Betty McDonald: Mary a ja

Sú knihy, ku ktorým sa človek vždy rád vracia a bez ohľadu na to, koľkokrát ich číta, vždy si rád užije spoločnosť starých známych. Sú knihy, ktorých význam pochopíme až po rokoch.

Knihu „Vajce a ja“ som so slzami od smiechu v očiach prečítala prvýkrát už veľmi dávno, a to som ešte netušila, že „Mary a ja“ bude pre moju bránicu ešte väčším cvičením. Musím sa ale priznať, že postupom času sa pri druhej z kníh smejem trochu menej, pretože dnes už viem, že nie je samozrejmé mať prácu, nemať dlhy, mať zaplatené účty, zatiaľ čo nezamestnanosť, „Priateľské pôžičky“ od nebankoviek a likvidačné vymáhanie dlhov sa stali súčasťou života aj v našej spoločnosti.

Osobne som mala to šťastie, že som koncom 90-tych rokov odišla pracovať do Anglicka, a popri štúdiu angličtiny mi bolo viac menej jedno čo robím. Brala som život ako bol, pracovala pre rôznych ľudí a hlavne som si užívala Londýn. Na pestrosť povolaní som mala totiž skvelú prípravu a od Mary Bardovej som sa už dávno naučila, že keď je kríza, tak platí, že:

„Dnes môže hocikto robiť hocičo. A aj robí!“

Kým Betty detailne opisuje skľúčené obrazy mesta s ceduľami „Výpredaj“, „Obchod sa ruší“ a podobnými, a robí si starosti z nedostatku svojich profesionálnych kompetencií, Mary v tom má jasno:

„Miest je habadej, len s ľuďmi sú trampoty, odvetila Mary. „Ja do toho vidím, lebo pre svojich priateľov som zohnala miesto vždy. Mnohí sedia doma s prikrývkou cez hlavu a čakajú, že sa dajaký zamestnávateľ bude unúvať plaziť a prosíkať ich.“

Mary sa vždy postarala nielen o svojich priateľov, ale aj všetkých súrodencov a dokonca do pracovných povinností zapriahla aj ich mamu. Betty si vďaka svojej akčnej sestre vyskúšala prácu asistentky banského inžiniera aj v drevárskej kancelárii, kolorovala fotografie, predávala reklamu. Betty síce bola na kancelárske práce ľavá, ale:

„A teraz ti vtlčiem do hlavičky niekoľko základných poučiek. Predovšetkým máš dve najväčšie prednosti, aké môže sekretárka banského inžiniera mať. Po prvé, tvoj otec bol banský inžinier, po druhé, videla si baňu a keď bude pán Webster rozprávať o eseji, vieš, že hovorí o skúške rudy a nie o literárnom útvare. Všetko ostatné je len otázkou zdravého sedliackeho rozumu a praxe.“

Obdobie Veľkej hospodárskej krízy (1926 -1933), kedy sa dej odohráva, prinieslo záplavu sebarozvojových kníh od autorov ako Napoleon Hill či Dale Carnegie – bodaj by nie, riešenie ako zbohatnúť a vyhrabať sa z chudoby a žiť pohodový život hľadal každý a my dnes robíme vlastne presne to isté. V autobiografii „Mary a ja“, ak sa duch doby prejavuje, tak len cez postavu Mary, ktorá však optimizmom, nezdolnosťou a sebadôverou disponovala od útleho detstva, nie preto, že bola na predraženom seminári o tom, ako dosahovať úspech.

Pre mňa je postava Mary veľkou inšpiráciou v tom, ako sa zaujímala o druhých ľudí, verila v ich talent a povzbudzovala ich ku sebadôvere a rodina Bardovcov etalónom rodinnej jednoty, súdržnosti. Hoci kniha je zaradená medzi žánrovo medzi romány pre dievčatá a ženy, jej nadčasová kvalita a humor oslovia široké publikum. Ak si veríte, potvrdíte si prečítaním knihy, že si veriť si je základom úspechu. A ak si neveríte, minimálne si pri čítaní užijete pocit súdržnosti s Betty a bude vám lepšie, že v tom nie ste sami.

Autor: Martina Javůrková, MBA


Hľadáte školenie pre vašu organizáciu?

Vedenie hodnotiacich rozhovorov | Prezentačné zručnosti Manažérske zručnostiVedenie pracovných pohovorov | Školenie interných školiteľov (Train the Trainer) | GDPR pre HR

P.S.: Fakt hocikto môže robiť hocičo!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.