hloh obyčajný

Hloh obyčajný. Neobyčajne krásny krík ľudovej medicíny

Hloh obyčajný (Crataegus laevigata) je tŕnitým kríkom, ktorý sa hojne vyskytuje na medziach polí, pri cestách a skraja lesov. Nájdete ho všade tam, kde rastú aj šípky a trnky.

Hloh dorastá do mohutných rozmerov 5 – 10 metrov na výšku. V tŕnistých konároch poskytuje ochranu vtáčikom pred zverou a neobrané plody im pomáhajú prežiť, pretože im dodávajú vitamíny a živiny počas zimy. Myslite na to, keď budete hloh zbierať pre vlastnú potrebu. 

Hloh bol súčasťou ľudovej medicíny už od staroveku. Údajne sa  konzumoval aj surový alebo vo forme lekváru. Využíval pri tráviacich problémoch (pri hnačke), dnes má však využitie oveľa širšie. 

Účinky hlohu:

  • posilnenie kardiovaskulárneho systému: spevnenie, spriechodnenie ciev a zníženie krvného tlaku,
  • posilnenie imunitného systému, 
  • proti prechladnutiu a chrípke,
  • spomaľuje prejavy starnutia,
  • stabilizovanie nálady.

Hloh a nervový systém

Užívanie hlohu potláča únavu, pôsobí upokojujúco na nervy, napomáha zaspávaniu a podporuje kvalitný spánok. Zmierňuje aj depresie, pocity úzkosti a napätia, ako aj migrény stresového pôvodu.

Hloh pre ženy

Hloh sa využíva v prípravkoch určených pre ženy počas klimaktéria. Jeho pomoc spočíva predovšetkým v zmierňovaní problémov ako ako búšiace srdce a depresia, podráždenosť a iné výkyvy nálad súvisiace s hormonálnou nerovnováhou. 

Opatrnosť pri užívaní hlohu

Pri nadmernom používaní, čo je v prípade čaju viac ako 3 lyžičky denne, môže nastať náhly pokles krvného tlaku. 

Čaj alebo prípravky z hlohu by nemali užívať deti, tehotné a dojčiace ženy.

A ešte čosi. Hloh sa nekamaráti s alkoholom, takže hlohový čaj po večierku, kde si trošku dopriali, nie je správna voľba. Tiež si nedávajte čaj z hlohu pred jazdou autom. Jeho sedatívne účinky môžu mať vplyv na rýchlosť vašich motoristických reakcií a spôsobovať ospalosť. 

Ak užívate lieky na srdce alebo sa liečite na iné závažné ochorenie, treba sa pred užívaním hlohu poradiť so svojim lekárom. 

Ako vlastne hloh užívať

Ja bylinky používam tradične vo forme odvarov a záparov, z niektorých občas robievam sirup alebo masť. Z hlohu sa dá pripraviť odvar (nepresne nazývaný čaj) aj tinktúra.

Zbieram plody a listy, a plody potrebujú na uvoľnenie účinných svojich látok čas. Odvar preto pripravujem tak, že 1 lyžičku čajových plodov zalejem 2 deci vody, nechám 15 minút lúhovať, povarím 5 minút a ešte nechám 15 minút lúhovať. 

Chystáte sa zbierať hloh? 

Nie je bobuľa ako bobuľa. Ak s bylinkami ešte nemáte skúsenosti, vyhľadajte vo svojom okolí niekoho, kto ich má a bude ochotný vás sprevádzať. Zber hlohu, šípiek a trniek je aj tak zábavnejší vo dvojici. Je dosť možné, že čas zberu vám spestria bažanty či mláďatá srniek, ktoré z času na čas nečakane vybehnú z kroviny či z poľa. A vy budete mať v zime pri pohári čaju na čo spomínať. 


Spracovávam…
Podarilo sa!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.