Mariana Caplan: Ako sa poučiť z omylov

Mariana Caplan je americká terapeutka a autorka.  Už dávnejšie si ma získala knihou „Slepé uličky osvietenia“, a preto som s kúpou jej druhej  nás preloženej knihy „Ako sa poučiť z omylov“ neváhala ani chvíľku.  Kniha „Ako sa poučiť z omylov“ je hlboká a silná kniha. Je to kniha o zlyhaní. Mariana je v nej úprimná a ide až na dreň. Nebudem ale prezrádzať podrobnosti obsahu a odporúčam ju prečítať si každému, kto sa zamýšľa nad hodnotou úspechu a neúspechu v živote. Na ochutnávku náhodne listujem a vyberám:

O šťastí

Cesta neúspechu nás vyzýva, aby sme zvážili dve veľmi odlišné otázky. Po prvé, kto nám vôbec vnukol myšlienku, že by sme mali byť neustále šťastní? A po druhé, čo je to vlastne šťastie, na ktorom stále tak lipneme? Musíme sa opýtať samých seba, či sme skutočne zlyhali v dosiahnutí šťastia, alebo sme sa jednoducho upli na nesprávnu predstavu, ktorá je úplne mylná!

O úspechu

Čo je na svetskom úspechu tak nutkavé, že nás to ženie k tomu, že sa vyčerpávame a zahadzujeme všetky ostatné možnosti naplnenia? Oná túžba vychádza z prázdneho miesta v nás, ktoré sa snažíme naplniť. Ako povedal slávny spisovateľ Jospeh Chilton Pearce, je to „pocit, že sa niečo malo stať a nestalo sa“.

O bezpečí

Okrem iného túžime po bezpečí, tiež z toho dôvodu, že nechceme zomrieť. Smrť je jedna z vecí, ktoré ľuďom úplne prirodzene a dosť často robí starosti. Hoci sa nad týmto faktom ľudia nechcú veľmi pozastavovať, ľudské stvorenia sú všeobecne smrťou veľmi vystrašené – i väčšina tých, ktorí tvrdia, že to tak nie je. Niekde na pozadí mysli si uvedomujeme, že to „Ja“, ktoré tak dobre poznáme, bude zničené, „zmietnuté Bohom“, ako by mohol niekto povedať, a my nedokážeme urobiť nič, čo by tomu zabránilo. A predsa sa neustále snažíme vytvoriť niečo trvalé – zvedení myšlienkou na večný život, myšlienkou, že nikdy nezostarneme. Celá naša kultúra je založená na zachovaní mladosti, na dobíjaní prírodných zdrojov a vytváraní symbolov nesmrteľnosti, ktoré v skutočnosti aj tak nikdy nedosiahneme.

Autor: Martina Javůrková, MBA


Hľadáte školenie pre vašu organizáciu?

Vedenie hodnotiacich rozhovorov | Prezentačné zručnosti Manažérske zručnostiVedenie pracovných pohovorov | Školenie interných školiteľov (Train the Trainer) | GDPR pre HR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.