Brhlovce

Brhlovce sú obec ležiaca v neďaleko Levíc. Traduje sa, že tunajšie skalné obydlia majú svoj pôvod v ochrane domáceho obyvateľstva pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí.

Nachádzajú sa tu dobre spracovateľné horniny tufit a tuf. Brhlovčania si do usadenín vyrúbali jedinečné obytné i hospodárske priestory. Kameň bol vhodným materiálom nielen na vytvorenie originálnych obydlí, ale poskytoval obyvateľstvu zdroj obživy. V neposlednom rade tvorí unikátne podložie pre vinohrady.

V devätnástom storočí sa stalo kamenárstvo najdôležitejšou formou existencie tunajších ľudí, ktorí sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa.

Vysunutá expozícia bola verejnosti sprístupnená v roku 1992, po rozsiahlej rekonštrukcii trvajúcej jeden rok. Nachádza sa v centre v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v uličke „ Šurda “.

Tvorí ju usadlosť č. 142, ktorá pozostáva z murovaného domu z konca 19. storočia. Murovaný dom z roku 1932 má priestory vysekané do skaly v dvoch podlažiach. Na prízemí sa nachádza letná kuchyňa, komora a ukážky kamenárskych výrobkov a náradia, na podlaží je vyhliadková terasa a malá komôrka. Interiér je zariadený podľa funkcie jednotlivých miestností dobovým nábytkom a inventárom a dokumentuje zvláštnu formu ľudové staviteľstva a bývania od konca 19. storočia po 50. roky 20. storočia.

V roku 1994 Tekovské múzeum v Leviciach za záchranu a využitie jedinečnej kultúrnej pamiatky – expozícia Skalné obydlia – získalo medzinárodné ocenenie Europa Nostra, ako prvá organizácia na pôde Slovenskej republiky.

Čo uvidíte v Brhlovciach

Pri návšteve  usadlosti č. 142 budete mať chvíľami pocit, že domáci si len na chvíľu odbehli, a vy zatiaľ môžete nerušene obdivovať tradičné zariadenie domu, ako napríklad kuchyňu:
DSC_0177_1 DSC_0179_1 DSC_0181_1  DSC_0182_1

Staré hlinené a drevené kuchynské náradie:

DSC_0189_1  DSC_0187_1 DSC_0204_1

Ale zaujímavé sú aj nástroje pre tradičné domáce práce a kamenárska dielňa:

DSC_0171_1  DSC_0214_1

Keďže však expozícia je napriek svojej zaujímavosti malá, oplatí sa pozrieť si ju v spojení s dlhším pobytom v regióne, napríklad na niektorm z blízkych kúpalísk. V letných horúčavach ponúka osvieženie napríklad Santovka v nádherných bielych travertínových bazénoch s osviežujúcou vodou.

Informácie pre návštevníkov

Múzeum je otvorené počas apríl až októbera od pondelka do nedele medzi 9.00 a 16.00, počas november a marca na požiadanie. Vstupné vás určite nezruinuje, ceny sú nastavené veľmi priateľsky. Počítajte s tým, že v čase obednej prestávky medzi 12,00 – 12,45 tam nikoho nenájdete.  Ak sa chcete objednať na prehliadku mimo otváracích hodín, zavolajte do Tekovského múzea na číslo +421 (0)36 6312 112 ) alebo na telefónne číslo uvedené priamo na vchode múzea.

Víno z Pivnice Brhlovce

Pri návšteve Skalných obydlí nevynechajte príležitosť ochutnať vína z Pivnice Brhlovce. Odporúčam vám dohodnúť si vopred degustáciu a pripraviť sa na pravý gurmánsky zážitok. My sme si ho už zopakovali niekoľkokrát!


Viac info:

  • www.brhlovce.sk
  • www.muzeumlevice.skTags

One Comment

  1. Pingback: Poznáte fenomén pomalého cestovania?  - Gurmánsky zápisník

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.