Neverím na zázraky, spolieham sa na ne

Neverím na zázraky, spolieham sa na ne. A mám na to aj dobrý dôvod. Ako inak, než zázrakom, mám nazvať deň, keď sa napriek všetkým predpokladom zmenila situácia, ktorá nemala riešenie?

Prvé dva roky od kúpy sme v domčeku vo vinici trávili tri týždne v lete a niektoré víkendy. Manžel pracoval v zmennej prevádzke a mal jediný víkend v mesiaci. Ak v ten víkend práve pršalo alebo bol niekto z nás chorý, tak sme mali smolu a do domčeka sme sa dostali zase až o mesiac. Vzhľadom ku takmer 200 km vzdialenosti vycestovanie na otočku na jeden deň neprichádzalo do úvahy.

A to ani nespomínam, že od októbra do marca sme sa do domčeka nedostali vôbec. V chladnom počasí nebol obývateľný, pretože nebol vykurovaný a sivo-hnedé premočné polia tiež neboli bohvieako lákavé na víkendový pobyt.

Chcelo by to zázrak

Jedného dňa, po návrate z dovolenky v domčeku, sme sedeli v našej pizzérke a na mňa doľahla tvrdá realita toho, že najbližší mesiac sa späť do nášho súkromého raja nedostaneme. Tá myšlienka ma priam fyzicky bolela. Pred nami boli posledné letné, takmer jesenné týžne, a my ich máme stráviť v meste? Ktovie aké bude počasie, kým sa tam zase dostaneme. Možno už také, že pôjdeme domček len zazimovať.

Práce na domčeku pokračovali vzhľadom k naším časovým možnostiam dobre, na bývanie alebo aspoň ako tak pohodlný sviatočný pobyt však nebol stále pripravený. Ja som medzičasom po chorobe opustila zamestnanie a po čase, keď som sa uzdravila, tak som sa začala venovať práci v mojej vlastnej firme.

Začali sme rozmýšľať, čo môžeme urobiť, aby sme situáciu zmenili a trávili v domčeku viac času. Napadlo nám niekoľko možností, jedna bola horšia ako druhá. Môj muž mohol zmeniť prácu v rámci bratislavských podnikov, alebo odísť z práce. Diskutovali sme tri dni. Napriek situácii na trhu práce som na manžela naliehala, nech z práce odíde. Rozum však zvíťazil a keď sme sa načisto vyčerpali nikam nevedúcimi diskusiami, povedala som si, že ono sa to nejak utrasie. Počkáme a uvidíme. Prijatím reality vnútorný tlak konečne opadol.

Na druhý deň ráno som sa zobudila na hlas môjho muža, ktorý s niekým telefonoval. Volal mu kolega z iného oddelenia s otázkou, či by si s ním nechcel vymeniť zmeny. Potreboval viac peňazí a štvorzmenka by mu pomohla. Ako zázrakom sa tým vyriešil aj náš problém – ako šibnutím čarovného prútika dostal manžel voľné víkendy. A zrazu sme mohli cestovať do domčeka každý týždeň.

Svetlo na konci tunela

Približne v tom istom čas sa manželov zamestnávateľ rozhodol zavrieť pobočku pri Bratislave. Povrávalo sa o tom už dlhšie, ale stanovenie termínu bolo povestným svetlom na konci tunela. O rok v lete prepustili prvú polovicu zamestnancov.

My sme sa vybrali, ako každý rok, na dovolenku Spoza plota. S nadšením nováčika som sa pustila do varenia slivkového lekváru a môj muž sa venoval koseniu a rekonštrukcii. Jedného krásneho augustového večera sme v najväčšej izbe slávnostne strhli divné franforce niečoho, čo boli v minulosti asi tapety nalepené na strope. Pod nimi sa objavili metre dlhé a pol metra široké kusy čohosi smradľavého a drevotrieskového, priklincovaného dlhočiznými klincami. Dobrých päť hodín sme vyťahovali stovky klincov a skladali dole ťažké dosky. Pod nimi sa objavili základné drevené trámy tvoriace strop.

Prestavba

Viem, že na dedine sa všetko podstatné dohaduje v krčme, ale ako dievča z mesta som použila svoju metódu. Bolo už asi desať hodín večer, keď som napísala na nástenku miestnej facebook skupiny dopyt na majstra murára, ktorý nám môže prísť omietnuť strop.

Ráno som dala mužovi do ruky telefón a telefónne čísla, ktoré mi poslali prví traja statoční. O dve hodiny bol u nás na obhliadke prvý majster. Chlapi si tľapli a ja som ďalší deň ráno nakúpila mäso na guláš, dva platá pív a peceň chleba. Začala sa naozajstná rekonštrukcia.Ak vás zaujíma, ako prebiehala a ako dopadla rekonštrukcia, prečítajte si o tom článok. Prezradím vám, že o niekoľko mesiacov neskôr sme sa aj vďaka tomu, ako sme ju zvládli, mohli presťahovať do nového domova, prežiť našu prvú zimu a začať sme písať nové príbehy spoza plota.Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.