Murári spoza plota

Počas našej poslednej dovolenky v domčeku Spoza plota sa z nás stali murári. Nie naozajstný, len pomocní. Na naozajstnú murársku prácu sme najali naozajstného murára. Vďaka nemu sme nielen zásadne pohli s obnovou domčeka, ale máme aj kopu zážitkov naviac.


Udreli horúčavy. Toho roku to bola tretia vlna horúčav dosahujúcich až 40°C a náš murár stál už niekoľko hodín s rukami nad hlavou na stole. Zručne naťahoval sieťku a pritĺkal ju klincami. Pracoval rýchlo a bez prestávok.

Odmenu sme si dohodli hodinovú, hoci zvykom býva platba za meter štvorcový. Napriek radám našich známych sme sa rozhodli staviť na dôveru. Pre nás bola dôležitá nielen dobrá práca ale aj dobré vzťahy, pretože dobrá energia sa odrazí aj vo konečnom výsledku.

Ako sa robí strop

Keď bola sieťka na strope natiahnutá, rozmýšľala som, načo tam vlastne je. Nikdy mi nenapadlo, že pod omietkou je čosi iné ako múr. Sieťku murára ešte upevnil drôtom. Vyzeralo to podobne ako háčkovanie, len oveľa náročnejšie. Drôt bol tenký, pevný a málo ohybný. Prevliecť a natiahnúť ho tak pevne, aby nám strop raz nepadol na hlavu, vyzeralo ako riadna drina.

Murára sa ani slovíčkom neposťažoval na námahu alebo horúčavu. Prestávku si urobil, len keď sme ho nejakým trikom dostali zo stola dole. Keď som videla, ako bez mihnutia oka počíta metre štvorcové či kubíky a z hlavy ich násobí váhou balenia toho či oného materiálu, pričom zároveň vymenovával kvality drahších a lacnejších alteranatív, uvedomila som si, koľko skúseností a vedomostí sa skrýva v majstroch svojho remesla. Len škoda, ako veľa tých, pre ktorých stavajú domy, pripravujú jedlo, šijú šaty či topánky a vyrábajú autá majú pre robotnícke profesie až príliš často len povýšenecké a pohŕdavé slová.

Viac rúk, viac práce – aj zábavy

Môj muž sa murárovi ponúkol za šíchnika. Po krátkom zaškolení miešal jeden kýbeľ omietky za druhým, podával a umýval náradie, rezal, strihal, pridržiaval a prinášal a odnášal čo bolo treba. Prešlo pár dní a všimla som si, že chlapi si potykali. Keď bol prvý strop omietnutý, pokračovali sme plynule v druhej miestnosti a potom k opravám stien.

Konečne som sa mohla do práce zapojiť aj ja, omietnutné stropy a steny som natierala penetračným roztokom a neskôr aj farbou. Ako vždy, nadšenie ma prešlo po prvom nátere prvej plochy, ale už mi nebolo pomoci. Chlapi moju pracovnú silu vzali ako hotovú vec a ďalšie práce plánovali s ohľadom na nový pár rúk, ktorý pribudol do tímu.

Nákupná maniačka spoza plota

Nákupy v klimatizovaných nákupných centrách a ťukanie podpätkov po dlažbe som vymenila za žmolenie papiera so zoznamom, čo mám ufúľaná kúpiť v stavebninách. Spočiatku moje nákupy končili tak, že som zavolala murárovi a telefón podala predavačke, aby si vysvetlili čo vlastne chcem, pretože som nedokázala odpovedať ani na jednu doplňujúcu otázku.

Podarilo sa mi kúpiť 50 mm kotúč na rezanie obkladov namiesto 15 mm kotúča, objednala som 6 kubíkov hranolov namiesto 6 kusov, a celkovo som sa pri každom nákupe začínala cítiť ako na teste z matematiky, z ktorej som beznádejný nedouk. Možno aj preto ma prekvapilo, že tehly, betónové preklady, vrecia s rôznymi cementmi, vápnami a lepidlami a čo ja viem čím všetkým doviezli na obrovskom aute, ktoré mi ramenom s kladkou a hákom pripomínalo putovné kolotoče. Vôbec som netušila, že toho bude toľko.

Mimochodom, jedno z pekných slov, ktoré som si tu obľúbila je furmanka. Miestni ho používajú na označenie dovozu tovaru do domácnosti. Ja keď ho počujem, tak sa neviem zbaviť predstavy koníka ťahajúceho voz s tovarom, na ktorom sedí hrdý furman v baranici a kožuchu.

A je to doma!

Doviezli nám teda furmanku. Obrovské auto sa vyplazilo po úzkom trávniku, aby zložilo náklad na tých posledných pár metroch voľného priestoru pred chalúpkou. Ja som si zatiaľ rukami zakrývala oči. Nechcela som vidieť, ako padá do Nepotoka, ani ako sa rúca naša stena či susedov plot.

Šofér bol veselý, dobrosrdečný chlapík, ktorý dokonale ovládal svoje auto. Palety z korby skladal hákom visiacom na dlhočiznom ramene, akoby mu ani nezavadzali obrovské agáty, ktorých vetvy sa mi zdali naraz byť úplne všade. Potom ešte murárovi pomáhal pri ručnej vykládke voľného materiálu. Obdivovala som, ako zohrane spolupracujú na prvú dobrú. S ľahkosťou popri rozhovore sťahovali z korby náklad a ja som sa pridala tiež, nech len tak neužitočne nepostávam.

Betónovými prekladmi, ktoré sa zdali tak ľahké keď ich dvíhali chlapi som ani nepohla. Druhýkrát som všetkých pobavila, keď som sa pokúšala prispieť aspoň zatvorením západky na korbe. Šofér so smiechom vyriešil zamykací hlavolam a nejakým zrejme prísne tajným heslom a v mihu oka všetko zapadlo kam malo.

“To je hračka pre veľkých chlapcov, mladá pani”, smial sa a nastúpil do auta. Ja som šla radšej navariť obed. Aj som si abudla zakryť oči a báť sa, že pri cúvaní spadne s autom do Nepotoka alebo zbúra susedov plot.

Formuje sa nový domov

O pár dní neskôr delili chodbu, kúpeľnu a budúcu kuchyňu, priečky s novými zárubňami. Pomaly sa blížil čas, kedy sme mohli začať hľadať tisíckrát prekladané a stratené obkladačky, aj vodovodné batérie a sprchovú hlavicu, ktoré som nakúpila pred dvoma rokmi.

August sa pomaly menil na september. Celé dni som trávila oberaním jabĺk a zberaním orechov. Úroda bola mimoriadne štedrá a ja som sa nevedla som sa dočkať, ako budem zavárať moje prvé jablkové kompóty v novej kuchyni. Tiež sa blížil čas na zber a výrobu nášho prvého vína.

Niekedy v tomto čase nám končila dovolenka, takže sme murárovi odovzdali kľúč a prestali sme mu zavadzať. Kým sme doma hútali, ako urobiť zázrak a začať nový život, vykachličkoval kúpeľňu a položil obkladačky na zem v kuchyni. Ďalší víkend za našim plotom nás v domčeku čakal aj jeden z najfantastickejších výdobytkov civilizácie. Sprcha s teplou vodou!Neponáhľajme sa ešte z príjemných spomienok na dni, keď sa všetko zdalo byť možné. Zostaňte ešte chvíľu s nami pri kotlíku, v ktorom sme v to pekné leto varili na ohni tie najlepšie jedlá. Prečítajte si, ako sme varili spoza plota.


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.