mar 292017
Recept: Fialkový likér a sirup

Keď sa povie jar, povie sa aj bylinky. Niekomu napadne ako prvý medvedí cesnak, inému púpava. Ešte niekoľko týždňov predtým, než žlté púpavy rozžiaria trávniky je tu však sezóna iných jedlých, ba dokonca aj pitných byliniek.

Prvú jar na vinohrade som strávila fotením všetkého čo tu rastie. Dnes už fotím menej, zato  viac jem. Teda, keď manžel nie je doma, pretože pravidelný čitateľ tohto blogu vie, že u nás to, čo som nevysadila ja, je burina. Dajme si ale niečo dobré.

Vlani sa mi podarilo vyrobiť dva litre skvelého fialkového likéru. Len škoda, že okrem mňa nikomu nechutí, pretože je vraj sladký a nemá grády. No bodaj by! Pri príprave likéru som postupovala podľa receptu z internetu:

  • 1000ml čerstvých fialkových kvietkov bez stopiek
  • 1000ml vody
  • 1000g kryštáľového cukru (dnes by som dala o polovicu menej)
  • šťava z limetky alebo citrónu
  • ak chcete likér tak ešte 500ml liehu (dnes by som dala 2x toľko)

Ako vyrobiť fialkový likér:

Kvety dajte do sitka a prepláchnite studenou vodou. Jemne pretraste, aby ste sa zbavili vody a potom ich dajte do väčšej nádoby, kde ich zalejete vriacou vodou. Nechajte ich 24 hodín odpočívať prikryté na tmavom mieste. Potom preceďte a pridajte cukor. Ja som pridala presne kilo podľa receptu (a v nádeji, že to bude mať grády), dnes by som odporúčala len pol kila cukru. Fialky sú sladké dosť. Pridajte aj 2 – 4 lyžičky citrónu, ten vytiahne ružovkastú farbu a na miernom ohni priveďte do varu. Odstavte a nechajte vychladnúť. Ak po vychladnutí pridáte alkohol, získate likér, ak nie, ostáva vám sirup, vraj je dobrý proti kašľu.

Fialkový likér uskladnený vo fľaši v pivnici je skvelý aj po roku. Omamná vôňa fialiek pôsobí na mňa upokojujúco a mierne optimisticky.

Z fialiek sa dá robiť aj voňavý cukor, a to tak, že kvietky zamiešate do cukru, necháte presušiť a zatvoríte, občas premiešate. Skúšala som aj vyrábať fialkové cukríky potieraním kvietkov zmesou z bielka a práškového cukru, ale výsledký efekt nestál za to. Je to pekné ale strašná piplačka.

Nakoľko sa mi v poslednom období zamotalo do pozornosti pár článkov o jedení rastlín voľne rastúcich v prírode, nedalo mi a tento rok som ochutnala. Je to fakt senzačné, tie fialky sú dobrota nad všetky dobroty! Mimochodom, odvážila som sa ochutnať aj kvietky a lístky zádušníka, a naozaj sú vynikajúce, takže ich nasekám do masla a natriem na hrianky alebo čerstvý chlebík.

Fialky sú pravdaže aj liečivky, dajú sa nasušiť do zásoby. Otázka je, či sa pri ich zbere budem skôr voľne popásať a maškrtiť alebo aj skutočne nejaké nasuším na zimu. Predbežne si sľubujem, že budem disciplinovaná, a ak všetko dobre dopadne, už onedlho budem mať v ponuke sušené fialky či čajovú zmes na zimu.

Zber a príprava fialiek pre liečivé účely:

Zberá sa vňať, koreň a kvety. Podzemok s korienkami sa zberá v septembri a októbri. Po vytrhnutí celej rastliny sa zakoreňujúce výhonky zasadia späť’ do pôdy, aby sa na stanovišti udržal dostatočný počet rastlín. Podzemky sa sušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 C. Vňať sa suší v rovnakých podmienkach ako podzemok. Zberá sa v čase kvitnutia. Predmetom liečebného použitia je celá rastlina. Najčastejšie sa zberá celá kvitnúca vňať. Suší sa v tenkých vrstvách bez prístupu slnka na vzdušnom mieste. Je to dôležité pre zachovanie pôvodnej farby kvetov a ich vône. Ak nemáme takéto miesto, treba využiť rýchle sušenie pri umelom teple do 50 C. Bylina sa totiž ľahko zaparuje a vlhne.

Liečivé účinky fialky:

  • Fialka je účinná pri chorobách dýchacích ciest, pri chronickom kašli, zachrípnutí, nahromadení hlienu v prieduškách, pri zápale
  • Močopudný prostriedok pri reumatických bolestiach
  • Vhodná na obklady zapálených a opuchnutých miest, na omývanie hnisavých rán, kožných vredov a vyrážok, na oplachovanie vlasov pri lupináchMartina Javůrková

Milujem pečenie, varenie a experimentovanie v kuchyni. Nové recepty skúšam neúnavne a skúmam metodicky, ako som sa to naučila počas rokov, keď som študovala chémiu. Rovnako milujem náš vinohrad a záhradu, mojich obrovských učiteľov. K životu mám celostný prístup a baví ma objavovať paralely biznisového a kuchynského prostredia. Príroda mi je inšpiráciou, v ktorej sa spoznávam metafory života. Svoje dve vášne - biznis a jednoduchý vidiecky život - som pretavila do životného štýlu. Aj preto sú dnes všetky služby mojej spoločnosti dostupné doslova a dopísmena spoza plota. Vediem odborné HR a manažérske školenia, pôsobím ako špecialista pre ochranu osobných údajov podľa GDPR, poskytujem poradenské služby firmám aj jednotlivcom. Medzi ne patrí kariérny koučing a individuálne programy pre začínajúcich podnikateľov alebo tých, ktorí uvažujú, že prejdú zo zamestnania na voľnú nohu a nevedia kedy, ako a či vôbec. Ak ma potrebujete pracovne, zabehnite na www.dimensions.sk - môj firemný web.


Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.