Kurací paprikáš Bakonyi s haluškami

Kurací paprikáš Bakonyi je klasika maďarskej kuchyne. Podľa jedného zo zdrojov sa príbeh kuracieho paprikášu začal v 19. storočí. Najbežnejším spôsobom prípravy mäsa v 40. rokoch 19. storočia bolo „dusené mäso“ a „paprikové mäso“. Najčastejšie sa pripravovalo bravčové mäso.

Dvorný kuchár palatína Jozefa István Czifray už v roku 1830 ako prvý zapísal recept na kurací paprikáš do svojej „Maďarskej národnej kuchárky“. „Bakonyi sertésborda“ z reštaurácie Gundel (Karoly Gundel bol dobrým priateľom Sándora Máraia), bol pripravovaný z bravčových medailónkov.

Či už bravčový alebo kurací, do paprikáša v štýle Bakonyi patria huby, pretože Bakony sa nachádza severne od jazera Balaton a v hornatom regióne boli lesné huby bežnou súčasťou jedálnička.

Suroviny:

  • Kuracie prsia
  • 1 cibuľa
  • strúčik cesnaku
  • Huby (ideálne lesné, ale výborné sú aj akékoľvek šampiňóny)
  • smotana na šľahanie
  • červená mletá paprika sladká, čierne korenie, soľ

Pracovný postup

Zvyčajne varím Bakonyi pre dvoch ľudí z 1 kuracieho prsa a 150 g húb. Ak chcete navariť pre viac ľudí alebo na viac dní, násobte podľa potreby.

Postup je inak jednoduchý. Cibuľu nakrájam nadrobno, osmažím na oleji a pridám mletú sladkú papriku. Kto chce, kombinuje so štipľavou. Pripravím základ, na ňom osmažím na drobné kocky nakrájané mäso, nechám ho zatiahnúť, a pridám huby. Tie krájam podľa toho, aké veľké sú, na plátky alebo polovice.

Osolím, okorením, zamiešam a podlejem deci vody. Nechcem, aby mäso a huby plávali ako v polievke, len ich dusím pod pokrievkou, kým nezmäknú a neprevaria sa. Podľa potreby dolejem ešte vodu, aby jej bolo primerane veľa. Myslím na to, že na záver pridám deci smotany, tak nech nie je omáčka príliš riedka. Po pridaní smotany nechám jedlo prevrieť a odstavím.

Halušky

Halušky pripravujem z múky semolina. Ak nemáte, môžete použiť polohrubú múku. Stačí zmiešať s vodou v množstve primeranom na to, aby vznikla primerane hustá kaša a nechať odstáť aspoň štvrť hodiny. Lepok sa začne uvoľnovať a cesto získa lepšiu elasticitu. Halušky pretriem cez haluškár do vriacej osolenej vody a varím, kým nevyplávu navrch. Netrvá to dlho. Po precedení ich aj prepláchnem studenou vodou, aby sa zastavil var aj v strede masy, čím zabránim premene halušiek na kašu.

Čo ku Bakonyi haluškám

Veľmi dobre sa ku tomuto jedlu hodí suché biele víno. Mne k nim chutí veltlín aj pinot blanc. To koniec koncov môžete použiť aj na prvé podliatie namiesto vody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.