Liane Moriarty: Prečo sme sa vlastne rozišli

Každý, kto v živote stál pred nejakou závažnou dilemou vie, aké je ťažké urobiť to jedno konečné rozhodnutie. Každé “pre” prináša jedno opustené “proti”. Môj muž hovorí, že každé jednanie je špekulácia, pretože budúcnosť nepoznáme a výsledok len odhadujeme a dúfame, že sa v dôsledku našej voľby niečo stane alebo nestane. Život však nie je len o veľkých rozhodnutiach, ale aj o “mávnutiach motýlimi krídlami”.

Autorkou románu “Prečo sme sa vlastne rozišli” je austrálska spisovateľka ženských románov Liane Moriarty a jediné čo som od tejto knihy očakávala bolo, že pri nej vypnem. No, každé jednanie je špekulácia, a mne tentokrát nevyšla. Kniha totiž prišla do môjho života ako na zavolanie, v súlade s dokonalým zákonom synchronicity, práve v období, keď sa zamýšľam nad témami ako sa rozhodujeme a ako si stanovujeme ciele, ako sa stávame šťastnými alebo nešťastnými v živote a čo s tým môžeme urobiť. Upozornenie: článok obsahuje spoilere.

Ako som sa stala tým, kým som?

Hlavná hrdinka knihy, Alice, je 39 ročná matka troch detí,  dokonalá žena v domácnosti, agilná členka školského výboru a manželka úspešného muža. Dni trávi cvičením a organizovaním školských akcií. Jedného dňa pri cvičení spadne, udrie si hlavu a keď sa preberie, tak je presvedčená, že sa píše o desať rokov menej a nespomína si vôbec na nič z toho, čo tvorí jej súčasný život. Naopak.

Alicine 29 ročné ja sa díva s úžasom na dom, v ktorom žije. Je zrenovovaný presne podľa starého sna, ktorý s manželom mali. Díva sa s ešte väčším úžasom na svoj kalendár, dokonale zorganizovanú domácnosť a dokonalé matky, ktoré sú jej novými priateľkami. Diví sa, že platí 100 dolárov týždenne fešákovi Lukovi za to, aby s ňou cvičil. Diví sa, že suseda z domu oproti sa s ňou nerozpráva. Diví sa, keď zistí, že urobila smiešne prehlásenie o tom, ako má v ich štvrti pokračovať agresívna výstavba na úkor starousadlíkov. Najviac sa ale diví, že s manželom je v rozvodovom konaní.

Láska, manželstvo a priateľstvo

29-ročná Alica čaká so svojim milovaným manželom prvé dieťa, ale skutočná Alica je konfrontovaná s realitou rozvodu. Dokonca o rozvod zažiadala ona a je veľmi tvrdou súperkou v boji o to, kto bude mať deti v starostlivosti. Samozrejme, Alicin manžel pristupuje k jej snahe obnovenie manželstva “novou” Alicou veľmi skepticky. Pamätnou je jeho veta: “Keď si na všetko spomenieš, nebudeš chcieť naše manželstvo späť”, pričom sa stavia o 20 dolárov, že keď si spomenie, tak bude trvať na pokračovaní boja.

Alica sa snaží svoj život rekonštruovať pomocou fotografií a z útržkov rozhovorov svojej rodiny a priateľov. Už vie, že mala blízku priateľku Ginu, ktorá umrela. A tiež má sestru Elizabeth, ktorá síce žije, ale s ňou sa zase odcudzili. Alica nechápe, ako je možné, že vymenila sestru za kamarátku. A ako jej to kamarátstvo zničilo manželstvo.

Hoci kniha na Goodreads nezískala veľa pozitívnych hodnotení, mne prečítanie tejto knihy pomohlo zmieriť moje staré ja  a súčasné ja. Je to celkom vtipné, keď človek investuje toľko času a energie do sebapoznania a nakoniec zažije kľúčový a-ha moment pri čítaní takéhoto románu. Ale treba priznať aj to, že všetko to, čo som robila predtým ma pripravovalo na pochopenie a prijatie tohoto a-ha momentu. No a pretože mne stretnutie so sebou samou po rokoch veľmi pomohlo a potešilo ma, rozhodla som sa s vami podeliť o malý trik, ktorý môžete vyskúšať aj vy.

Akú minulosť vytvárate dnes?

Naša realita je súčtom našich rozhodnutí, vedomých aj nevedomých. Zároveň, všetko to, čo žijeme, sa mení na spomienky. Verili by ste pred desiatimi rokmi, že dnes budete tam kde ste? Niekto je so svojim životom spokojný a nechce meniť nič, iný zase by rád či rada niečo zmenil – a možno nevie čo alebo ako. A v takýchto chvíľach je super poradiť sa so svojim vnútorným dieťaťom, teda s tvorivou časťou nás, ktorá vie úplne presne čo chce a nepozerá sa na to, či smie a či sa to hodí.

Čerpať energiu zo svojich vlastných zdrojov je celkom jednoduché. Nepotrebujete nič iné, len svoje vlastné telo. Ak chcete, vyskúšajte si nasledujúci experiment:

  1. Vyberte si obdobie života, ktoré pre vás bolo najpríjemnejšie, cítili ste sa najsilnejší
  2. Akú hudbu ste vtedy počúvali?
  3. Aké vône vás obklopovali?
  4. Ako ste chodili oblečení?
  5. Akú vetu ste používali najčastejšie?
  6. O čom ste sa rozprávali s priateľmi?
  7. Vybavte si čo najviac zážitkov a čo najživšie, zapojte do spomínania celé telo. Neponáhľajte sa, prežívajte naplno okamihy sily a radosti.
  8. Čomu ste verili?
  9. Po čom ste túžili?
  10. Čo z toho, na čo ste si spomenuli si zoberiete so sebou?

Počas stretnutia so sebou samým môžete počúvať hudbu, kresliť, písať, spievať alebo aj mlčať – čokoľvek, čo vám pomôže nadviazať spojenie so sebou samým. Možno vám vaše mladšie ja pripomenie, čo mu dlhujete, možno dostanete darček v podobe spomienky, možno si odpustíte svoje nesplnené sny a oceníte sa za to, čo ste dosiahli. Každopádne ale spojením so svojim mladším ja získate celistvosť a nadhľad nad tým, čo je pre vás osobne v živote naozaj dôležité.Prihlásením súhlasite  so spracúvaním osobných údajov podľa našich zásad o spracúvaní osobných údajov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.