Mrazená kukurica domáca

Mrazená kukurica je jedným z mojich favoritov. Zlaté zrnká sa rozmrazia pomerne rýchlo, mám ju teda vlastne stále poruke. Svojou farbou a chuťou oživia rôzne jedlá. Podobne som zvykla mávať zásoby konzervovanej kukurice, Stačilo otvoriť, precediť a zjesť, teda vlastne použiť. 

Mraziť alebo zavárať? 

Roky som kupovala mrazenú alebo konzervovanú kukuricu len preto, že mi nenapadlo vyskúšať, či sa náhodou nedajú zrná oddeliť od klasu aj inak ako zubami pri jedení. Vždy som si myslela, že v konzervárňach na to majú nejaký veľmi špeciálny stroj. Až keď som prvýkrát jedla pečenú kukuricu, tak som zistila, že sa veľmi mýlim a dokážem úplne bez problému orezať upečené či uvarené klasy z kukurice aj v kuchyni spoza plota. 

Očami som skontrolovala, či mám dosť fľaštičiek na zaváranie a začala som pátrať po receptoch. Napokon som sa pre riziko botulizmu rozhodla pre mrazenie. 

Botulizmus je závažné ochorenie spôsobené baktériou Clostridium botulinum a pri nesprávnom spracovaní sa môže objaviť v zaváraninej zelenine, najmä hrachu, fazuli a kukurici, ktoré majú neutrálne ph. 

V Steinbeckovej knihe “Na východ od raja” dokonca prefíkana a zákerná hlavná hrdinka dala zavariť hromady fazulí, zatiaľčo pomaly otravovala, myslím, že arzénom, domácu pani a svoju mecenášku. Keď lekár zistil otravu, hrala prekvapenú a vyhovorila sa na zavárané fazule. 

Mrazená kukurica

Mrazenie kukurice sa ukázalo ako pomerne jednoduchý a aj dosť rýchly proces. Keďže som však netušila, koľko zŕn získam z jedného klasu a trochu som kukuricu podcenila, kúpila som si na trhu od mojej dvornej pestovateľky 40 klasov. Veď to sa zje. 

Postavila som na sporák veľký hrniec s vodou a kým voda zovrela, šúpala som kukurice. Do vriacej vody som vložila 4 klasy a pokračovala som na striedačku v šúpaní, vyberaní a vkladaní kukurice do vriacej vody. V podsate čas, kým som ošúpala 4 kukurice, bol časom, počas ktorého sa iné 4 blanšírovali. Obvarené kukurice som ukladala do hrncov a pekáčov, kde sa dalo. 

V menšom hlbšom pekáči som orezávala kukurice tak, že som si každý klas oprela skoro kolmo na dno pekáča a ostrým nožom orezávala zrná. Išlo to naozaj veľmi ľahko. 

Keď bolo zŕn v pekáči toľko, že začali zavadzať, presypala som ich do najväčšieho plechu,  ktorý mám. Takto som pokračovala v orezávaní a presýpaní, kým nebol spracovaný posledný klas. 

Medzičasom zrná vychladli a ostávalo už len ich naporcovať do mraziacich vrecúšok.

Výsledkom bolo takmer 6 kíl kukuričných zŕn. Aritmeticky to teda vychádza tak, že 1 klas má 150 gramov zŕn v uvarenom stave. 

Kukuričné vlasy na čaj

Ako som tak upratovala spúšť, ktorá opanovala kuchyňu, spomenula som si, že z vlasov kukurice by sa mal dať urobiť nejaký čaj. Pamäť ma nesklamala, naozaj stačí kukuričné vlasy vysušiť a potom piť ako čaj.

Pomáhať má pri vysokom krvnom tlaku, na zníženie cholesterolu, na zníženie krvného cukru, pri prevencii močových kameňov, pôsobí diureticky. V neposlednom rade posiľňuje a regeneruje pankreas a pomáha správnemu hospodáreniu s inzulínom. 

Kukurica a jej účinky

Kukurica samotná je podobne veľmi zdravá obilnina. Chráni telo pred voľnými radikálmi. Varenie kukurice dokonca zvyšuje množstvo antioxidantov. Žlté odrody obsahuju karotenoidy, ktoré majú priaznivý účinok na zrak. 

Z vitamínov obsahuje kukurica vitamíny B1 (vplyv na mozog a nervy), B2, B3, B5 (vitalita a prekonávanie stresu), B6, B7 (krásna pleť a husté vlasy), B9 (rast, krvotorba, omadzovací účinok), C, provitamín A (karotén) a vitamín E. 

Ešte zaujímavejšií je obsah minerálov: 

  • draslík na podporu srdca a srdcového obehu
  • fosfor a horčík proti svalovým kŕčom a posilnenie odolnosti voči stresu
  • mangán na podporu spracovania cholesterolu, sacharidov a bielkovín
  • meď na tvorbu kolagénu a elastínu
  • nikel na podporu vstrebávania a pôsobenie železa
  • molybdén sa spolupodieľa na odvádzaní kyseliny močovej z tela
  • jód (e nutný pre správnu funkciu štítnej žľazy
  • selén zvyšuje odolnosť imunitného systému
  • zinok posilňuje väzivové tkanivo, pôsobí na produkciu hormónov
  • Železo zlepšuje krvotvorbu a okysličovanie buniek, dokonca 100 g kukurice pokryje skoro polovicu dennej odporúčanej dávky železa

A oplatí sa to vôbec? 

Ak sa pozrieme na ekonomický aspekt spracovania kukurice mrazením v domácich podmienkach, bohvieako výhodné to nie je. Kúpila som kukuricu za 50 centov, dá sa aj lecnejšie aj drahšie. Mňa vyšlo kilo mrazenej kukurice na 3,33 eura, čo je cena vyššia ako najlacnejšie mrazené kukurice v supermarketoch a mierne nižšie v porovnaní s prémiovými značkami. 

Získala som však niečo iné. Poznám pôvod kukurice aj proces spracovania. Kukurica neprechádzala desiatkami rúk, skladov a tisíckami kilometrov. Uhlíkovú stopu znižujem aj tým, že každé štvrťkilo nie je zabaléné do osobitného plastového obalu potlačeného chemickými farbami. Moje vrecúška sú znovu použiteľné. 

A hlavne, najlbižší rok nám celkom určite kukurica nebude chýbať. Teším sa na maškrtenie! 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.