Komonica rastie v teplejších oblastiach, na medziach, násypoch, riečnych štrkoch. Ja som ju objavila na lúkach za našou vinicou, kam ma prilákala jej do diaľky sa šíriaca vôňa a rozprávkový vzhľad. Nádherné veľké polokríky sa vlnili v jemnom vánku ako vlasy víly. Jeden z ľudových názvov komonice je “Kadere sv. Jána”, medzi ďalšie patria lúd, kameníček, suchotník, zánoviť, skalná ďatelina, kamenná ďatelina, horská lucerna, žltý kvietok.
Zberajú sa vrcholky rozkvitnutých rastlín, ktoré sa pomerne rýchlo usušia. Dôležité je sušiť túto rastlinku v prítmí, aby si zachovala svoju krásnu farbu a liečivú silu.
Čo obsahuje komonica
Významnými účinnými látkami komonice sú kumarín a melilotin, ďalej obsahuje dikuniarol, znižujúci zrážanivosť krvi, alantoin, flavonoidy, živice, triesloviny, cholin, sliz, silicu a niektoré vitamíny.
Upozornenie!!!
Čaj z komonice má mimoriadne silné účinky, a preto je potrebné k jeho užívaniu pristupovať s maximálnou rozvahou a zodpovedne. Vnútorné používanie formou čaju nesmie prekročiť odporúčané dávky, mohlo by totiž spôsobiť vnútorné vykrvácanie. NESMÚ ju používať tí, ktorí užívajú lieky proti tvorbe krvných zrazenín. Vyššie dávky výluhu z komonice majú tlmivý účinok na centrálny nervový systém, otrava sa prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, zvracaním, ospalosťou, dlhodobé užívanie môže vyvolať vnútorné krvácanie. Obsahuje dikumarol, ktorý v pečeni brzdí tvorbu protrombínu a tým ZNIŽUJE ZRÁŽANLIVOSŤ KRVI – využíva sa pri trombózach aj v koronárnom riečišti (pôsobí teda opačne ako vitamín K). Komonica povzbudzuje tvorbu leukocytov – granulocytov a v menšej miere aj lymfocytov, preto má komonica protizápalové účinky.
Použitie a recepty
Komonica lekárska proti kŕčovým žilám
3-4 hrste nadrobno rozdrvených kvetov komonice v plátenom vrecúšku ponorte na chvíľu do horúcej vody a po odkvapkaní, ešte teplé, priložte na postihnuté miesto. Prikryte uterákom, zabaľte do fólie a nechajte pôsobiť cez noc.
Odvar z komonice lekárskej
Príprava odvaru: jednu čajovú lyžičku sušenej bylinky zaliať 2,5 dcl vriacej vody a nechať 10 minút lúhovať. Čaj pijeme pomaly, po dúškoch, kým je teplý. Vhodnejšia je do čajových zmesí, ale vždy treba dodržať bezpečné dávky a prerušovať kúru.
Medzi pozitívne účinky odvaru z komonice patrí:
- Pri zápaloch horných dýchacích ciest na vykašliavanie a odhlieňovanie
- Zvýšenie prietoku krvi a zníženie priepustnosti stien ciev
- Zvýšenie lymfatickej cirkulácie
- Upokojujúce a uspávacie účinky
- Zníženie pocitu únavy nôh
- Pomáha pri klimakterických ťažkostiach a nepravidelnej menštruácii
- Pomáha pri zápaloch močového mechúra, prečisťuje močovody
- Pri vonkajošm užívaní je odvar je účinný pri ošetrovaní podráždených, červených očí a zápaloch spojiviek
Maximálna dávka za deň sú dve šálky čaju. Po 1 týždni pitia odvaru treba užívanie prerušiť minimálne na týždeň!!!
Obklad z komonice lekárskej
Komonica sa využíva do ako súčasť zmäkčujúcich náplastí a mastí na opuchnuté a zapálené rany, kĺby a žľazy, keďže pôsobí protizápalovo. Vňať sa uplatňuje do kúpeľov proti vredovým chorobám a hemoroidom.
Pomáha odstrániť a zabrániť tvorbe popraskaných žiliek a zmierňuje celulitídu. Obklad si môžete pripraviť tak, že rastlinku na pár minút zaparíte vriacou vodou, precedíte a potom ju zabalíte do gázy. Gázu s rastlinkou priložíte na miesto, ktoré ošetrujete, môžete prekryť ešte vatou namočenou vo výluhu a napokon aj uterákom tak, aby miesto bolo v teple.
- Na odstránenie opuchov
- Pri tvorbe trombóz
- Proti zrážaniu krvi
- Pri nehojacích sa ranách, hnisavých vredoch a zapálených slizniciach
- Na vyvrtnuté členky a modriny.
- Rozpustenie hrčí, stvrdlín a nádorov
Moja skúsenosť s komonicou
Odvar z komonice som zatiaľ osobne ani ja ani nikto z mojej rodiny nepotreboval. Určite by som tento čaj nepila len tak, ako nejakú preventívnu, bežnú večernú čajovú zmes. Pozornému čitateľovi je už zrejmé, že ide o bylinku so silnými účinkami. Aj to je dôvod, prečo jej zbieram len málo.
Keď ochorieme, tak je to zvyčajne nejaké nachladnutie spojené s kašľom a smrkaním. To prekonáme pomocou jemnejších odvarov, ako cibuľového čaju, fialky, zádušníka, materinej dúšky alebo čaju z ríbezľových listov. Komonicu by som nasadila len v prípade ťažšieho priebehu ochorenia spojeného so zápalom.
Upozornenie: Článok je informatívny. Neužívajte bylinkové čaje z neoverených zdrojov. Pred užívaním zvážte, aké lieky užívate a poraďte sa so svojim lekárom. Nemeňte svojvoľne lekárom určenú liečbu.
Novinky Spoza plota
Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.