Ako dosiahnúť v živote to, čo chcete bez toho, aby ste si dávali predsavzatia, ktoré nedodržíte

Moje novoročné predsavzatia nechávam v rovine humoru, ako napríklad, keď si sľúbim, že budem čítať všetky návody na použitie. (Fakt už budem!) Typickým problémom (aj mojich) predsavzatí totiž je, že častokrát nie sú autentické, nie sú spojené s našimi osobnými cieľmi, skrátka – nie je tam skutočná túžba. Medzi takéto chudokrvné predsavzatia patria všetky tie plány typu začnem cvičiť, schudnem, naučím sa po japonsky, budem míňať menej peňazí, začnem šetriť, prihlásim sa na maratón, krúžok ručných prác alebo kung-fu. Sú takéto predsavzatia fakt to, čo chcem tento rok vo svojom živote dosiahnúť?

Nie je podstatné čo ste sa rozhodli zmeniť, ale prečo.

Ako vieme, kde je vôľa, tam je aj cesta. A preto aj my, ak nemáme skutočnú vôľu zmeniť sa, tak sa jednoducho vyhovoríme na nedostatok času, ba priam si ten nedostatok vytvoríme, alebo pripíšeme neúspech na vrub nedostatku motivácie (ktorá nechodí a nechodí) a pokračujeme v starých zabehnutých koľajách. Podelím sa s vami o pár tipov, čo pomáha mne.

Písanie denníka

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom ako získať odstup a prehľad o svojich cieľoch je písanie denníka. Je to forma aktívneho dialógu so sebo samou, pričom už samotný akt ručného písania prináša množstvo výhod. 

Moment stíšenia sa a možnosť vypísať sa z problémov je asi to prvé, čo sa spája človeku s písaním denníka, avšak denník môže mať aj motivačnú funkciu, ak si doňho budete zapísovať, čo vás nadchlo, potešilo, zaujalo. A samozrejme aj to, čo sa vám podarilo! Môžete si tam zapísať všetky šťastné náhody a kam ste sa vďaka nim dostali, všetky tie malé zázraky, ktoré rozbúchali vaše srdce radosťou. 

Nebojte sa písať si, po čom túžite. Možno budete prekvapení, že dosiahnutie cieľa bolo nakoniec jednoduchšie ako ste si mysleli a s odstupom času si pri čítaní denníka hrdo poťapkáte po pleci.

Poďakovanie …

Už ste o tom možno čítali či počuli, ale nikdy ste sa do toho poriadne nepustili? Byť vedome vďačný je jeden z najužitočnejších návykov, ktorý vám pomôže preniesť sa cez ťažké obdobia, užiť si intenzívnejšie obdobia dobré, a ktorý vám pomôže vytvoriť si databanku všetkého skvelého, čo v živote máte, čo skvelé ste zažili. 

Vedomú vďačnosť môžete pestovať tak, že si do denníka každý deň napíšete päť vecí, za ktoré ste vďačný. Možno budete prekvapený, koľko skvelých vecí beriete ako samozrejmosť. Niekedy budú vaše vďačnosti obrovské, keď napríklad stretnete lásku svojho života alebo získate vysnívanú prácu. Inokedy budete krčiť nosom na ťažkým dňom a potom si spomeniete, že ste vďačná za to, že ste zdravý, máte čo jesť a z vodovodu vám každý deň tečie pitná voda.

Iným spôsobom, ktorý som osobne nevyskúšala, ale javí sa mi zaujímavý, je zavedenie si džbánu vďačnosti. Postačí veľká fľaša od uhoriek alebo iná dostatočne veľká nádoba, do ktorej každý deň vhodíte papierik či papieriky s dátumom a krátkou vetou o tom, za čo ste vďačný. Na konci roka si môžete papieriky postupne otvárať a pripomenúť si top okamihy vášho života za uplynulý rok. 

Vedomá vďačnosť vám pomôže dosahovať vaše ciele, pretože sa stanete vnímavejší a vnútorne celistvejší. Zbavíte sa pocitu, že vám život alebo ktokoľvek čosi dlhuje alebo že dlhujete niečo sami sebe. Tým posiľníte svoju sebadôveru a vnútornú silu, ktoré potrebujete pre dosahovanie svojich cieľov.

… a pochvala!

Viete si predstaviť, ako by sa zmenil váš život, keby ste sa každý deň za niečo pochválili? Môj pobyt v Londýne sa nezmazateľne zapísal do mojej osobnej histórie aj preto, že som mala možnosť zažiť aké to je, keď vám ľudia ďakujú a chvália vás. Každý deň. Niekoľkokrát denne.

Sebavedomý človek rád pochváli aj druhých ľudí. V jednom školení robievam aj nácvik spätnej väzby. Učíme sa názorne, ako pôsobí na človeka len negatívna spätná väzba, len pozitívna pochvala a vyvážený – opodstatnený – mix kritiky aj pochvaly. V úplnom závere školenia je čas na ďakovačku. Mali by ste vidieť, ako nádherne sa zmenia tváre ľudí, ktorí si ďakujú a chvália sa navzájom. Občas mám pocit, akoby niekto potajomky umyl okná, do miestnosti doslova fyzicky prúdi viac svetla.

Aktívne hľadajte príležitosti chváliť a uvidíte, akí milí a ústretoví ľudia budú všade naokolo.

Plánovanie príjemností

Nie sme stroje, ale dokonca aj stroje mávajú plánované odstávky. Problém nastáva vtedy, keď je odstávka neplánovaná z dôvodu poruchy. Aby som sa jej vyhla, tak si okrem povinností od istého časi si plánujem rovnako starostlivo aj príjemnosti. Teda, aspoň sa o to snažím.

Príjemnosť nie je niečo, čo si smiete dopriať len za odmenu, príjemnosť je nevyhnutnou súčasťou každého kolobehu. Vždy tam, kde je napätie, musí prísť aj uvoľnenie, a ideálne v takých intervaloch, že si užijete oboje. 

Príjemnosť nemusí byť nič obrovské, stačí pár milých rituálov, ktoré vám pomôžu vypnúť a načerpať energiu. Takže, či už je to prechádzka, vaňa, výlet, návšteva milej kamarátky alebo rodiny, kino či dobrá kniha, je to jedno, hlavne, nech vám to umožní vypnúť a načerpať energiu. 

Bez ohľadu na to, aké ušľachtilé, dôležité alebo užitočné ciele máme, každý z nás potrebuje z času na čas vypnúť a načerpať novú energiu. Najprv vypnúť, potom čerpať.

Čítam dobré knihy

Čítam, teda som. Čítam romány, poviedky, rozhovory, eseje, štúdie. Čítam v kaviarni, v parku, v kuchyni, pri krbe, v autobuse, vlaku. Čítam pravdaže aj za stolom v pracovni. Knihy skrátka milujem a vôbec si neviem predstaviť svoj život bez nich. Kúpa kvalitnej literatúry je mojou najobľúbenejšou investíciou do seba. 

Keď sa rozhodnete aj vy investovať do kníh, maximalizujte svoj úžitok z čítania tým, že budete čítať aktívne. Môžete si zapisovať zaujímavé myšlienky či čísla strán, kde sa nachádzajú a vrátiť sa ku nim neskôr alebo môžete o knihách, ktoré čítate diskutovať s priateľmi.

Ja sa o knižné tipy delím veľmi rada, pretože nadšenie pre rovnakého autora či knihu robí z ľudí veľmi rýchlo dobrých priateľov. Obohacujúce sú však aj priateľstvá s ľuďmi, ktorí čítajú niečo celkom iné, rozhovory o knihách mi vždy prinesú nové poznatky, ku ktorým by som sa možno inak nedostala. 

Koučing, mentoring, vzdelávanie

Koho čítanie nebaví, ten možno nájde inšpiráciu v spolupráci s koučom. Dobrý kouč vás bude sprevádzať vašimi postojmi, návykmi a presvedčeniami, a vy objavíte vlastné zdroje potrebné pre zmenu. Od mentora zase môžete získať vedomosti z oblasti, ktorá vás zaujíma. Mentorský vzťah je podobne ako vzťah s koučom postavený na vzájomnej dôvere a partnerstve, avšak na rozdiel od kouča, ktorý o vašej práci nemusí vedieť nič, mentor už cestu ku úspechu prešiel a delí sa s vami o svoje skúsenosti. 

Okrem individuálneho rozvoja sa môžete rozhodnúť pre získavanie nových vedomostí alebo zručností skupinovo. Či už na živých kurzoch alebo v online tréningoch môžete rozvíjať práve tie svoje zručnosti, ktoré vám chýbajú – znalosť cudzieho jazyka, digitálne zručnosti, komunikačné zručnosti, právne povedomie napríklad o vedení vášho budúceho e-shopu či založení firmy, tvorivé písanie alebo čokoľvek chcete zvládnuť.

Skupinové tréningy sú skvelou formou, ako môžete získať za pár hodín obrovské množstvo informácií a vedomostí.

Majte sa radi

Vážne. Majte sa radi. Dajte vášmu vnútornému kritikovi čo najdlhšiu dovolenku, nech sa vráti až vtedy, keď naozaj budete potrebovať kriticky zhodnotiť nejaký nápad alebo plán, v tom je naozaj dobrý.

Buďte sami sebe prinajmenšom tak milým, chápavým, empatickým a trpezlivým priateľom, ako ste pre svojich priateľov. 

Bez vnútornej zmeny, bez rozhodnutia, nemôže nastať žiadna zmena. Ak chceme teda zmeniť svoje životné okolnosti, tak treba najprv zmeniť svoj pohľad na vec, prestať alebo naopak začať niečo robiť, niečo sa naučiť, niečo odmietnúť. A nie, netreba čakať do Silvestra.Prihlásením súhlasite  so spracúvaním osobných údajov podľa našich zásad o spracúvaní osobných údajov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.