Ľubovníkový olej a čaj. Ako si ich pripraviť a na čo sú dobré

Ľubovník bodkovaný, inak nazývaný aj trezalka, by sa mal zbierať pred splnom alebo počas splnu. Príroda ale nečaká. Niekedy ľubovník rozkvitne dokonca v prvej polovici júna, nečakám teda ani na spln ani na slnovrat.

Ľubovník zlepšuje dýchanie a metabolizmus buniek, a tým urýchľuje ich pochody čím sa zlepšuje ich činnosť ako odvádzanie odpadov a zásobenie živinami. Úžasné na ňom je to, že sa dá používať vnútorne rovnako ako zvonku.

Použitie zvonku: ľubovníkový olej

Hoci sme zvyknutí výživu príjmať zvnútra, v jedle a nápojoch, koža je našim najväčším orgánom a jej úloha pre naše zdravie je nezastupiteľná. Jej povrch je približne 1,5 až 2 m². Má ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú funkciu. Najdôležitejšou je ochranná funkcia. Koža pôsobí ako ochranná bariéra medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi tela, chráni pred fyzikálnymi, chemickými aj biologickými vonkajšími vplyvmi.

Je aj zmyslovým orgánom hmatu. Obsahuje veľké množstvo buniek citlivých na dotyk, teplo, bolesť, tlak, či svrbenie. Hrá dôležitú úlohu v udržiavaní konštantnej telesnej teploty. Je schopná vylučovať rôzne látky z tela. Pôsobením ultrafialového žiarenia sa v koži aktivuje vitamín D. Koža sa tak podieľa sa na činnosti imunitného systému.

Zo psychosomatického uhla pohľadu je koža orgánom, ktorý v prenesnom význame ochraňuje našu individualitu a autentickosť. Koža a jej ochorania ukazujú, do akej miery si dovolíme byť sebou samými, ako bezpečne sa cítime v našom svete, na čom lipneme a čo odmietame, či bojujeme dostatočne za svoje práva, používame správne našu osobnú silu, máme sa dostatočne radi, príjmame seba samých takých akí sme a nakoľko sa cítime prijatí naším okolím.

Správne použité bylinky a zdravý životný štýl nám môžu pomôcť pri prevencii a odstraňovaní niektorých zdravotných ťažkostí, nezabúdajme však na rolu psychiky pre plné zdravie.

Účinky ľubovníkového oleja

  • má priaznivé účinky na popáleniny a ekzémy
  • dá sa aj piť, stačí jedna malá lyžička denne
  • je vhodný aj pre malé deti
  • účinkuje výborne po kúpeli, najmä ak máte suchú pokožku
  • môže sa použíť aj ako regenerácia na vlasy, vyhladzuje a zjemňuje pleť na tvári a dekolte
  • môže sa použiť aj na boľavé kolená a kĺby, dokonca uľavuje vraj aj pri skleróze multiplex
  • je vynikajúci ako masážny olej pri klasickej aj Breussovej masáži, pri ktorej sa používa ohriaty
  • má zásadný vplyv pri prevencii ochorení chrbtice, vplýva na pružnosť medzistavcových platničiek
  • pri migréne sa vtiera do oblasti krčnej chrbtice a spánkovej oblasti čela
  • pri gynekologických ťažkostiach sa potiera krížová časť chrbtice
  • masáže alebo kúpele s ľubovníkovým olejom pomáhajú pri nervových a psychických ťažkostiach, ako depresie, neurózy a nespavosť
  • pomáha pri nočnom pomočovaní detí
  • pomáha pri liečbe popálenín, pokožke spálenej pri opaľovaní, po poštípaní hmyzom zmierňuje svrbenie

Ľubovníkový čaj

Podľa niektorých zdrojov treba piť ľubovníkový čaj najmenej tri týždne, aby sa prejavil a pretrval jeho celkový účinok. Ten nie je len antidepresívny, ale pomáha aj pri žalúdočných vredoch, chorobách pečene a žlčníka, pri poruchách močových ciest a pridáva sa aj do zmesí pri menštruačných poruchách.

Čaj nelúhujte dlhšie ako 5 minút, zhorkol by vám. Ak náhodou užívate lekárom predpísané antidepresíva či iné psychiatrické lieky, ľubovníkový čaj nesmiete.

Upozornenie

Ľubovníkový olej používajte len vo večerných hodínách, nie keď plánujete ísť ešte na slniečko. To by vám vplyvom priamého slnečného žiarenia naskákali na koži červené škvrny. Podobne môže dopadnúť opaľovanie potom, ako ste vypili ľubovníkový čaj.

ĽUbovníkový olej pre lymfatické uzliny

Vnútorne sa dá ľubovníkový olej použiť aj na mlganie, takto použitý pomáha v prípade problémov s lymfatickými uzlinami. Ráno na lačno, ešte pred umytím zubov si dajte do úst 1-2 čajové lyžičky oleja. 15 – 20 minút ho prevaľujte jazykom ako cukrík. Dajte si pozor, aby ste ho nespolkli, musíte ho bezpodmienečne vypľuť, aby ste si neprivodili problémy. Mlganie aktivizuje enzýmy, ktoré cez ústnu sliznicu vytiahnu škodliviny, toxíny a choroboplodné zárodky.

Ja osobne som mlgať skúšala len raz, ledva som vydržala dve minúty a v najbližšom období, ak to nebude nevyhnutné, si to zopakovať neplánujem. Nech vás však moja skúsenosť neodradí, mlganie je stará osvedčená metóda s vynikajúcimi odporúčaniami tých, ktorým pomohla.

Výroba domáceho ľubovníkového oleja

Kvety ľubovníka som nastrihala do čistej zaváraninového pohára a zaliala olejom. Kvetov bolo tak do polovice pohára, netreba ich tam napchať natesno, naopak, len voľne vložiť. Pri výrobe som použila extra panenský olivový olej, ktorého som naliala do pohára takmer po hrdlo tak, aby boli všetky kvietky olejom zakryté. Tým sa zabráni tvorbe plesní.

Olej s bylinkou som nechala dobre zatvorený na balkókne na slniečku a každý deň som ho trošku potriasla, aby a uvoľnili jeho liečivé látky do oleja. Ako naschvál, najbližšie dva dni bolo síce teplo, ale slniečko nesvietilo tak ako zvyčajne, bolo skôr pod mrakom. Našťastie, ďalšie dni sa situácia zmenila a po piatich dňoch na slniečku olej získal svoju charakteristickú červenú farbu.

Premiešala som olej čistou drevenou špachtľou, aby sa usadenina zo dna rozptýlila v oleji a precedila som ho. Tento postup som zopakovala ešte dvakrát. Získala som čosi okolo pol litra vzácneho a nádherne voňajúceho oleja.

Na ľubovníkový čaj som nazbierala a sušila len kvety, stonky a listy som do zmesi nedávala. Výsledkom bol nádherne sladkasto voňajúci a chutný čaj, ktorý sa nedal porovnať s tým horkým z lekárne. Už len privoňanie si ku šálke tohto veselo žltého pokladu mi zlepšilo uprostred zimy náladu.


Spracovávam…
Podarilo sa!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.