caponata letná zelenina

Letná zelenina a lá Caponata

Keď som sa rozhodla uvariť baklažán, cuketu a paradajky v jednom hrnci, presnejšie na jednej panvici, vôbec som netušila, že toto jedlo existuje a má aj svoje meno – volá sa caponata. Jednoducho som chcela zeleninové jedlo na ľahký obed. Ja som si pracovne toto jedlo nazvala “talianske lečo”, pretože podobne ako originálne lečo, aj caponata je mix zeleniny, len inej. A bez klobásy.

Caponata pochádza zo Sicílie, kde má množstvo krajových obmien, podobne ako náš guláš. Má aj ochrannú známku Prodotti agroalimentari tradizionali italiani (PAT), ktorou sú označné tradičné talianske agropotravinárske produkty. Špeciálny zoznam vytvorilo Ministerstvo poľnohospodárstva, výživy a lesníctva v spolupráci s regiónmi. Každoročnú aktualizáciu a zverejňovanie zoznamu vykonáva ministerstvo, ktorého sa venuje aj propagácii na národnej a medzinárodnej úrovni.

Suroviny

  • baklažán
  • cuketa
  • kápia
  • paradajka
  • 1 červená cibuľa
  • 1 strúčik cesnaku
  • olivový olej
  • 1 dcl bieleho suchého vína
  • korenie: soľ, mleté čierne korenie, mletá červená paprika sladká, rozmarín, oregano, šalvia
  • 100 g šampiňónov (nemusia byť)

Pracovný postup

Použila som 1 baklažán, 1 cuketu, 1 kápiu a 1 väčšiu paradajku. S pomerom zeleniny som bola spokojná, ale môžete si ho zmeniť podľa vlastnej chuti. Ako prvý som nakrájala baklažán. Postupovala som tak, že som ho nakrájala na 1 cm tenké kolieska a tie som potom nakrájala na malé kocky. Dala som ich do misy, kde som ich osolila a nechala vypotiť.

Do druhej misy som zatiaľ krájala cuketu, kápiu, šampiňóny. Cuketu som nakrájala na rovnako tenké kolieska ako baklažán, a tie som rozrezala na štvrtiny. Kápiu som nakrájala pozdĺžne a potom na menšie kúsky, šampiňóny som mala malé, takže ich stačilo prekrojiť na polovicu. V originál recepte šampiňóny nie sú, ale ktovie, možno v nejakej sicílskej rodine ich tiež používali.

Na panvici som ohriala lyžicu oleja, chvíľu orestovala cibuľu s cesnakom, oboje nakrájané na plátky. Ako prvý som pridala baklažán bez vody, ktorú vypotil. Orestovala som ho, a keď sa zatiahol, pridala som ostatnú zeleninu, okrem paradajky. Chvíľu som miešala, potom som podliala vínom, pridala korenie a sušené bylinky, ktoré som rozmrvila v dlaniach. Soľ som zatiaľ nepridávala. Znížila som teplotu a panvicu som zakryla, nech zelenina zmäkne. Ten čas si treba postrážiť, aby sa zelenina nerozvarila.

Počas varenia na skúšku vyberiem kúsok baklažánu a rozrežem ho. Ak je vovnútri ešte surový, tak pokračujem vo varení. Keď je uvarený rovnomerne a zelenina je ešte trošku chrumkavá, pridám nadrobno nasekanú paradajku, jej kyseliny zafixujú chrumkavosť. Povarím a ochutnám výsledok, dochutím podľa potreby.

Zásadný krok, v ktorom som sa odlíšila od pôvodného receptu bolo pridanie deci smotany pred dovarením. Zjemnila jedlo a šťave dodala krémovosť. Naozaj to však nie je nevyhnutné, ja som len potrebovala spotrebovať smotanu, ktorá zvýšila po varení Eszterházy roštenky.

Podávanie

V originál recepte sa caponata posype píniovými orieškami, ale dokonca hrozienkami. Ja som za oriešky, ale nevedela som o tom, takže som použila syr pecorino. A bolo to naozaj dobré. K teplej zelenine sme si vychutnali krajec čerstvého kváskového chleba a tanier sme ním dokonale vytreli. Ak ste si nevypili víno pri varení, tak viete, čím toto skvelé jedlo zapijete 🙂

Tip Spoza plota

Caponata je najlepšia čerstvá. Ak ste jej navarili viac, tak zeleninu môžete rozmixovať a spotrebovať studenú ako zeleninovú paštétu či na štýl hummous k lavašu. Nám veľmi chutila aj v tejto podobe. Ak by sa vám zdala riedka, tak môžete zahustiť buď uvarenými fazuľami, šošovicou alebo postačí trochu kukuričnej múky, len nezabudnite opäť zmes ochutnať a dochutiť.


Spracovávam…
Podarilo sa!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.