Keď máte cukety praženej, smaženej, varenej, grilovanej, zaváranej, plnenej a neviem akej už naozaj dosť, skúste obohatiť svoj sortiment zaváranín o cuketový lekvár. Podmienkou však je, aby ste okrem cukety mali radi aj citróny a zázvor, pretože v tomto prípade vlastne vôbec nejde o cuketu a obsah jej vitamínov; cuketa sa stáva viac menej len nosičom chuti a tvorí objem budúceho lekváru.
Väčšina receptov, ktoré som našla, hovorili o cukete žltej, vraj robí peknú žiarivú farbu lekváru, ale ja som použila našu obyčajnú zelenú, ktorú som ošúpala. O tom, že výsledok bude mať peknú farbu som nepochybovala, pretože viem akej peknej veselej žltej farby je naša obľúbená zázvorová vianočná vodka. Recept na vodku inokedy, teraz zavárame lekvár. Na približne liter lekváru z cukety budete potrebovať:
- 2 kg cukety
- 0,75 kg cukru
- 8 citrónov
- 60 g čerstvého zázvoru
- Klinčeky alebo škorica podľa chuti
Očistenú cuketu nakrájajte na kocky, vložte do hrnca, zasypte cukrom a pridajte citróny buď ako šťavu alebo očistené a vylúpané podobne ako grep aj z tej tenkej šupky mesiačikov. Zázvor stačí tiež ošúpať a nakrájať na kolieska či pásiky, kocky a tak podobne, ako sa vám chce.
Na začiatku zmes vyzerá nebezpečne, ako niečo čo sa pripáli len čo sa hrniec zahreje, pravdou však je, že cuketa pustí šťavu a cukor sa roztopía po pár minútach zmes vyzerá ako kompót. Už som sa rozhodla, že keď ešte bude cuketa tento rok, tak veru pár fliaš takéhoto experimentálneho kompótu naložím.
Čo sa týka lekváru, tak cuketu v šťave varte asi tak hodinu, kým nie je mäkká. Šťavy bude stále menej, cuketa stále mäkkšia a vtedy je ten správny moment hrniec odstaviť a tyčovým mixérom zmes rozmixovať na tak hladko, ako máte svoje lekváre radi. Keď je lekvár sladký a hustý tak akurát, naplňte ho do fliaš a sterelizujte 5 minút na najvyššej teplote. Ja nechávam chladnúť potom hore dnom pod dekou aspoň 12 hodín, istota je istota.
Čo sa mi osvedčilo:
- V priebehu varenia treba ochutnávať a dochucovať podľa vlastnej chuti
- Nabudúce použíjem ešte menej cukru, stačí pol kila cukru/ 2 kg cukety a pridám aspoň dva citróny naviac
- Pozor na to, ak použijete iný ako bežný biely cukor, napríklad brezový je až 3x tak sladký ako bežný cukor, trstinový vám zase zmení farbu lekváru a tak podobne
- Namiesto dvoch citrónov môžete použiť pomaranče, len potom ozaj menej cukru stačí a odporúčam aspoň trochu citrónovej šťavy pridať, nech je lekvár príjemne svieži
- Škoricu som nepoužila, mala som pocit, že to bude moc aromatické potom, ale je to vec vkusu
- Zvážte, či vám nevadia občasné nerozmixované „kocky“ v lekvári. Ak máte radi lekvár skôr hladký a lá marmeláda, tak si cuketu radšej postrúhajte.
Vyskúšajte aj tieto cuketové recepty
Ďakujem za inšpiráciu. Uvarila som džem. Cukety som nahrubo nastrúhala a prvých 12 minút som varila v sklenenom pekáči v mikrovlnke, tak som si ušetrila trochu miešania. Povarila som s kúskom škorice, tú som potom vybrala a pretože žlté cukety nám ešte nerastú, iba zelené, pridala som na zlepšenie farby kopcovú lyžičku kurkumy. Džem je výborný, určite ešte skúsim nejaké obmeny.
Teším sa, že ste recept ešte vylepšili a podelili sa o tipy 🙂 Áno, krásne sa dá obmieňať recept, výborne chutí. Ja mám najradšej citrónovú verziu, tá je zaujímavá potom aj na koláčiky, napríkald na perník a na linecké, ale aj do rolády pod krém, napríklad kokosový 🙂