Nechtík lekársky. Malý, ale silný kvietok vo vidieckych záhradách

So stupňujúcou sa intenzitou slniečka počas letných dní sú stále žiarivejšie aj lúky a záhrady, akoby kvety súťažili, ktoré sa bude viac podobať slnku. Pokladom medzi nimi je nechtík lekársky, letnička, ktorú nájdete nielen na lúkach, ale môžete si ju vypestovať aj na záhrade. Nie každý ju tam vidí rád, vraj sa rozmnožuje pomerne invazívne, čo ja ale pri takto užitočnej rastlinke považujem skôr za výhodu.

Zbierajú sa hlavne kvety, a to dopoludnia, keď sú rozvinuté. Čím majú intenzívnejšiu farbu, tým sú silnejšie ich účinky, takže sa nebojte aj tých, čo sú takmer oranžové. Ak nechtík po odkvitnutí odstrihnete asi tak 10 – 15 cm nad zemou, znovu vyrazia nové výhonky a zakvitnú ešte raz.

Nechtík sa dá použiť na množstvo problémov. Známe sú jeho kozmetické a liečivé účinky pri kožných ranách a bolestiach. Vtedy sa spravidla používajú obklady, olej alebo krém. Výborne pomáha pri bolestivých ranách napríklad po operáciách. Masť z nechtíka pri pravidelnom užívaní pomáha pri liečbe kŕčových žíl. Zvyšky, ktoré ostanú po príprave masti môžete samozrejme tiež využiť na obklad. Mária Trebenová odporúčala masť natrieť na ľanové plátno a nohy zaviazať, z toho mi vyplýva, že pôsobenie bolo celodenné. Vraj tak pomohla jednej žene zbaviť sa kŕčových žíl už za 4 týždne.

Nechtíková masť

Pomáha najmä pri:

  • Zápaloch ciev
  • Vredoch
  • Omrzlinách
  • Popáleninách
  • Hrčkách v prsníkoch
  • Pooperačných ranách
  • Plesňových ochoreniach kože

Pri plesňových ochoreniach je výborné skombinovať kúpeľ so záparom z nechtíka s natieraním masťou. Kúpeľom sa rozumie aj čiastočné aspoň 20 minútové namáčanie postihnutého miesta.

Masť sa pripravuje zo 4 hrstí celej rastliny narezenej na drobno. Známe je použitie bravčovej masti, ktorá sa nechá rozpáliť a nechtík sa do nej vhodí ako rezeň na smaženie. Nechá sa vzkypieť, premieša sa a odstaví sa. Na druhý deň, keď masť zahrejete, stačí ju precediť cez plátno alebo husté sito a uskladniť v čistej nádobe. Jej životnosť je len tak dlhá, aká čistá bola masť a nádoba. Skladovať sa musí v chlade. Tento rok chystám experiment s olivovým olejom, olej z nechtíka pomáha pri atritíde a bolestiach kĺbov.

Nechtíková tinktúra

Pripraviť si ju môžete tak, že 1 plnú hrsť kvetov lúhujete v litri pravej vínovice 14 dní na slnku pri 20°C. Potom sa používa vo forme obkladu:

  • Na rany, pomliaženiny, výrony, natiahnuté šľachy
  • Na otvorené preležaniny
  • Nádory, opuchy a hrče

Čaj z nechtíka

Používa sa žalúdočných a červných problémoch ako kŕče, vredy, zápaly, hnačky. Pomáha pri liečbe pečene a žltačky, má antiparazitické účinky. V tomto prípade sa pije zásadne nesladený čaj z 1 lyžice byliny na ¼ litra vody. Čaj sa pripravuje nielen z kvetov, ale aj stonky a listov, a vypiť treba 3 – 4 šálky denne. Inak samozrejme netreba piť tak veľa čaju a stačí ho urobiť z kvetov, prípadne pridať nechtík do čajovej zmesi.

Účinný je aj pri menštruačných kŕčoch a nepríjemných prejavoch klimaktéria. V neposlednom rade čaj z nechtíka mierne znižuje tlak a upokojuje srdce. Na bežné pitie stačí pripraviť čaj z kvetov, zase 1 lyžica na štvrť litra vody.

Trebenová tvrdí, že kto nosí okuliare a umýva si oči vlažným čajom, zlepší sa mu zrak. Máme doma opakovane úspešne vyskúšané, že kúsky vaty namočené v studenom čaji a priložené na oči dokážu liečiť aj oči zapálené napríklad z prievanu alebo z nečistôt v ovzduší.

Naše skúsenosti s nechtíkom lekárskym

Môjmu mužovi v práci do očí napadali piliny. Oči mal červené ako králik a vôbec to nevyzeralo dobre. Keď som prišla domov, mrzuto čakal, než to prejde, lebo ho to bolelo a zle videl. Na pohotovosť sme ísť nemohli, pretože naše krásne zdravotníctvo zrušilo pohotovosť v našom meste a najbližšia je 40 km ďaleko. V ten deň práve namrzli cesty tak, že boli ako zrkadlo a manžel kategoricky odmietol riskovať cestu po beztak nepríjemných serpentínach, nieto ešte na poľadovici. Mne riziko havárie tiež prišlo neprimerane vysoké. Siahla som po nechtíku a kým sa pripravoval výluh, vypláchol si oči prúdom vody. Potom som mu pol hodinu menila obklady, nechtík krásne stekal do očí, ktoré upokojoval a lieči. Na druhý deň nebolo po probléme ani stopy.

Kvety nechtíka sú dobré na ekzém a dokonca aj alergické reakcie. Chvalabohu, nemám často príležitosť využívať liečivé účinky byliniek, ale keď sa to už stane, poteší ma, keď vidím pozitívny výsledok. Svokrovi z ničoho nič naskákali na predklatiach nejaké vyrážky. Lekár síce ešte nevedel z čoho to je a prečo to vlastne vzniklo, ale dal na to masť, ktorá ich mala odstrániť. Keď mi ukázal svoje ruky, skoro som odpadla. Škaredé červné fľaky orámované zbytkami nejakej sírovožltej maste nevyzerali vôbec dobre, bolel už len pohľad na ne. Navrhla som mu, nech si denne na 20 minút namočí postihnuté miesta, do lavóra s nechtíkovým výluhom a potom ich natrie kokosovým olejom. O dva týždne mal ruky čisté ako batoľa.

Nechtík si môžete vysiať ešte aj teraz v priebehu leta, kvitne do neskorej jesene. Okrem liečivky získate aj neomylnú predpoveď počasia. Ak nechtík ráno okolo siedmej zatvára kvietok, bude v ten deň pršať. Ja už nechtík postupne zbieram, teším sa na chutný čajík, ktorý mi svojou vôňou vždy zaručene zlepší náladu.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.