Matt Ridley: Původ ctnosti

Má slovo „cnosť“ pre človeka dnešnej doby ešte význam? Alebo už vonia archaizmom, nepoužiteľným pre dnešný svet? Matt Ridley vo svojej knihe Původ ctnosti zosumarizoval niekoľko úvah a myšlienok o občianskej spoločnosti a medziľudských vzťahoch vo svetle reciprocity a férového jednania s inými ľuďmi.

Viac i menej úspešné stratégie ľudského jednania a ich dôsledky ilustruje veľmi pútavými opismi výskumov teórie hier v rovinách „altruizmus – sebectvo“, „pravda – lož“, „férovosť – podraz“.  Čo myslíte? Môže niekedy byť v poriadku klamanie? Je v poriadku príležitostne vykonať taký celkom malý a v podstate neškodný podrazík, ak vám to prinesie fakt veľkú výhodu? A čo zamlčanie časti pravdy? Hoci by sme asi všetci radi povedali, že nikdy neklameme, vždy sa správame čestne a tak ďalej, výskumníci dokázali, že stopercentne stopercentná čestnosť nie je možná. Nie preto, že ľudstvo je nenapraviteľne zlé a skazené.

Aký požič, taký vráť

Simulovaná hra„Návratná pôžička“ vznikla počas experimentu, v ktorom dvaja vedci hrali o malé finančné čiastky. Keď vedeli koľko kôl hra bude mať, jednali jeden voči druhému slušne a podrážať sa začali až v posledných kolách. Naopak, pri neurčitom počte kôl, ostávali navzájom voči sebe féroví až dokonca.

Po tomto experimente uplynulo sedemdesiat rokov, bol aj zabudnutý a znovu objavený a upgradovaný do strojovej, teda počítačovej podoby … a tie najúspešnejšie počítačové programy víťazili, ak nepodrážali. Slovami pána Axelorda, ktorý súťaž vypísal:

Za ohromujúci úspech „Návratnej pôžičky“ môže kombinácia jej ústretovosti, vracania, schopnosti odpúšťať a čitateľnosti. Jedná ústretovo, takže sa nedostáva do zbytočných konfliktov. Podrazy dokáže odplácať rovnakou kartou, a tým protihráča odradí od trvania na trikoch, ktoré by na nej chcel skúsiť. Dokáže odpúšťať, takže môže obnoviť vzájomnú spoluprácu. A konečne, je aj dostatočne čitateľná , čo protihráča motivuje k dlhodobej spolupráci.“

Problémom „Návratnej pôžičky“ je, že ak si začnú obaja hráči vracať požičané, a ak je tou pôžičkou podraz, vrátený bude tiež podraz a obe strany sa zacyklia do cyklu pomsty.

Mimoriadne chutný koktejl informácií

Kniha ponúka čitateľovi množstvo pútavou formou opísaných komplexných prieskumov z oblasti ekonomiky, sociológie, antropológie a dokonca aj biológie, ktoré sú v knihe namiešané v mimoriadne atraktívnom a chutnom koktejli. Jeden z príkladov zo sveta biológie na mňa hlboko zapôsobil svojou takmer ezopovskou múdrosťou.

Existuje druh netopiera, ktorý sa živí krvou dobytka, také malé upírčatá. Mláďatá tohto druhu umierajú, ak nedostanú živinu – krv dobytka – minimálne raz za deň, ak si pamätám. Riziko je dosť veľké, pretože mláďatá ešte nevedia tak dobre nasávať a dobytok ich často odoženie, kým sa vôbec stihnú napiť. Ich záchranou sú starší jedinci z rodu. Tí im dávajú napiť sa „z úst do úst“ po úspešnom love. Títo starší jedinci však tiež riskujú, že neprežijú, pretože hoci bez potravy vydržia dlhšie ako mláďatá, nie je isté, že sa v najbližších troch dňoch (čo je maximálny interval, ktorý prežijú bez potravy) úspešne napijú. Otázka bola, prečo starší jedinci sú ochotní ohroziť svoj život a darovať potravu mladším aj za cenu ohrozenia svojho vlastého života. Veď netopiere nemôžu mať žiadne altruistické vedomie toho, že si silnejší pomáhajú slabším. Prišlo sa však na to, že obľúbenou kratochvíľou týchto netopierov je vzájomné škrabkanie sa. Po bruchu. Takže jedinec, ktorý má plné brucho a nepodelí sa, ostáva oddelený od „spoločenstva“. Je pre neho výhodnejšie ostať súčasťou celku, aj keď za cenu hladu.

Nikdy mi nenapadlo rozmýšľať o netopieroch ako o živočšíchoch, schopných obetovať vlastné prežitie v prospech slabších a plné brucho za trochu spoločenského života.

Kniha „Původ ctnosti“ ponúka čítanie obohacujúce a inšpiratívne, ktoré poteší každého, kto rád premýšľa o tom, čo formuje medziľudské vzťahy, prečo sa (ne)riadime zákonmi a prečo si návzájom pomáhame – a hlavne, či je človek naozaj tvor sebecký alebo je schopný úprimného altruizmu.

Máte záujem o rozvoj vašich zručností?

P.S.: Ak nechcete premeškať nové články, prihláste sa na odber newsletter!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.