Lipkavec obyčajný. Zázračný čaj, obklad a krém z vytrvalej buriny

Dlho som nevedela, aký poklad rastie na lúkach v okolí nášho vinohradu. Dlhé zelené výhonky s drobnými lístkami vyrastajúcimi okolo stonky, ktorá sa zachytáva o ruky aj oblečenie ma rozčuľovali. Ešte viac ma hnevalo, že táto rastlinka sa plazila a opierala o všetko naokolo. Potom zrazu zakvitla voňavými bielymi kvietkami, prestala sa zachytávať a ja som v herbári zistila, že tou potvorou je lipkavec.

Lipkavcov je niekoľko druhov, syridlový, marinkový, obyčajný, lesný a mäkký. V názvoch je trochu zmätok aj preto, že sa všelijak v čase a regiónoch menili. Podľa Márie Trebenovej majú všetky rovnaké účinky.

Lipkavec a jeho účinky

  • Zlepšuje trávenie a odvádza nadbytočnú vodu z tela, pretože je močopudný, prečisťuje pečeň a obličky. Tým zároveň zvyšuje obranyschopnosti organizmu.
  • Odstraňuje bolesti brucha a migrénu, čo má asi súvislosť s tým, že čaj z lipkavca znižuje pocit stresu a zlepšuje kvalitu spánku
  • Pomáha zmierňovať reumatické bolesti a menštruačné bolesti
  • Medzi jeho najvyhľadávanejšie účinky patrí podpora činnosti štítnej žľazy. Pri strume sa odporúča kloktať čaj a natierať maslom s lipkavcom.

Kozmetikcké účinky lipkavca

Má aj kozmetické účinky, používa sa ako prostriedok na vypínanie plete a vyhadzovanie vrások, vraj pri pravidelnom používaní aj predchádza ich tvorbe a celkovo pôsobí proti zvädnutej pokožke. Pomáha aj pri liečbe kožných ochorení a poranení spôsobených uhrami a vredmi.

Lipkavec sa teda môže používať vnútorne ako čaj a zvonku ako obklad alebo krém:

  • Čaj: 2 čajové lyžičky zaliať 2 dcl vriacej vody, 13 minút lúhovať, piť pred jedlom 2x denne
  • Odvar na vonkajšie použitie: 2 polievkové lyžice sušenej vňate variť v 4 dcl vody 4 minúty do bodu varu, lúhovať 5 minút . Použiť ako obklad alebo na oplachovanie.

Lipkavcový krém Spoza plota

Dlho som hľadala, do akého masla alebo masti lipkavec zamiešam tak, aby to malo nejaký efekt. Chcela som niečo stabilné, čo nezatuchne, chemicky čisté, univerzálne a neparfemované, vhodné aj pre alergikov. Na rôznych blogoch a fórach, laických aj lekárskych, som sa nakoniec dopracovala ku krému Cutilan. Cutilan nie je eko-bio, je to čosi vyrobené v laboratóriu a jeho zloženie ma presvedčilo.

Na prvý pokus som použila 2 hrste čerstvého lipkavca, pár hodín som ho nechala marinovať v extra panenskom olivovom oleji, a zahriala som túto zmes vo vodnom kúpeli.

Pridala som 200 gramov cutilanu a nechala rozpustiť. Do krému som pridala aj 10 kvapiek esenciálneho oleja ruže a a 5 kvapiek esenciálneho oleja z levandule pre lepšiu vôňu. Tým som môj budúci krém rekvalifikovala na nočný výživný krém, pretože môže byť škodlivé vystavovať slniečku pokožku natretú krémom obsahujúcim tieto dva oleje. Koniec koncov, aj tak je mastný, výživný – veď má vypnúť pokožku a vyhladiť vrásky.

Krém som nechala dva dni oddychovať, aby sa účinné látky absorbovali. Teraz ho ešte zahrejem dvakrát, pričom druhýkrát ho už prefiltrujem do fľaštičky. Som veľmi zvedavá koľko ho bude, ako dlho vydrží a hlavne sa teším na jeho zázračné výsledky.


Spracovávam…
Podarilo sa!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.