Málo známe blahodárne účinky hojdacieho kresla

Hojdacie kreslo nevidíme v našich domácnostiach často. Niekomu sa nezmestí do bytu, inému zas pripomína neúprosne sa blížiaci dôchodkový vek. Nech si ale myslíte čokoľvek, obyvatelia Texasu nevysedávajú na svojich verandách v hojdacích kreslách len tak pre nič za nič. Sedenie v hojdacom kresle je príjemné, a zároveň pomáha zdravotne. 

Hojdanie znižuje bolesť

Hojdanie v kresle má paliatívny účinok, aj preto sa začali používať na miestach ako nemocnice a iné podobné zariadenia. Mierne fyzické namáhanie hojdaním pomáha budovať silu a flexibilitu v kolenách, zatiaľ čo pôsobenie hojdania pomáha predchádzať signálom bolesti putujúcim zo chrbta do mozgu.

Hojdanie v kresle pomáha pri bolestiach krku, uvoľňuje celé telo a chrbticu. Zmierneňuje bolesti po cvičení alebo ťažkej práci. Je tiež známe, že ľudia so srdcovými chorobami niekedy dokonca spia v hojdacom kresle. Hojdacie kreslá sú vhodné aj pre osoby s respiračnými chorobami. Dýchacie cesty sa počas hojdania uvoľnia a tým sa ľahšie dýcha napríklad astmatikom.

Existujú štúdie, podľa ktorých hojdanie v kresle zvyšuje aktivitu brušných svalov, ovplyvňuje svaly dolných aj horných končatín, zvyšuje prietok krvi a tým aj celkovo vitalitu na bunečnej úrovni.

Hojdavý pohyb stimuluje telo k udržiavaniu rovnováhy. Väčšia rovnováha je užitočná najmä u starších osôb, ktoré pri páde čelia zvýšenému riziku zranenia. 

Hojdanie vylepšuje svalový tonus tých, ktorí nemôžu cvičiť. Aj keď hojdanie nenahradzuje cvičenie alebo posilovanie, môže byť dobrým spôsobom ako sa hýbať pre tých, ktorí náročnejšie činnosti nezvládajú.

Údajne aj John F. Kennedy používal hojdacie kreslo, ako mu odporčúal lekár na zmiernenie bolesti chrbta. Hojdanie môže významne zmierniť bolesť pri artritíde tým, že do kĺbov vysiela viac kyslíka.

Hojdacie kreslo pre mamičky a bábätká

Tehotným ženám a ženám po pôrode pomáha hojdacie kreslo cítiť sa viac v pohode psychicky aj fyzicky. Hojdavé pohyby napodobňujú pohyb, ktorý dieťatko cítilo vo vnútri materského lona, upokojuje a uspáva ho.

Hojdanie dieťaťa, ktoré trpí kolikou, redukuje plačové epizódy a podporuje spánok. Hojdanie môže tiež podporovať pokojný spánok  aj u detí, u ktorých nebola diagnostikovaná koliková porucha.

Prínos pre seniorov

Štúdia uskutočnená na University of Rochester ukázala zvýšenie psychologického pohodlia obyvateľov s opatrovateľskou službou so závažnými formami demencie. Štúdia naznačuje, že hojením sa uvoľňujú endorfíny, ktoré okrem zmiernenia bolesti, zlepšujú náladu pacientov s demenciou. Vedúci štúdie Nancy. M. Watson, PhD, RN, riaditeľka Centra pre klinický výskum starnutia, poznamenala, že hojdanie je už dlho známy spôsob ako upokojiť deti a zdá sa, že rovnaký je aj terapeutický prínos pre dospelých.

Hojdacie kreslo a psychika

Watsonová vysvetlila, že hojdanie znížuje úzkosti a depresie u seniorov, a hlásila zníženú potrebu liekov proti úzkosti a depresiám u tých, ktorých pozorovala. Pretože tieto lieky majú niekedy významené škodlivé vedľajšie účinky, tak terapia hojdacím kreslom môže byť pre niektorých pacientov vhodnejšou náhradou.

Hojdajnie uvoľňuje endorfíny v mozgu, čo môže zlepšiť náladu a znížiť stres a bolesť. Letiská v USA dokonca predstavili hojdacie kreslá, ktoré cestujúcim pomôžu odpočívať od stresujúceho a prostredia rušných letísk. 

Hojdacie kreslá na letiskách

Nápad s hojdacími kreslami na letiskách  pochádza od chlapíka menom Champ Land a jeho manželky Jean zo Severnej Karolíny, kde sa tento trend začal. Dnes majú hojdacie kreslá na približne 40 letiskách po celej Amerike.

Kreslá sa nazývajú Kennedy Rockers, sú pomenované podľa typu, ktorý John F. Kennedy použil na zmiernenie bolesti chrbta. Kennedy mal desiatky hojdacích kresiel – v Oválnej kancelárii, v Camp David, aj na palube Air Force One.

Na letiská sa dostali hojdacie kreslá náhodou, keď v roku 1997 malo medzinárodné letisko Charlotte Douglas dočasnú výstavu fotografií s názvom Porch Sitting. Porch sitting, teda posedávanie na verande sa zdá byť americkým národným športom, minimálne na juhu, ešte viac ako baseball. Na letiskách sa nachádzali veľké fotografie s hojdacími stoličkami na verandách a pred nimi ako rekvizity, skutočné hojdacie kreslá. Keď vypršal čas výstavy, zobrali stoličky a ľudia sa rozčuľovali.A tak stoličky na letisku nielenže ostali, ale dostali sa aj na ďalšie letiská. 

Hojdacie kreslá si získali popularitu z očividných dôvodov. Letiská nie sú prijemné a pohodové miesta. Bezpečnostné opatrenia sú utrpením. Zrušné a meškajúce lety spôsobujú stres a pocity úzkosti. K tomu všetkému starosť o batožinu. Hojdacie kreslá tvoria voči tomuto zhonu protiváhu. Hlavne pre ľudí, ktorí nie sú skúsenými cestovateľmi, v nepríjemnom prostredí letiska, kde nemá kontrolu nad ničím, môže hojdacie kreslo byť vítanou príležitosťou vydýchnuť si.

Hojdacie kreslo spoza plota

Ruch letísk mi je dôverne známy. Ešte si pamätám na časy, keď som ho zbožňovala. Aj na časy, keď som ho už nemohla vystáť. Avšak v každom období som sa tešila na dva okamihy.

Milovala som pocit pokojnej odovzdanosti na území nikoho, ako som nazývala priestor medzi bezpečnostnou bránou a bránou na odlet. Už som nemusela nič, len sedieť a čakať. Akoby som dostala od života opušťák, dovolenku, možnosť uliať sa z rutiny dospeláckého života plného zodpovednosti a stresu.

A milovala som okamih, keď sa lietadlo odlepilo od zeme, a tá sa centimeter po centimetri vzďalovala. Ten okamih bol sprevádzaný rovnakým pocitom uvoľneného odovzdania sa. Už som nemohla – a nemusela! – robiť nič, len dýchať.

Biele, stroho vyzerajúce kreslá s tenkým, ale pohodlným hnedým podsedákom sú našim najnovším a najobľúbenejším kusom nábytku. Toho toho letného dňa, kedy sa u nás objavili, sa vrátili aj príjemné minúty na krátke úniky z každodennosti.

Pokojné hojdanie v kresle ma upokojuje podobne ako let lietadlom, plávanie v mori alebo polihovanie v teplej minerálne vode v bazéne. Skrátka len sedím a som, vypínam, spomaľujem. Myšlienky plynú, vynárajú sa a miznú. Hojdanie má plynulý rytmus. 

K luxusu jednoduchého života patrí aj možnosť ráno vypiť svoju kávu v pyžame a pohojdávať sa pri tom v kresle. Popoludňajšia káva a večerné vínko pri krbe sú príjemnými rituálmi, ktoré si len málokedy necháme ujsť. 

Rozhovory vedené z pohodlia hojdacieho kresla sú tiež iné. Možno by stálo za to ich dať do kancelárií, zasadačiek, ba aj do parlamentov všetkých krajín. Ľudia sa z hojdacieho kresla viac usmievajú, viac počúvajú, bojovnosť opadá, ústretovosť rastie. V hojdacom kresle sa ani nedá poriadne hádať, človek je celý vláčny, oveľakrát viac len mávne rukou a povie “ok”.

Nečakajte na dôchodok. Hojdacie kreslo je investíciou do seba. Už pár minút hojdania sa denne zmení veľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.