jún 262017
Komonica lekárska. Bylinka, ktorá vyžaduje rozvahu

Neprehliadnuteľná rozkonárená žltá bylinka s omamnou vôňou šíriacou sa podvečer z lúk a od polí má romantické ľudové meno kadere sv. Jána. Známa je tým, že rastie aj na najnehostinnejších pôdach, hoci skôr v teplejších oblastiach.

Zberajú sa vrcholky rozkvitnutých rastlín, ktoré sa pomerne rýchlo usušia. Dôležité je sušiť túto rastlinku v prítmí, aby si zachovala svoju krásnu farbu a liečivú silu.

Upozornenie: Čaj z komonice má mimoriadne silné účinky, a preto je potrebné k jeho užívaniu pristupovať s rozvahou a zodpovedne. Vnútorné používanie formou čaju nesmie prekročiť odporúčané dávky, mohlo by totiž spôsobiť vnútorné vykrvácanie. Nemali by ju používať tí, ktorí užívajú lieky proti tvorbe krvných zrazenín. Vyššie dávky výluhu z komonice majú tlmivý účinok na centrálny nervový systém, otrava sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, zvracaním, ospalosťou, dlhodobé  užívanie môže vyvolať vnútorné krvácanie.

Odporúčané dávkovanie:

 • Maximálna dávka za deň sú dve šálky čaju
 • Po dvoch týždňoch pitia odvaru treba užívanie prerušiť minimálne na týždne

Odvar z komonice lekárskej

Príprava odvaru: jednu čajovú lyžičku sušenej bylinky zaliať 2,5 dcl vriacej vody a nechať 10 minút lúhovať. Čaj pijeme pomaly, po dúškoch, kým je teplý. Vhodnejšia je do čajových zmesí.

Medzi pozitívne účinky odvaru z komonice patrí:

 • Zvýšenie prietoku krvi
 • Zníženie priepustnosti stien ciev
 • Zvýšenie lymfatickej cirkulácie
 • Upokojujúce a uspávacie účinky
 • Zníženie pocitu únavy nôh
 • Pomáha pri klimakterických ťažkostiach a nepravidelnej menštruácii
 • Podporuje vykašľávanie pri zápaloch horných dýchacích ciest
 • Pomáha pri zápaloch močového mechúra, prečisťuje močovody
 • Pri vonkajošm užívaní je odvar je účinný pri ošetrovaní podráždených, červených očí a zápaloch spojiviek

 Obklad z komonice lekárskej

S nadzázkou sa dá povedať, že komonica je rastlina pre pekné nohy a stehná žien obzvlášť. Pomáha odstrániť a zabrániť tvorbe popraskaných žiliek a zmierňuje celulitídu. Obklad si môžete pripraviť tak, že rastlinku na pár minút zaparíte vriacou vodou, precedíte a potom ju zabalíte do gázy. Gázu s rastlinkou priložíte na miesto, ktoré ošetrujete, môžete prekryť ešte vatou namočenou vo výluhu a napokon aj uterákom tak, aby miesto bolo v teple.

Použitie obkladov

 • Na odstránenie opuchov
 • Pri tvorbe trombóz
 • Proti zrážaniu krvi
 • Pri nehojacích sa ranách, hnisavých vredoch a zapálených slizniciach
 • Na vyvrtnuté členky a modriny.
 • Rozpustenie hrčí, stvrdlín a nádorov

Komonica lekárska proti kŕčovým žilám

3-4 hrste nadrobno rozdrvených kvetov komonice v plátenom vrecúšku ponorte na chvíľu do horúcej  vody a po odkvapkaní, ešte teplé, priložte na postihnuté miesto. Prikryte uterákom, zabaľte do fólie a nechajte pôsobiť cez noc. Jeden z receptov, ktoré som našla, odporúča počas kúry aj piť čaj z komonice a pagaštanu konského.

Ak nemáte iné zdravotné obmedzenie, vnútorne môžete namiesto obkladov vyskúšať víno z komonice. Zalejte bylinku kvalitným červeným vínom, po troch týždňoch preceďte do fľaše a užívajte 3x denne 1 lyžicu. Prosím pozor, naozaj nie raz denne tri lyžice!

Ako môžete vidieť, komonica lekárska je naozaj veľmi silná bylinka. Používajte ju s pokorou a rozvahou, tak, aby vám priniesla úžitok. Ak si nie ste istý, či je pre vás vhodná, radšej ju neužívajte. Mne osobne pomáha pri rozhodovaní nielen naštudovať si fakty, zvážiť ich racionálne, ale hlavne počúvnuť svoj vnútorný pocit, intuíciu. Viacerí autori sa zhodujú na tom, že rozhodovanie na základe intuície je bezchybné a spoľahlivé. Ak máte intuíciu rozvinutú, pestujte si ju, je to dar; ak nie, využite fakty na racionálne zváženie.Martina Javůrková

Milujem pečenie, varenie a experimentovanie v kuchyni. Nové recepty skúšam neúnavne a skúmam metodicky, ako som sa to naučila počas rokov, keď som študovala chémiu. Rovnako milujem náš vinohrad a záhradu, mojich obrovských učiteľov. K životu mám celostný prístup a baví ma objavovať paralely biznisového a kuchynského prostredia. Príroda mi je inšpiráciou, v ktorej sa spoznávam metafory života. Svoje dve vášne - biznis a jednoduchý vidiecky život - som pretavila do životného štýlu. Aj preto sú dnes všetky služby mojej spoločnosti dostupné doslova a dopísmena spoza plota. Vediem odborné HR a manažérske školenia, pôsobím ako špecialista pre ochranu osobných údajov podľa GDPR, poskytujem poradenské služby firmám aj jednotlivcom. Medzi ne patrí kariérny koučing a individuálne programy pre začínajúcich podnikateľov alebo tých, ktorí uvažujú, že prejdú zo zamestnania na voľnú nohu a nevedia kedy, ako a či vôbec. Ak ma potrebujete pracovne, zabehnite na www.dimensions.sk - môj firemný web.


Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.