Koncoročné upratovanie trochu inak

Z anglických lajfstajlových časopisov si pamätám, že koncom roka boli plné rád ako sa vysporiadať s nadmernou konzumáciou alkoholu a trapasmi z firemných vianočných večierkov. V našich zemepisných šírkach kraľuje životnému štýlu téma ako upratať a nezblázniť sa. 

Dnes nepôjdeme po radu ďaleko, nepoužívané oblečenie a veci som vytriedila už na jar. Koniec roka je o niečom inom.

Koniec roka je pre mňa čas, keď sa rozhodujem, čo si chcem vziať do budúceho roka a pripravujem tomu priestor. Je to čas, keď sa zbavujem neporiadku a vecí, ktoré mi zaťažujú hlavu.

E-mail 

Napríklad taký e-mail. Vlastne e-maily, mám niekoľko účtov. Staré správy, ktoré som dostala alebo odoslala. Newslettre, ku odberu ktorých som sa prihlásila a už nikdy ich neotvorila – alebo otvorila ale neprečítala. Vyčistím si schránky, vrátane koša, poodhlasujem sa z odberov.  Nie, neurazím sa ani keď vy sa odhlásite z odberu novniek spoza plota.

E-mailová schránka je každého výsostným privátnym priestorom.

Všetko, čo treba som mala vybaviť, je vybavené do dvoch dní, alebo vôbec. E-mailová schránka nie je smetisko, a neodpovedané e-maily v nej nedržím. Hovorí sa to mu inak aj “princíp ZERO inbox”, teda vo voľnom preklade “princíp prázdnej schránky”. Nejde o to, aby bola prázdna v pravom zmysle slova, ale aby v nej bolo len to, čo potrebujete a to, čo v nej je, aby bolo vybavené a netrápilo vás ako starý dlh.

Online svet

Členstvá a účty v rôznych spolkoch a obchodoch. Nejde o nič fatálne, ale časom sa menia aj moje hodnoty a priority. Odkedy sa profesne venujem ochrane osobných údajov, vnímam inak aj cenu svojho súkromia v online svete.

Súkromie nie je to, že nikde nie ste, ale že tam, kde ste, je to bezpečné.

Čudovali by ste sa možno, keby ste videli do obchodných modelov nevinne sa tváriacich aplikácií a webstránok. Stačí sa zapamätať, že neexistuje nič ako obed zadarmo. Akonáhle je niečo zadarmo, s poskytnutými údajmi sa obchoduje, a zároveň sa zvyšuje riziko ich zneužitia. Good-bye goodreads a ďalší starí priatelia! 

Prekontrolujem nastavenia bezpečnosti na sociálnych sieťach, ktoré stále používam, pretože poskytovatelia služieb ich priebežne menia. Na záver aktualizujem heslá a pokračujem v čistkách, tentokrát doslova. 

Mobil a počítač

Pocket. Moja obľúbená aplikácia, kam si sťahujem všetky články a recepty na neskôr. Ak som ich nepoužila a neprečítala do decembra, mažem. Fotky, dokumenty, inforgrafiky, prezentácie, ponuky. Sentiment bokom, zachránia sa len faktúry a výpis z účtu, ktoré musím archivovať v zmysle zákona, všetko, čo je staršie ako rok a čo som za posledný rok neotvorila, nepoužila, ide preč. Mažem vymazané, čistím disk a priam fyzicky vnímam ako si prístroje s úľavou vydýchli po očistení od zbytočných megabajtov.

Hlava 

Toto upratovnie je ako zrkadlo. Vôbec nie je od veci si takto pripomenúť, čím som žila. Inventúra starých očakávaní, krátke pobavenie nad starosťami, ktoré sa nesplnili. Vďačnosť za všetky skvelé veci, ktoré som zažila a ľudí, ktorých som spoznala. Prichádza čas potichúčky zatvoriť za rokom jedny dvere a sadnúť sa za čistý stôl.

Čistý stôl

Teraz som pripravená tvoriť, vymýšľať, plánovať. Čomu sa chcem na budúci rok venovať? Čomu už nie? Kto budú moji klienti? Čo im ponúknem? Čo sa potrebujem alebo chcem naučiť ja? Na prázdny pľac sa toho veľa zmestí!

Zas nanovo kreslím myšlienkové mapy a teším sa na nový rok. A na čo sa teším najviac teraz? Po ročnej pauze sa vraciam ako lektorka ku skupinovým školeniam naživo! A nielen to, pripravila som aj skvelé online školenia a nástroje pre začínajúcich podnikateľov. Ale o novoročných plánoch a predsavzatiach si povieme v ďalšom článku zo série inšpirácií. Tak sem nezabudnite v niekedy zase nakuknúť.

Doupratovania a dočítania, priatelia!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.