Nesmetím. Galéria Saneko ponúka všetko, čo potrebujem pre bezodpadovú domácnosť

Magdaléna Šandríková si tento rok splnila sen. Podarilo sa jej kariérne presedlať z korporátno priemyselného prostredia do vlastného obchodu v mestečku Pukanec. Pukanec má nezameniteľný genius loci a na jeho svahoch nájdete najvyššie položené vinice na Slovensku. Dnešný rozhovor však nebude o výbornom víne, ktoré Magdalénka a Martin pestujú a vyrábajú. Dnes budeme nesmetiť. 

Magdalénka, tvrdíš, že minimalizmus je super. Prečo? 

Začalo sa to tak … Aj mňa doba konzumná zhltla.  Pracovná kariéra v korporáte ma vystrelila a ja som v zamestnaní trávila predlhé hodiny. Stravovanie v bufetoch, jedálňach a hotelových reštauráciách  a rýchle nákupy v super-hyper marketoch, kde človek nepozeral, čo nahadzuje, len aby bolo čo jesť, spolu zo stresom nepriniesli nič dobré. Niečo také ako odpad bolo dôležité, len keď bolo treba vyniesť smetiak.  Neskôr som pochopila, že šetrenie životného prostredia a zdrojov našej planéty by malo byť našim životným štýlom a nie povinnosťou.

Prečo vlastne tá bezodpadová domácnosť?

Pobyty v zahraničí ma naučili nie len pracovné zručnosti, spoznávala som kultúry, ľudí a prostredie. Všimla som si, že zo svojimi „smeťami“ zaobchádzajú inak. Hlavne ročný pobyt v Japonsku mi otvoril nový pohľad na problematiku odpadu. V Japonsku je veľmi málo miesta. Krajinu tvoria mestá a hory – pomerne nedostupné. Každý kúsok miesta je využitý. Šesťdesiat tisíc obyvateľov nášho okresného mesta je smiešnych oproti päťsto tisíc ľudom provinčného mesta. A čuduj sa svete, všade čistučko. 

Niekto si povie, že to je ich vlastnou disciplínou. Samozrejme, keď majú po ruke spôsob ako to urobiť. V ubytovni sme nafasovali vrecká a inštruktážnu kartičku, ktorá obsahovala aj informácie a fotky, ako sa odpad v ručných triedičkách kontroluje. Na plast, na papier, na kovy a ostatný odpad. Na každé vrecko ste museli napísať svoje meno a presnú adresu. Plast, kovy, papier museli byť čisté. V zmesovom odpade nesmelo byť nič, čo tam nepatrí. Zle vytriedené vrece nebolo prevzaté a bolo s jeho majiteľom riešené. Za opakované nedodržiavanie boli pokuty. Miesto s kontajnermi bolo sledované kamerami. Výsledok? Zaručený. Bolo to pred takmer pätnástimi rokmi. 

Po návrate som začala riešiť, ako by som to dokázala aj u nás. Zber papiera v školách nebol práve populárny. Kontajnery na triedený odpad boli len v zbernom dvore. Čo už, nosila som. Vzhľadom na pracovnú vyťaženosť a nákupy v supermarketoch som mávala špajzu zaplnenú vrecami. Postupne sa veci rozhýbali a kontajnery predsa len pribúdali. Niekto triedil, niekto nie – a tak je tomu dodnes. Kde sa stala chyba? 

Všade. Smetiarska vestička bola pre nás v detských rokoch synonymom výsmechu. Triedenie odpadu v školách, na úradoch alebo iných verejných priestoroch nejestvovala a vlastne dodnes neexistuje. Životným prostredím sa zaoberali ľudia, ktorých považovali za čudákov. Keď som sa prvý krát pochválila v diskusii na článok o odpadoch, aká som dobrá a ako triedim odpad, nikto ma nepochválil. Nahnevalo ma to a tak som sa dala do nového štúdia. Čo robím zle? 

Ako sa ti podarilo zmeniť životný štýl?

Na šťastie som svoje sídliskové detstvo mala spojené so záhradou mojich rodičov a prepletené prázdninami u starých rodičov a tiet a ujov na vidieku. Tam som sa po dvadsiatich rokoch v službách priemyslu vrátila, uvedomená, že každý kúsok jedla a priestoru, každá vec, ktorá mi príde pod ruku a občas každý pohyb má svoju cenu a nerastie v obchode. Babky a mamy mali pravdu!

Je Zero Waste odpoveďou na súčasnú ekologickú situáciu?

Zero Waste je životný štýl, kedy odpad neprijmem, nespôsobím a nezahodím. Jednoducho NESMETÍM! Ako sme sa aj my rozprávali, je to Sizyfovská úloha. Súhlasím, vo svete korporátov, hypermarketov, obchodov na „všetko na svete“ a jarmokov z jednorazovým riadom to nie je ľahké. 

Čo sa s tým dá robiť?

Na začiatok prestaňme kupovať  a prijímať jednorazové tašky a brať mikroténové vrecúška v obchode, lebo sú zadarmo. Obyčajné „igelitky“ nepoužívajme na komunálny odpad. Je to recyklovateľný materiál. Nekupujme jednorazové obaly. Použime tie, čo už máme. Verte mi vydržia v bezchybnom stave roky a roky. Dajme si ich znovu naplniť. Nekupujme nápoje v plastových obaloch. Pet fľaša je pre potraviny jednorazový obal. Okrem toho vylučuje látky, ktoré nie sú príliš zdravé. 

Po rokoch v priemysle si sa ocitla za predajným pultíkom. Čo u teba nájdeme?

Nesmetím je heslom Galérie Saneko. Nájdete u nás výrobky, ktoré Vám pomôžu redukovať odpad. Čapovaním alebo vážením drogérie sa pri každom minutom kanistri ušetrí 1250 g plastu, ktorý by inak skončil prinajlepšom ako recyklovaná vec. Ručne robená kozmetika z prírodných zložiek v kompostovateľných, alebo znovu použiteľných obaloch určite ušetrí vašej pokožke stresy zo syntetických látok. Potreby pre domácnosť ako hubky, kefky, misky, fľaše sú z lufy, dreva, skla a iných ľahko recyklovateľných, obnoviteľných, alebo kompostovateľných materiálov. Nerezová, alebo sklenená fľaša miska sa dá vydezinfikovať bez toho aby vylučovala zdraviu škodlivé látky a pri správnom výbere ju budeme mať navždy. 

Vedieš teda obchod alebo galériu?

Sme previazaní s regiónom, s našimi susedmi a okrem predaja čapovanej drogérie chceme našim zákazníkom predstaviť zaujímavých ľudí, či už remeselníkov alebo ľudových umelcov. Prostredníctvom informačných materiálov v galérii sa zoznámite aj so zaujímavými miestami a akciami. Už teraz sa tešíme na budúci rok, chystáme aj prednášky a iné akcie, počas ktorých sa naši hostia naučia niečo nové aj zabavia. Prísť môžete aj s detičkami, o zábavu sa im radi postaráme. 

Kto chce nesmetiť?

Nakúpiť môžete priamo v predajni v Pukanci, presnú adresu a náhľad sortimentu nájdete na facebookovej stránke Galérie Saneko. Stačí prísť počas otváracích hodín alebo si môžete dohodnúť individuálnu návštevu telefonicky.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.