Oravský hrad

Jednou z neprehliadnuteľných dominant Slovenska je Oravský hrad, jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Ak sa chystáte na výlet, rezervujte si aj viac dní, pretože okrem Oravského hradu sa v blízkosti nachádza niekoľko ďalších zaujímavostí.

Po zaparkovaní na neďalekom parkovisku prejdete peši niekoľko metrov a ocitnete sa pri minipivovare Kastelán, oproti ktorému sa nachádza budova, v ktorej sa dajú kúpiť vstupenky na prehliadku hradu. Keďže dvojhodinová prehliadka je možná len s lektorkou, môže sa vám stať, že budete musieť počkať a v minipivovare Kastelán je čakanie radosťou. Okrem vlastného výborného piva ponúka aj jednoduché, ale o to chutnejšie klasické domácke jedlá. Viem to, lebo presne toto sa nám stalo, keď sme Oravský hrad navštívili poslednú zimu my a chutilo nám tak, že sme sa zastavili aj po prehliadke a nakúpili sme si aj na cestu domov.

Kto si počká, ten sa dočká a dočkali sme sa poriadnej dvojhodinovej prechádzky, ktorá nás previedla od katakomb až po najvyššie veže. Hoci hrady poznáme ako zrúcaniny, Oravský hrad je krásne zrekonštruovaný a plný zaujímavých exponátov. Každý si príde na svoje, je na čo pozerať.

Od vojenských exponátov po šľachtické reprezentačné miestnosti,

DSC_0175 DSC_0168

rytierskú sálu ale aj mučiareň, hladomorňu až po poľnohospodárske a sedliacke nástroje a chyže.

DSC_0256 DSC_0259

Mňa zaujali najviac rôzne nábytky, hlavne internacionálne vyzdobená skriňa.

orava foto

Perfektné boli aj stoličky zo sály, kde mal každý hosť stoličku s erbom vlastnej krajiny.

DSC_0229 DSC_0238

Pri pohľade na maličké brnenie vojaka z minulosti mi nedalo neopýtať sa, či toto bola bežná veľkosť – a vraj áno. Dôkazom mali byť aj malé dvere v časti hradu, kde vojaci bývali.

DSC_0239 DSC_0187
A samozrejme, krásny výhľad na krajinu naokolo. Ak sa vám podarí ukradnúť si chvíľku pre seba, môžete vstrebávať výnimočnú atmosféru, v ktorej sa spája dávna história so súčasnosťou, pohnuté osudy našich predkov s našou neznámou budúcnosťou.

DSC_0247

Naozaj je na čom pozerať, a pre mňa by prehliadka mohla trvať aj 4 hodiny, aby som si stihla dôkladne pozrieť všetky tie krásne vyrezávané lavice, stoličky a keramické kachle, ktoré boli v každej miestnosti. Fotiek z výletu mám síce až nezdravo veľa, ale kto chce vidieť, aké to tam je pekné, nech sa páči na výlet. Otvorené majú od mája do marca. Hrad má bohatú históriu a pri výklade a celkom náročnom stúpaní počas prehliadky sa isto nudiť nebudete.Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.