George S. Clason: Najbohatší muž v Babylone

K pocitu psychickej pohody okrem iného prispeje, ak má človek dostatok prostriedkov a nemusí si zažívať stres z nedostatku. Ďalšia z rady mojich malých knižiek s veľkou myšlienkou opisuje príhody a poučenia babylónskeho obchodníka Arkáda. Nie ste obchodník? To nič, aj tak si prečítajte Arkádove rady pre každú peňaženku. 

Prvá časť knihy opisuje sedem zásad ako zbohatnúť a päť zákonov o zlate, zvyšok knihy je venovaný voľne nadväzujúcim príbehom, inšpirovaných učením spomínaného obchodníka. Kniha je písaná štýlom vrstvenia, a to ju robí veľmi ľahko čitateľnou a zrozumiteľnou.

Mňa osobne pri čítaní knihy osvietilo v momente keď som sa dočítala ku vete „tvoje peniaze patria tebe“. V duchu som myšlienke pritakala nevediac, že už o pár písmenok ďalej budem sedieť s vyrazeným dychom „a preto si rozmysli, na čo ich vydáš. “  Táto, druhá časť vety, mi vrátila sebavedomie odmietnuť lákavé, ale nepotrebné nákupy. Poďme sa teraz pozrieť na tých sedem zásad:

1. Naplň si peňaženku. Zo získaných 10 mincí miň len 9.

2. Kontrola výdavkov. Rozpočítaj výdavky tak, aby sa v prvom rade zaplatilo nevyhnutné a potom podľa  možností to ostatné, ale len z deviatich desatín zárobku.

3. Nech zlato pribúda. Každú odloženú mincu investujte, aby vám pomáhala zaistiť príjem a prameň bohatstva, ktorý by neustále prúdil do vášho vrecka.

4. Chráň svoj majetok, aby si oň neprišiel. Dbajte o svoj majetok a investujte len tam, kde o neho neprídete. Vklad si môžete v prípade nutnosti vyžiadať, budete tiež dostávať slušný úrok. Raďte sa s múdrymi a úprimnými ľuďmi. Raďte sa radou skúsených, aby ste sa vyvarovali neistých investícií.

5. Bývanie je investícia. Zabezpečte si vlastný dom.

6. Zaisti si budúci príjem. Zaopatrite si včas finančné prostriedky pre neskoré roky života a na ochranu vlastnej rodiny.

7. Viac zarábať. Najskôr malé čiastky, potom, na základe skúsenosti väčšie.

5 zákonov o zlate

1. Ku zlatu sa v hojnej miere dostane ten, kto odloží najmenej jednu desatinu zárobku, aby si vytvoril základ pre budúcnosť svojich a svojich blízkych.

2. Keď múdry vlastník zlato dobre umiestni, zarába na neho a neustále pribúda.

3. Rozvážny vlastník zlato ochraňuje a investuje ho pod dohľadom skúsených odborníkov.

4. Keď majiteľ vloží zlato do pochybných podnikov, príde oň.

5. Kto chce hneď zarábať veľké sumy a čaká nesmiernu návratnosť svojich investícií, príde o zlato.

Táto kniha dáva aj ďalšie návody, napríklad, ako sa zbaviť dlhov, ale aj ako ich nerobiť. Nezabúda ani na etiku, slušnosť, čestnosť a miernosť, a to je to, čo v záplave dnešných „stačí si priať“ knižiek, robí Najbohatšieho muža v Babylone osviežujúcim, ale hlavne inšpirujúcim čítaním. Kniha je tak praktická, fajn racionálne napísaná, bez zbytočných rečí a odbočiek, a pritom veľmi pútava a láskavá, že ju radím medzi mojich Top 10.Prihlásením súhlasite  so spracúvaním osobných údajov podľa našich zásad o spracúvaní osobných údajov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.