Popáleniny a ako ich ošetriť

V našom mikrosvete spoza plota máme všetko, čo k životu potrebujeme, len jedna vec zásadne chýba. Dostupná lekárska starostlivosť a dostupnosť bežných liečiv predávaných bez predpisu. Lekári špecialisti, v Bratislave bežne dostupní päť dní do týždňa na vzdialenosť pár zastáviek električky, ordinujú u nás raz za týždeň dve hodiny. Aj to nie všetci, mnohé vyšetrenie a ošetrenia musíme absolvovať až v 40 km vzdialenom okresnom meste, prípadne v ešte raz tak vzdialenej krajskej nemocnici. Lekárne v našom mestečku sú otvorené tiež len v pracovné dni a zatvárajú najneskôr o piatej. 

Asi chápete, že princípy prvej pomoci sú pre nás alfa omega, pretože o úrazy pri gazdovaní nie je núdza. Napríklad také popáleniny, na to som u nás doma špecialistka ja. 

Budem hovoriť o popáleninách spôsobených bežnou domácou činnosťou, ako napríklad uchopenie horúceho hrnca či plechu holou rukou, frknutie horúcej vody či oleja na ruku či nohu, skrátka také tie nehody z roztržitosti, keď bol kontakt s horúcim telesom krátky a poškodená časť tela nie je čierna a nesmrdí. To by ste museli u nás do tej krajskej nemocnice. Asi helikoptérou. 

V každom prípade, popáleniny patria medzi bolestivé a škaredé úrazy. Nepodceňujte ich a keď sa vám nezdá sfarbenie alebo veľkosť popáleniny, volajte lekára a zatiaľ chlaďte. Chladenie je mimoriadne dôležité!

Drobné popáleniny

Takže sme sa popálili. Napríklad ako ja, na dlani. Pozeráme zarazene na dlaň a asi dve sekundy rozmýšľame, či sme sa popálili naozaj alebo to prejde len tak. Dlaň vyzerá stále v poriadku, ružovenie môže byť spôsobené vrodenou hypochondriou. Nie je, skutočne je to popálenina. Štípe to jak fras.

Kým vymyslíme, čo s tým, strčíme ruku pod mierny prúd chladnej, nie však ľadovej vody. Ihneď sa nám uľaví, vodu zastavíme a zahrešíme od bolesti, ktorá ešte len teraz udrela plnou silou. Pustíme vodu a rovno zaštopľujeme odtok. Vytvoríme si bazénik a ruku držíme vo vode a dumáme, či máme popáleninu 1. stupňa alebo 2. stupňa. Ak ak druhého, tak či to bude 2a – pľuzgiere so spontánnym zahojením, alebo 2b – poškodenie pokožky, vznik chrást. Tretí stupeň už je zuhoľnatenie, božezavaruj!

Nepočítali sme s tým, že stvrdneme pri umývadle v kuchyni na tak dlho. Nepočítali sme ani s tým, že voda sa bude ohrievať. Je možné, aby sa studená voda ohriala tým, že v nej držíme popálenú ruku?

Popáleniny, fyzika a prestup tepla

Keby ste študovali chémiu, a v jej rámci aj automatizáciu a riadenie ako ja, tak by ste vedeli, že správna odpoveď je áno. 

Odborne hovoríme o prestupe tepla alebo tepelnej výmene. Pri prestupe tepla dochádza ku ochadzovaniu teplejšieho telesa a ohrievaniu chladnejšieho telesa či prostredia. Inak povedané – popálenina odovzdáva vode teplo, čím sa voda ohrieva a popálenina ochladzuje. Super, nie?

Len pre úplnosť, teplo prestupuje vedením medzi tuhými telesami, prúdením medzi tekutými alebo plynnými prostrediami a sálanie je prestup tepla vzduchom.

Voda, samá voda

Preto je nesmierne dôležité – nielen z dôvodu utíšenia akútnej bolesti, ale hlavne z dôvodu rýchleho a bezpečného zahojenia rany, dôsledne schladiť popáleninu a jej okolie. Nikdy nie ľadom ani mrazeným predmetom, ktoré môžu spôsobiť ďalšie popáleniny a pomliaždiť citlivú popálenú pokožku, vždy len vodou, ktorá zľahka steká alebo nadnáša poradenú časť tela. 

Kto chcete, na wikipédii nájdete aj vzorec výpočtu pre čas prestup tepla rôznymi spôsobmi, teda času, kedy sa vaša popálenina ochladí tak, že už nebude bolieť. Ja osobne tie vzorce už v živote nechcem vidieť. 

Žiadny olej ani krém neochladí popáleninu. Krémy a oleje majú význam pri liečení následkov popálenia, aby vás neťahali chrasty, aby sa nezapálila hojacia sa pokožka, aby sa lepšie a rýchlejšie zregenerovala.

Doba tíšenia bolesti chladnou tekutinou je priamo úmerna veľkosti a hĺbke popáleniny. Doprajte si preto na chladenie skutočne tak veľa času, koľko treba, počítajte s niekoľkými hodinami. Verte mi, poďakujete si za to. Ak vás to naozaj veľmi bolí, dajte si tabletku od bolesti, pomôže.

Správne vychladená popálenina vytvorí to, čomu sa hovorí pľuzgier. Moja dlaň po poslednom incidente vyzerá ako mláďa ropuchy, sorty albín, ale som za to vďačná. A viete prečo? Profesionálni zdravotníci používajú pri ošetrení rán, ak hrozí ich znečistenie, nepriľnavé hydrogélové obväzy a náplaste. Pľuzgier je čosi ako prírodná hydrogélová náplasť. Rastie pod ním nová kožička. 

Samorejme, ak je popálenina na exponovanom mieste, musíte chodiť von a pracovať, tak si hojacie sa popáleniny pekne obviažte hydrogélovým obväzom. Počas liečby napríklad obmedzujem aj aktivity v kuchyni. Svoje pľuzgieriky si musím chrániť, kvak!

Takže najbližšie dni varí gazda. Čaká nás ochutnávka pizze z lokálnej pizzérie, a občas mi hádam hodí aj nejakú horalku a podá pohár čaju. Popáleniny 2a stupňa sa zahoja do 10 dní. To sa mu fakt neoplatí začať sa učiť variť. Necháme to na inokedy. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.