Kostihoj proti bolesti

Celé leto, keď prechádzam okolo rozkvitnutých rastliniek kostihoja, tak sa teším, ako si na jeseň nakopem korene a urobím hojivú mastičku. Tento rok som ani kopať nemusela, sused nám priniesol štedrú nádielku. 

Kostihoj sa oddávna používal na odstraňovanie  bolesti kĺbov, chrbtice, aj drobné poranenia, natiahnuté šľachy, výrony či poškodenie tkaniva. Má pozitívne účinky účinky pri zmierňovaní zápalov spojených s podvrtnutiami a na uvoľnenie bolesti a zvýšenie pohyblivosti kolenného kĺbu pri osteoartritíde.

Predpokladá sa, že zmierňuje zápal a podporuje rast nových spojivových tkanív. Hoci zápal je súčasťou hojivého procesu, po úraze môže spôsobovať opuchy, bolesť a pocity pálenia. V neposlednom rade, tinktúra kostihoja si poradí aj s boľavým zubom, uchom či herpesom na perách. 

Skoro všetko máme doma odskúšané. Mňa po letnej sezóne treba vždy rozmasírovať, nad mojimi trapézovymi svlami a krčnou chrbticou plačú maséri aj ja. Kostihojová mastička použitá na masáž však dokáže zázraky a po troch masážach sa mi prestáva točiť v hlave a blikať pred očami. 

Jasné, že aj masť aj alpu si môžete kúpiť aj v obchode, prípadne v lekárni. Tá domáca má však štredrejšiu intenzitu. Ako na to? 

Kostihový krém 

200 g koreňa očistím od zeminy kefkou. Nakrájam na tenké kolieska ako mrkvu do polievky. Koreň je na povrchu čierny a vo vnútri biely, mierne slizký. Vkladám rovno do olivového oleja tak, aby boli všetky kúsky koreňa zakryté. Zahrejem a odstavím. Toto opakujem každý deň po dobu dvoch týždňov. Výsledný olej precedím a vo vodnom kúpeli zahrejem naposledy. Pridám lekársku vazelínu, miešam a nechám oba tuky, aby sa prepojili. Vznikne krásna žltá mastička, ktorú nalievam do čistých malých sklených pohárikov. Zľahka prikryjem, nechám vychladnúť a stuhnúť, potom zatvorím napevno. Skladujem v primerane chladnom prostredí a použijem do roka. 

Okrem vazelíny mám veľmi dobré skúsenosti aj s krémom Cutilan, čo je takpovediac laboratórne vyrobený bravčový tuk. Bravčový tuk má totiž molekulárne zloženie najpodobnejšie ľudskému tuku, no a Cutilan je vyrobený v laboratóriach, takže je stopercentne čistý. Ak plánujete používať mastičku na rany, tak sa trochu tej laboratórnej čistoty oplatí. 

Do kostihojového krému nepridávam žiadne voňačkové olejíčky, tento krém nie je na parádu ale na liečenie. Maximálne som ochotná zvažovať pár kvapiek tea-tree oleja, ktorý má antibakteriálne účinky a uvoľnujúcu vôňu. Na druhej strane, nič nebráni tomu, aby ste si vo svojom oleji a kréme nevyluhovali aj nechtík (protizápalový) či mätu (osviežujúca).  Takzvané esenciálne oleje nepoužívam, ich kvalita kolíše a nie som presvedčená o ich neškodnosti.

Nechcete vazelínu?

Namiesto vazelíny môžete použiť bambucké maslo, kokosový olej, lanolín, alebo aj nič. Nič nebráni tomu, aby ste používali namiesto krému olej, ide o účinnú látku v kostihoji, nie o to, aby bol krém nadýchaný ako z obchodu. Výsledok najbližší krému dosiahnete s bambuckým maslom. 

Lanolín a včelí vosk sú alergény a nie každý ich znesie. Je podľa mňa škoda vyrobiť liečivý krémik a nemôcť ho darovať kamarátke či príbuznému kvôli riziku alergickej reakcie. Treba spomenúť aj fakt, že včelí vosk je veľmi často pančovaný. Od dôveryhodného včelára mám informáciu, že pravý včelár dokonca ani čistý vosk nepredáva, ak už ho má, nechá si ho pre seba a svoju rodinu, tak pozor na veľké balenia za nízku cenu. 

Kostihojová tinktúra

Domáca tinktúra po prvom dni, ešte dva týždne má pred sebou.

Tinktúrou sa rozumie výluh bylinky v alkohole a alpa je alkohol, takže to je win-win. Alpu všetci poznáme ako všeliek našich babičiek a prababičiek, charakteristická vôňa prinášala úľavu pri prechladnutí, bolesti hlavy a mnohých iných neduhoch. 

Hoci výrobca ponúka aj kostihojovú francovku, my si vyrábame našu vlastnú tinktúru. Na rozdiel od svojej bledej sestričky na poličke v lekárni, je takmer nepriehľadne čierna. Zachránila ma už neraz od utrpenia – či už mi v Tatrách nafúkalo do ucha alebo ma rozboleli svaly po rýľovaní. Proti bolesti ucha stačilo si deň a noc do ucha strčiť vatu namočenú v alpe a premasírovať ubolené okolie ucha vrátane krku a na druhý deň bolo po bolesti. Hlavne pozor na to, aby ste si tinktúrou nemasírovali otvorenú ranu, štípe to riadne. 

Dobrá správa je, že kostihojový koreň môžete zbierať celú jeseň, zimu, jar. V lete, keď už kvitne, tak nie, vtedy ide sila rastlinky do kvetu.

Hoci nikdy sa nám nepodarí vytiahnúť celý koreň, vždy nejaký v zemi ostane a rozmnožuje sa ďalej, buďme pri zbere skromní a zbierajme len toľko, koľko postrebujeme, s vďakou, nie chamtivosťou v srdci. 

2 komentáre

  1. dobrý deň môžem sa opýtať na koľko oleja mám dať koľko vazelíný alebo bambuckého alebo včelieho vosku do mastičky? A tinktúru spravím že alpou zalejem koreň nakrájaný a ako dlho luhujem ? na svetle aleb v tme? ďakujem .

    • Dobrý deň Zuzka, oleja dávam tak, aby boli zakryté tie nakrájané korienky. Väčšinou použíjem 200 g koreňa nakrájaného na plátky a 2 dcl oleja. Ak dáte viac, isto sa nič zlé nestane. Vazelínu použijem balenie 400 g. Tinktúru presne ako píšete, len zaliať alpou. Pri tinktúre z čerstvého koreňa nechám ma plátky nakrájaný koreň 3 – 4 týždne luhovať a každý deň (ak si spomeniem), pretrepem fľašu. Po tých 3 – 4 týždňoch precedím cez plátenko. Počas luhovania mám budúcu tinktúru na svetle ale nie na priamom (na zemi pod oknom), po vylúhovaní už v tmavšom prostredí (v kúpeľni v skrinke bez svetla). Raz som dostala aj usušený koreň, ten som dala do fľaše a nechala tam, ale to bola výnimka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.