Láska nie je len slovo

Cestovala som medzištátnym autobusom a občas mi pohľad zablúdil na obrazovku televízie. Netuším, aký film sa tam odohrával, ale chvíľku ma bavilo trénovať si neverbálku a hádať, o čo ide. Sledujúc mimiku hercov, ich gestá, rozostavenie postáv na scéne som sa na niekoľko intenzívnych momentov ponorila do deja. Herci celkom realisticky prežívali drámu na akejsi oslave.

V jednej miestnosti sa bavila spoločnosť krásne oblečených ľudí, v inej miestnosti sa zatiaľ iný muž pokúšal nohou dosiahnuť na fľašu. Neďaleko neho bola obrovská niekoľkoposchodová torta. Keď sa krásne oblečení ľudia dostali dovnútra, náš osamelý hrdina už bezradne kľačal nad spadnutou tortou. Tmavovláska hystericky jačala, navierali jej žily a ústa mala skrivené do urazeno nenávistného pohľadu, nepekne zazerala a ziapala a ziapala … podľa posunkov a mimiky kľačiaceho muža som usúdila, že sa ospravedlňuje, avšak tmavovláskine emócie evidentne gradovali , a jej krása sa rozpadala ako fasáda nekvalitne postaveného domu.

„Ako sa len niekto môže tak veľmi rozčúliť pre spadnutú tortu? Absurdné!“

Znechutene som prestala pozerať, premýšľala som, ako ľahko a kvôli akým ničotným veciam vieme na blížneho svojho vychrliť doslova ohňostroj nenávisti. Priam fyzicky som pocítila, ako z rozzúreného človeka uniká energia, ako tne a zabodáva sa do duše toho druhého. Stojí tá spadnutá torta za to? Záleží na torte viac než na harmónii a pokoji, na medziľudských vzťahoch? Veď ten druhý je ja!

Posledná scéna, ktorú som zahliadla zachytávala tmavovlásku vyčerpaním ležiacu na gauči, obkolesenú suitou priateľov, ktorí ju držali za ruku a utešovali a masírovali jej ramená …

Ako sa len niekto môže tak veľmi rozčúliť pre spadnutú tortu? Absurdné! …

Ešte chvíľu som premýšľala o tom, ako si v zlosti neuvedomujeme to, ako svojou zlosťou ubližujeme sebe aj iným  a aká je to škoda, že sa niektorí ľudia nedokážu správať ku ostatným s úctou. Lebo láskavý prístup a ústretovosť sú tiež prejavmi úcty voči inej bytosti.

Ďalší deň ráno …

Moja mama by povedala, že som vstala hore zadkom. Čas odchodu z domu sa blížil, ostávalo však niekoľko maličkostí, ktoré som ešte potrebovala nájsť, vziať alebo urobiť pred odchodom. Od zlosti, že mi nejaká vec, ktorú som hľadala neskočila sama do ruky, som kopla do gauča. To, že som sa nahnevala tak, až som kopla do gauča, ma nahnevalo tak, že by som sa od zlosti najradšej hodila na zem.

Keď som si naviac po východe na ulicu som si uvedomila, že som si neurobila make-up – a že si ho toto ráno ani nestihnem urobiť – tak som pekne od pľúc vypľula i niekoľko pekne vybraných slov. Ešte rýchlo zavolať taxík, vybrať peniaze z bankomatu a zavolať, že idem neskoro na dohodnuté stretnutie … na displeji mobilu svietila požiadavka „zadaj heslo“.

Ťuk ťuk ťuk ťuk ťuk ťuk ťuk ….

Najradšej by som aj telefón švacla o zem. Vyčerpala som deväť z desiatich možností a ani jedno z používaných hesiel nebolo prijaté. Keď sa taxík ocitol ešte aj v zápche, tak už som len otrávene som gánila z okna, premýšľajúc o tom, ako hnusne začal deň.

O sedem hodín neskôr, s podstatne lepšou náladou, som telefón, ktorý v nemilosti ležal na kraji stola vzala pri rozhovore do ruky a mimovoľne, nepremýšľajúc, som naťukala staré známe heslo. Takmer som sa nahlas rozosmiala, ale bola som príliš šokovaná na to, aby som sa zmohla na akúkoľvek reakciu.

Prekristapána, veď to heslo má 5 písmen a používam ho denne vari päťdesiatkrát!  Ráno som asi mala zatmenie.

„Ako sa len niekto môže tak veľmi rozčúliť pre spadnutú tortu? Absurdné?“ …  možno nie!P.S.: To heslo bolo slovo „láska“.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.