jan 022016
Január: Rastie deň, rastie i zima

V meste chceme byť pekní a čistí, cítiť sa dobre. Nechceme sa brodiť snehom do práce ani potiť sa v uliciach. Jasné, keď sme boli malí, leto aj zima boli lepšie, hoci podľa mňa skôr preto, že ako deti sme nenosili nepohodlné topánky, silonky, obleky a kravaty, v ktorých sa potíme všade okrem klimatizovaných nákupných centier a kancelárií; neodhŕňali sme sneh z áut a nekupovali rozmrazovače, neodhŕňali sme sneh lopatou ani sme nekrepčili zmrznutí na zastávke MHD, na ktorej sa strkajú uzimení a prechladnutí mrzutí ľudia, ale mohli sme sa bezstarostne hrať v lete na kúpalisku a v zime v snehu.

V dnešných moderných časoch je január mesiacom, kedy je veľa ľudí po Vianociach finančne vyčerpaných, asi všetci sme prejedení, poniektorí aj riadne vynervovaní; od nového roku si sľubujeme všetko možné, sme plní očakávaní a predsavzatí – a  vraciame sa po sviatkoch späť do práce, ku rutinným povinnostiam. Už nás neteší sneh, ktorý nám akurát tak komplikuje cestu do práce, kam chodievame za tmy a vraciame sa tiež za tmy, a sivá obloha nikomu na nálade nepridáva.

Ľadeň studený, mrazivý, poľu, ľuďom je priaznivý

Tak ako šomreme na dlhú zimu – teda zimné obdobie po Vianociach – a vyhliadame jar, zabúdame, že ak chceme jesť, tak potrebujeme štyri ročné obdobia. Bez zimy by v našich končinách nebolo leto letom, pretože “Január studený, marec teplý” a “Ak jesto trávy v januári, nebude jej v máji.” Trojkráľový deň prináša poriadny mráz a najlepšie je sa s tým zmieriť a neočakávať od januára, že bude marcom, pretože ak by bol, tak marec by bol potom januárom aj s jeho snehom a zimou.

 

Hospodársky rok

Múdra kniha starých pranostík nám pomáha predpovedať, ako sa bude dariť hospodárom nasledujúci rok:

  • Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.
  • Keď je druhého januára jasno, bude veľa ovociny.
  • Keď sa rok so zimou a snehom počína, sľubuje dosť chleba ale málo vína.
  • Na počiatku roku keď sú mokrie časy, od hnevu si vinár bude šklbať vlasy.
  • Ak sa blyštia hviezdy v noci pred Troma kráľmi, rodia sa biele barany.
  • Na tri Krále jasno, zdarí sa pšenica.
  • Na tri Krále mnoho hviezd – mnoho zemiakov.

 

Do kalendára

1 . január: Jasná a tichá novoročná noc zvestuje nám dobrý rok.

2. január: Ak je druhého jasno, bude dlhá zima, keď ale sneží, nie je ďaleko jaro.

21. január: Keď sa na Vincenta vtáča z koľaje napije, tento rok mnoho vína sľubuje. Aké je na Vincenta počasie, také má byť počas celého leta.

25. január: Svätý Pavel jasný prináša rok šťastný.

 Martina Javůrková

Milujem pečenie, varenie a experimentovanie v kuchyni. Nové recepty skúšam neúnavne a skúmam metodicky, ako som sa to naučila počas rokov, keď som študovala chémiu. Rovnako milujem náš vinohrad a záhradu, mojich obrovských učiteľov. K životu mám celostný prístup a baví ma objavovať paralely biznisového a kuchynského prostredia. Príroda mi je inšpiráciou, v ktorej sa spoznávam metafory života. Svoje dve vášne - biznis a jednoduchý vidiecky život - som pretavila do životného štýlu. Aj preto sú dnes všetky služby mojej spoločnosti dostupné doslova a dopísmena spoza plota. Vediem odborné HR a manažérske školenia, pôsobím ako špecialista pre ochranu osobných údajov podľa GDPR, poskytujem poradenské služby firmám aj jednotlivcom. Medzi ne patrí kariérny koučing a individuálne programy pre začínajúcich podnikateľov alebo tých, ktorí uvažujú, že prejdú zo zamestnania na voľnú nohu a nevedia kedy, ako a či vôbec. Ak ma potrebujete pracovne, zabehnite na www.dimensions.sk - môj firemný web.


Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.