Moja zimná údržba

Letné grilovačky, litre vína vypité pri zaváraní, ponocovanie, nosenie ťažkých bremien po záhrade a vinici striedané s dlhými obdobiami nehybnosti a hrbenia sa nad počítačom, o dlhom cestovaní, strese a cigaretách nehovoriac. Bohužiaľ, moja vrodená pohodlnosť a sklony ku hedónizmu vedú ku nezdravému tempu a nevyváženému spôsobu života a koncom roka si vyberajú svoju daň. Ešte šťastie, že sa začnem cítiť zle.

Začína sa to nenápadne. Nespavosť a záchvaty hladu začnú ako prvé signalizovať, že melieme z posledného. Prebehne vlna depresií, znechutenia a únavy, až vo finále sa o skutočné starosti postará narastajúca bolesť chrbtice a závrate. Tento rok boli obzvlášť intenzívne a fakt ma vystrašili, v hlave sa mi točilo aj poležiačky. Až som sa bála sama ísť čo i len do mesta. Samozrejme, že som navštívila lekárku, ale aj tak som sa niekoľko týždňov umárala diagnózami od MUDr. Googla. Napokon sa mi podarilo predsa len zmobilizovať sa ku zmene.

Cieľom údržby je rozpohybovať lymfu aj krv, prevetrať pľúca, skontrolovať, či nejaké svalstvo je ešte prítomné alebo sa všetci odsťahovali do Humpolca.

Údržbu začínam nefajčením. Je to ľahké, pretože si vždy nahovorím, že je to podmienčné, maximálne na tri mesiace. Väčšinou to aj dodržím, aj keď jeden nikdy nevie, kedy s tým sekne navždy.

Popri tom, ako nefajčím, sa snažím do každého taniera prihodiť vždy kus zeleniny, surovej alebo varenej či pečenej. Tento rok som sa zamerala aj na pravidelné konzumovanie rýb a strukovín, na ktoré som počas leta akosi pozabudla.

Po odvetraní pľúc prichádza na rad cvičenie, ktorým dúfam uľaviť chrbtici, rozpumpovať srdce a zaktivovať lymfatický systém. Tento rok som sa rozhodla ísť na to jemne. Zahájila som plaveckú sezónu v Dudinciach a neskôr som sa odhodlala vyskúšať cvičenie pilates. 

Pilates

Ide vlastne o súbor rôznych polôh, pomocou ktorých sa prekrvuje celé telo, uvoľnujú stuhnuté a spevňujú uvoľnené svaly. Dych sa stáva vedomejší a plynulejší. Absolútne ideálne pre každého s plytkým dychom, či už je spôsobený fajčením, stresom alebo sedavým spôsobom života. Ja beriem pilates ako vstupenku ku novému zoznámeniu ako funguje moje telo, ku aktívnejšiemu cvičeniu a znovuvybudovaniu kondičky. 

Moja prvá hodina bola súkromná, nech sa zorientujem. Chvíľami som sa cítila ako úspešné bábätko, keď sa mi napríklad podarilo niekoľkokrát prevaliť sa z boka na bok, s veľkou fitloptou medzi nohami a rukami hore. Výborne mi išlo aj gúľanie hlavy zprava doľava a späť po mäkkej malej fitlopte.

Aby ste si ale nemysleli, že pilates je nejaká ulieváreň. Také dvíhanie ľavej ruky a pravej nohy v polohe na štyroch bez toho, aby som ohla chrbát, bolo prekvapivo náročné. Nie fyzicky, ale na precíznosť. Chrbtica mala tendenciu si pohyb uľahčovať všelijakým vykrúcaním, len aby nemuseli zabrať jej svaly . 

Keď som mala za úlohu na štyroch zdvihnúť jednu ruku hore a obzrieť sa za ňou, mala som pocit, že som sa zmenila na tyranousara rex bez ručičiek. Prisahám, že som počula, ako moja stuhnutá chrbtica kričí “wtf?!” Dokonca prišiel rad aj na cviky s labkami hore a prácou s brušným svalstvom, v ktorom som mala cítiť pnutie, ale tak to zažijem hádam niekedy nabudúce, až sa tam nejaké svaly zase raz vrátia. 

Pilates sa dajú určite výborne cvičiť aj doma. Nemyslím ale, že bez trénerky by som cviky odcvičila správne. Jemným štuchnutím či položením ruky ma upozornila, že som zdvihla časť chrbtice alebo plecia. Tiež sa mi páčilo, keď mi pomáhala naťahovať krčné svaly jemným ťahom hlavy hore, zatiaľčo ja som tlačila lakte dole a fučala podľa jej návodu. 

Po cvičení priam fyzicky cítim, ako sa môj hrudný kôš dostáva do prirodzenej roztiahnutej podoby a pľúca sa v ňom radostne rozťahujú. Ba aj prsty na rukách ma menej bolia a lepšie sa mi píše. 

Kúpele 

Zatiaľčo cvičenie uzemní rozlietanú dušu, voda rozpustí trápenie, stres a starosti. Každoročným vyvrcholením koncoročnej údržby je pobyt v termálnom kúpalisku vo Vrbove. Okrem iného ma už roky baví kúpať sa pod holým nebom just v decembri, kým sa všetci normálni ľudia lyžujú.

Keď sa telo zbaví balastu, aj hlave sa lepšie premýšľa.

Silne mineralizovaná horúca voda, plavecký bazén, koliba a výhľad na Tatry sú balzamom pre dušu aj telo. Trysky v bazéne rozmasírujú svaly a minerály sa vstrebajú do vyprahnutého organizmu, aby ho posilnili, lymfa zase raz slobodne prúdi v uvoľnených svaloch.

Pár dní na vzduchu a bez všedných starostí pomôžu odplaviť únavu a nabrať sily do ďalšej etapy. Blíži sa dvadsiaty rok 21. storočia. Tešíte sa? 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.