebudovať to, čo chceme k obrazu svojmu mi dáva vieru a nádej, keď prenášam pol tony cementu a stavebných lepidiel ku domu potom, čo sa kamión pre rozbahnenú cestu nedostal hore, aj keď vynášam 130 trojkilových tehál spred domu dozadu a na strechu. Sen, že raz budem mať krásne elegantné štíhle paže sa už dávno rozplynul. Zato silu a odolnosť, tú získavam nielen fyzickú ale aj duševnú.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.