Ľubovník bodkovaný. Sila slnka na letných lúkach

Do letného slnovratu bol ešte týždeň, keď som objavila žiarivo rozkvitnutý ľubovník. Vraj by sa mal zbierať pred splnom alebo počas splnu. Počas tohtoročného slnovratu bol nov, naviac ľubovník vyzeral, že to má za pár, a tak som ho radšej pozbierala hneď. Príroda nečaká.

Prvý rok spoza plota som experimentovala s doma vyrobenou kozmetikou,a tak som sa rozhodla pre výrobu ľubovníkového oleja. Prvýkrát som ho videla v Chorvátsku, príznačná červená farba vedľa levandulí sa nedala prehliadnúť. To som ešte ale nevedela, na čo je dobrý.

Ľubovník ako olej

Kvalitné oleje dopĺňajú do organizmu vitamíny, esenciálne aminokseliny, enzýmy a iné živiny. Hoci sme zvyknutí výživu príjmať zvnútra, v jedle a nápojoch, koža je našim najväčším orgánom a jej úloha pre naše zdravie je nezastupiteľná.

Jej povrch je približne 1,5 až 2 m². Má veľa rôznych funkcií – ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú. Najdôležitejšou je ochranná funkcia. Koža pôsobí ako ochranná bariéra medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi tela, chráni pred fyzikálnymi, chemickými aj biologickými vonkajšími vplyvmi.

Je aj zmyslovým orgánom hmatu. Obsahuje veľké množstvo buniek citlivých na dotyk, teplo, bolesť, tlak, či svrbenie. Hrá dôležitú úlohu v udržiavaní konštantnej telesnej teploty. Je schopná vylučovať rôzne látky z tela. Pôsobením ultrafialového žiarenia sa v koži aktivuje vitamín D. Koža sa podieľa sa na činnosti imunitného systému.

Zo psychosomatického uhla pohľadu je koža orgánom, ktorý v prenesnom význame ochraňuje našu individualitu a autentickosť. Koža a jej ochorania ukazujú, do akej miery si dovolíme byť sebou samými, ako bezpečne sa cítime v našom svete, na čom lipneme a čo odmietame, či bojujeme dostatočne za svoje práva, používame správne našu osobnú silu, máme sa dostatočne radi, príjmame seba samých takých akí sme a nakoľko sa cítime prijatí naším okolím.

Správne použité bylinky nám môžu pomôcť pri prevencii a odstraňovaní niektorých problémov, nezabúdajme však na rolu psychiky pre plné zdravie.

Účinky ľubovníka

Ľubovník obsahuje účinnú látku hypericín, ktorá zlepšuje dýchanie a metabolizmus buniek a tým urýchľuje ich pochody tak, že sa zlepšuje ich činnosť ako odvádzanie odpadov a zásobenie živinami. Úžasné na ňom je to, že sa dá používať vnútorne rovnako ako zvonku, pretože:

 • má priaznivé účinky na popáleniny a ekzémy
 • dá sa aj piť, stačí jedna malá lyžička denne
 • je vhodný aj pre malé deti
 • účinkuje výborne po kúpeli, najmä ak máte suchú pokožku
 • môže sa použíť aj ako regenerácia na vlasy, vyhladzuje a zjemňuje pleť na tvári a dekolte
 • môže sa použiť aj na boľavé kolená a kĺby, dokonca uľavuje vraj aj pri skleróze multiplex
 • je vynikajúci ako masážny olej pri klasickej aj Breussovej masáži, pri ktorej sa používa ohriaty
 • má zásadný vplyv pri prevencii ochorení chrbtice, vplýva na pružnosť medzistavcových platničiek
 • pri migréne sa vtiera do oblasti krčnej chrbtice a spánkovej oblasti čela
 • pri gynekologických ťažkostiach sa potiera krížová časť chrbtice
 • masáže alebo kúpele s ľubovníkovým olejom pomáhajú pri nervových a psychických ťažkostiach, ako depresie, neurózy a nespavosti
 • pomáha pri nočnom pomočovaní detí
 • pomáha pri liečbe popálenín, pokožke spálenej pri opaľovaní, po poštípaní hmyzom zmierňuje svrbenie

Podľa niektorých zdrojov treba piť ľubovníkový čaj najmenej tri týždne, aby sa prejavil a pretrval jeho celkový účinok. Ten nie je len antidepresívny, ale pomáha aj pri žalúdočných vredoch, chorobách pečene a žlčníka, pri poruchách močových ciest a pridáva sa aj do zmesí pri menštruačných poruchách.

Upozornenie

Ľubovníkový olej používajte len vo večerných hodínách, nie keď plánujete ísť ešte na slniečko. To by vám vyskákali červené škvrny pod vplyvom priamého slnečného žiarenia. Podobne môže dopadnúť opaľovanie potom, ako ste vypili ľubovníkový čaj. A určite ho nelúhujte dlhšie ako 5 minút, zhorkol by vám. A ešte jedno pozor – ak náhodou užívate lekárom predpísané antidepresíva, nekombinujte ich s pitím ľubovníkového čaju.

Vnútorne sa dá ľubovník použiť aj na mlganie, takto použitý pomáha v prípade problémov s lymfatickými uzlinami. Ráno na lačno, ešte pred umytím zubov si dajte do úst 1-2 čajové lyžičky oleja. 15 – 20 minút ho prevaľujte jazykom ako cukrík. Dajte si pozor, aby ste ho nespolkli, musíte ho bezpodmienečne vypľuť, aby ste si neprivodili problémy. Mlganie aktivizuje enzýmy, ktoré cez ústnu sliznicu vytiahnu škodliviny, toxíny a choroboplodné zárodky.

Ja osobne som mlgať skúšala len raz, ledva som vydržala dve minúty a v najbližšom období, ak to nebude nevyhnutné, si to zopakovať neplánujem. Nech vás však moja skúsenosť neodradí, mlganie je stará osvedčená metóda s vynikajúcimi odporúčaniami tých, ktorým pomohla.

Výroba domáceho ľubovníkového oleja

Kvety ľubovníka som nastrihala do čistej zaváraninového pohára a zaliala olejom. Kvetov bolo tak do polovice pohára, netreba ich tam napchať natesno, naopak, len voľne vložiť. Pri výrobe som použila extra panenský olivový olej z Korfu, ktorého som naliala do pohára takmer po hrdlo tak, aby boli všetky kvietky olejom zakryté. Tým sa zabráni tvorbe plesní.

Olej s bylinkou som nechala dobre zatvorený na balkókne na slniečku a každý deň som ho trošku potriasla, aby a uvoľnili jeho liečivé látky do oleja. Ako naschvál, najbližšie dva dni bolo síce teplo, ale slniečko nesvietilo tak ako zvyčajne, bolo skôr pod mrakom. Našťastie, ďalšie dni sa situácia zmenila a po piatich dňoch na slniečku olej získal svoju charakteristickú červenú farbu.

Premiešala som olej čistou drevenou špachtľou, aby sa usadenina zo dna rozptýlila v oleji a precedila som ho. Tento postup som zopakovala ešte dvakrát. Získala som čosi okolo pol litra vzácneho a nádherne voňajúceho oleja.

Na ľubovníkový čaj som nazbierala a sušila len kvety, stonky a listy som do zmesi nedávala. Výsledkom bol nádherne sladkasto voňajúci a chutný čaj, ktorý sa nedal porovnať s tým horkým z lekárne. Už len privoňanie si ku šálke tohto veselo žltého pokladu mi zlepšilo uprostred zimy náladu.Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.