Marmeláda z duly

Pred niekoľkými týždňami sme zavárací hrniec s úľavou (môj muž) a trochou nostalgie (ja) odložili na najvyššiu policu. Najbližšie mesiace ho nebudeme potrebovať, všetko, čo sa zavariť dalo, je pre tento rok zavarené. Poslednou maškrtou na našich policiach je marmeláda z dule. Síce som sa zaprisahala, že nič sladké nezaváram, kým nepojeme všetky lekváre, ktoré na nám doslova padajú na hlavu, ale skúste odolať, keď tá dula tak nádherne vonia a naviac ste zvedaví ako opica, ako táto bájna dobrota chutí!

Prečítajte si aj: Aký je rozdiel medzi džemom, lekvárom a marmeládou

Jar 2017 sa tvárila skôr ako jeseň, aj preto som bola šťastná, že aspoň jednému ovocnému stromu sa podarilo rozkvitnúť. Kvitol a dal úrodu napriek tomu, že rastie pod orechom. Počula som totiž kdesi, že orech má tak výrazné sanitárne účinky na svoje okolie, že sa v jeho blízkosti nedarí inému ovociu ani zelenine. Jeho listy obsahujú množstvo jódu, nepatria preto na kompost, nezhnil by vraj. Našej dule to však, zdá sa, susedstvo orecha nevadilo.

Plody dule voňajú tak prenikavo, že každému okoloidúcemu musí byť hneď jasné, prečo ich naše babky sušili a ukladali do alebo na skrine. Tento prírodný voňavý osviežovač vzduchu naviac smrdí moliam a inej hávedi, takže zabijete dve muchy jednou ranou.

Z histórie

Dulu vraj pestovali ľudia ešte skôr ako jablone a jej súčasný latinský názov – kydion malon – pochádza z gréckeho názvu kydónske jablko. Kydónia bol krétsky prístav a mne ruka automatický siaha po knihe „Tajomný Etrusk“ od Mika Waltariho, aby som sa zase raz nechala uniesť príbehom o udatných hrdinoch, bohoch, krásnych ženách, priateľstve, zrade, láske a tak vôbec.

Dula je príbuzná jabloní a hrušiek, je veľmi odolná, a jej plody majú buď hruškovitý alebo jablkovitý tvar a nedá sa jesť surová. Teda, v Turecku vraj áno, miestne dule sú vraj tak sladké, že sa dajú jesť surové ale tie naše rozhodne nie. Sú síce vábivo voňavé, ale zároveň sú tvrdé a trpké.

Spracovanie dule

Niektoré zdroje tvrdia, že vhodný čas na oberačku je po mrazoch, iné zase radia oberať vtedy, keď vám plod v podstate bez ťahu a práce ostane ležať v ruke. Ja oberám vtedy, keď vidím, že opadávajú zo stromu, takže skôr sa kloním ku druhej možnosti. Pri oberačke po mrazoch budú zrejme sladšie, podobne ako trnky alebo šípky, to sa však dá nahradiť ich zmrazením na 24 hodín, pretože sa môže stať, že všetky duly do mrazov opadajú a nebudete mať nič.

Z dule, ako z každého ovocia, sa da vypáliť pálenka (aha, tu využijete aj opadané dule), dá sa naložiť do alkoholu a vyrobiť likér, známy je aj jelšavský dulový syr, dulové želé cukríky alebo sušená dulová pasta. Pre nedostatok času a fantázie som sa rozhodla pre najjednoduchší recept z dule, a to marmeládu.

Suroviny a postup na prípravu marmelády

Dulu som očistila od chĺpkov, nakrájala na štvrťky a odstránila jaderníky. Následne som ju postrúhala nahrubo ako tekvicu, pridala 3 ošúpané a nakrájané citróny, zaliala vodou a varila na miernom plameni, kým ovocie nezmäklo. Potom som pridala cukor a priebežne miešala, kým zmes nezhustla. Asi čakáte informáciu, koľko čoho treba použiť. Recepty sa tak rôznia, že podľa mňa to je úplne jedno.

Ja som použila 1,5 kg dule, 5 pohárov vody, 3 veľké citróny a 3 poháre cukru, ak si správne pamätám. Veď ochutnajte a uvidíte, aké sladké to máte a chcete mať. Inak sa dá do zmesi pridať aj klinček alebo škorica, ja som však nechcela potlačiť vôňu ovocia. Marmeládu požadovanej hustoty som naliala do pohárov a tie som dunstovala 24 hodín.

Pri varení dulovej marmelády je zábavné sledovať, ako sa menia jej farby, celkom ako lesy na jeseň. Žltá dula je po rozkrojení biela, potom začne tmavnúť na vzduchu do hnedasta, po zaliatí vodou a pri varení zase bledne, po pridaní cukru a vo finánej fáze je ružovkastá.

Takže, dozavárané jest, ostáva len začať tie lekváre aj jesť. Dúfam, že nájdem nejaké dobré recepty, kde sa dá dulová marmeláda použiť. Ak o nejakých viete, šup s nimi do komentov, nenechávajte si ich pre seba. Všetky postupne vyskúšam!



2 komentáre

  1. opiect hrianku nasucho, bez cesnaku.
    teplu hrianku natriet kozim kremovym syrom zerve (gervais)
    syr naniest marmeladu a este teple zjest 😉
    a hlt vina to moze len doplnit 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.