dec 062015
Doprajme si zimný spánok

V starom taoistickom lekársko-filozofickom texte Su-Wen sa píše: „Tri zimné mesiace sa nazývajú „uzatváranie a uchovávanie“. V zime voda zamŕza, zem puká a otvára sa. Človek nesmie zbytočne plytvať svojou energiou, má chodiť skoro spať a so vstávaním má počkať až do východu slnka. Ducha si má uschovávať hlboko ako nejaké tajomstvo a musí si ho chrániť ako namáhavo vytúženú vec. Je treba sa chrániť pred zimou a vyhľadávať teplo. Nesmie sa dovoliť, aby sa telo potilo, lebo tým je poškodzovaná ochranná energia. Takéto chovanie zodpovedá zimnej atmosfére a je to správny spôsob pestovania vlastnej energie. Kto ide proti tomu, poškodzuje si obličky a na jar sa bude cítiť ochabnutý a slabý, pretože si nevytvoril žiadne dostatočné podmienky pre rodenie jarnej energie.“

Ja sa s únavou nekamarátim, ale presvedčila som sa na  vlastnej koži – doslova a dopísmena – že treba počúvať svoj vnútorný hlas, intuíciu. Tá sa prejavuje napríklad aj tak, že nám začne stále silnejšie a viac rezonovať nejaká téma. U mňa to bola potreba oddychu a túžba po spomalení. Mala som sa lepšie počúvať.

Keď som sa zľakla, že neviem oddychovať, poradila som sa s kamarátmi, ako vlastne také oddychovanie prebieha. Mužská časť mojich kamarátov navrhovala ničnerobenie – ležať, spať, nerobiť nič. To ale dokážem akurát tak vo vani alebo v kúpeľoch (vraj som ozaj ťažký prípad), ale poradila mi aj Jolanka, ktorej veta „oddych je investícia do seba“ trafila presne na moju strunku pochopenia a záhada bola rozriešená ako mávnutím čarovného prútika.

Hneď ďalší deň som strávila v pyžame. Triedila som si fotky z posledných rokov a upravovala ich na ďalšie použitie. Popoludní som bola  oddýchnutá, ani neviem ako som upratala kuchyňu. V čistej kuchyni sa sedí super,  a tak sme si s manželom užívali útulné teplo, skorý súmrak a sladké vínko, ja som pritom ani neviem ako nalúskala plnú misu orechov.

Možno mi ešte nejakú dobu potrvá, než aj ja poviem „ja oddych MILUJEM“. Ale súdiac podľa článkov a náznakov z každej strany, som pripravená učiť sa a prijať zmenu.Martina Javůrková

Milujem pečenie, varenie a experimentovanie v kuchyni. Nové recepty skúšam neúnavne a skúmam metodicky, ako som sa to naučila počas rokov, keď som študovala chémiu. Rovnako milujem náš vinohrad a záhradu, mojich obrovských učiteľov. K životu mám celostný prístup a baví ma objavovať paralely biznisového a kuchynského prostredia. Príroda mi je inšpiráciou, v ktorej sa spoznávam metafory života. Svoje dve vášne - biznis a jednoduchý vidiecky život - som pretavila do životného štýlu. Aj preto sú dnes všetky služby mojej spoločnosti dostupné doslova a dopísmena spoza plota. Vediem odborné HR a manažérske školenia, pôsobím ako špecialista pre ochranu osobných údajov podľa GDPR, poskytujem poradenské služby firmám aj jednotlivcom. Medzi ne patrí kariérny koučing a individuálne programy pre začínajúcich podnikateľov alebo tých, ktorí uvažujú, že prejdú zo zamestnania na voľnú nohu a nevedia kedy, ako a či vôbec. Ak ma potrebujete pracovne, zabehnite na www.dimensions.sk - môj firemný web.


Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.