Je čas pohnúť sa ďalej?

S príchodom jesene ma pochytil pracovný záchvat. Ten sa preniesol aj do upratovania počítača a rozpísaných článkov. V archíve ich visia desiatky. Napríklad tento postreh o šéfoch, na ktorých môžme natrafiť v zamestnaní – a čo to pre nás znamená.

Nemusíte túžiť po žiadnej veľkej kariére, avšak svoj pracovný život by ste nemali nechávať bežať na voľnobeh.

Keď sa povie zlý šéf, väčšina ľudí si predstaví psychopata, hrôzu a strach šíriaceho uvrieskaného nerváka alebo nespravodlivého človeka, ktorý neustále upredsnostňuje svojich obľúbencov. Citlivejším ľuďom vadia aj mikromanažéri, ktorí by hádam aj matku Terezu kontrolovali pri výmene obkladov.

Trochu ťažšie je rozpoznať pasívne agresívneho manažéra. Môže pôsobiť pokojne, ale s vytrvalosťou jemu vlastnou ignoruje akékoľvek podnety, sťažnosti, pripomienky, žiadosti, všetko zametá pod koberec a v živote nepôjde za vás zabojovať o poschodie vyššie, nezastane sa vás a nedovolí to ani vám samotným.

Neprístupná tajomná sfinga nie je pre zamestnancov ani oporou, ani ich nenadchne, hlavne ale dokáže efektívne zablokovať akýkoľvek dialóg a progres v organizácii. Neviete čo si myslí, neviete, čo chce, neviete čo urobí. Sfinga spravidla ide na nervy nielen svojim podriadeným, ale aj kolegom.  Aj človek s priemerne rozvinutým sebavedomím sa poberie niekam, kde bude rešpektovaný a vypočutý, kde prúdi konštruktívny dialóg a funguje tímová spolupráca. Pokiaľ niekto opakovane zažíva v práci pocit, že ho šľak trafí, nebude ani veľmi dlho trvať, než sa tak udeje skutočne.

Je tu však ešte jeden typ šéfa, ktorý je o to nebezpečnejší, že je tak dobrý. 

Netrafí vás pri ňom šľak. Dokonca, možno po spolupráci s toxickým šéfom agresívneho typu aj uvítate trochu toho pokoja a pohody, zbavíte sa pocitu tlaku a stresu. Čím horšia predošlá skúsenosť, tým vítanejšie zázemie toto pokojné prostredie ponúka. Ale aj cestou cez krásny park plný voňavých ruží môžete zakopnúť a škaredo si rozbiť kolená.

Loď v prístave je v bezpečí. Nie je však tým, načo bola stvorená. 

~ John A. Shedd ~

Dobrý šéf nedáva ťažké úlohy, prepáči chyby, nekritizuje, neočakáva samostatnosť, stačí mu poslušnosť. Keďže nič moc od vás neočakáva, nič moc ani nedáva. Zabudnúť môžete na školenia, rozvoj zručností pri náročnejších projektoch, o odmenách a možnostiach povýšenia nehovoriac. Spätná väzba? Ale prosím vás! Len pekne robte to čo máte a šúchajte nohami. Veď výplatu ste dostali nie? 

Šéf podporujúci priemernosť škodí svojim podriadeným podobne ako rodičia, ktorí svojim deťom zametajú cestičku, aby nenerazili náhodou na nejaké problémy. Je priamo zodpovedný za to, že priemernosť sa stáva normou, dokonca žiadanou. A dopady pre zamestnanca? Nebudem vôbec preháňať, ak poviem, že sú fatálne. 

Daň za pocit bezpečia

Zamestnanec, ktorý počas svojho zamestnania nerozvíjal svoje zručnosti, či už preto, že mu to šéf priamo nedovolil alebo ho nepriamo blokoval, nerastie. A prečo je to problém?

Stačí taká maličkosť, aby bol šéf nahradený niekým iným, niekým, kto má ambicióznejšiu predstavu o fungovaní organizácie, niekým, komu nestačí priemernosť a poslušnosť.  Stačí, aby sa zamestnanec z akéhokoľvek dôvodu ocitol opäť na trhu práce ako uchádzač o zamestnanie a zistil, že zaspal dobu, že počas rokov, ktoré prežil v pohodlnom závetrí, sa požiadavky na odborníkov v jeho branži posunuli kamsi úplne inam a on či ona už na to nemá. 

Ako ste na tom vy?

Týmto fatálnym dôsledkom na svoju kariéru sa môžete vyhnúť pomerne jednoducho. Stačí prevziať iniciatívu a nanominovať sa do projektov, ktoré to umožňujú, prihlásiť sa na školenia, ktoré vám pomôžu udržať vaše zručnosti na špičke. Ak vám šéf takéto iniciatívy neschváli bez rozumného zdôvodnenia, zbystrite, ale zároveň počúvajte pozorne, čo vám hovorí a zmapujte svoje šance čo najobjektívnejšie.

Ak vám na rozvoji vašich vedomostí a zručností naozaj záleží, zvážte aj vlastnú investíciu minimálne do kníh a e-learningu, ak už nie do školenia samotného. 

A čo potom? Nemá veľmi význam očakávať nejakú zmenu, ak školenia a projekty schvaľuje vždy tomu istému kolegovi, zatiaľčo pre vás rozpočet nikdy nie je. Môže to byť signál, že s vami sa nepočíta.

Ak máte ambície rásť, tak si nájdite novú prácu a šéfa, ktorý do vás investuje primerané úsilie a pozornosť. A ktorý vás možno občas naštve, ale nazakrpatiete pri ňom. 

Tak. Článok dopísaný, môžem ísť zamiesiť cesto na chlieb. Jeseň je skvelá, kvásku sa tiež páči.


Pomôžem vám?

Kto už ma trochu poznáte alebo chvíľu sledujete blog spoza plota, tak viete, že môj život nie je len o vinici a zaváraní, ale civilným povolaním som konzultantka a školiteľka a vediem svoju vlastnú spoločnosť. Okrem práce pre firemných klientov, ktorým pomáham s ochranou osobných údajov, pre ľudí, ako ste možno aj vy, hľadajúcich odbornú radu a pomoc, ponúkam podporu pri hľadaní svojho povolania a sebarozvoji. Malým podnikateľom a živnostníkom zase pomáham pri začiatkoch a raste ich podnikateľských aktivít. Tak sa mi kľudne ozvite, ak by ste chceli, aby som sa vám venovala.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.