apr 152018
Slaninová pomazánka pre dobrodruhov

Nduja is a soft, spicy Calabrian salami-type thing which you can spread on bread as a snack or use in cooking. I didn't find this particular nduja from the farmers' market terribly spicy, but maybe I've built up a resistance from eating at Unithai every week.

Teraz na jar všetci chudneme do plaviek, ale nedá mi nepodeliť sa o ešte aspoň o jednu kalorickú maškrtu. Teda, maškrta to bude pre všetkých, ktorí majú radi slaninu.

Pri potulkách internetom som natrafila na exoticky znejúce slovo, ktoré mi vôbec nič nehovorilo.  Nduja. Vyslovuje sa takmer ako „änduja“ a označuje sa ním pikantná talianska pomazánka. Hneď som si aj vyhľadala pár receptov na porovnanie a zistila som, že je to vlastne čosi ako naša nátierka známa pod názvom „Pali“, viete, tá hrianková zmes.

Taliani ju robia tak, že pomelú slaninu, pridajú sladkú aj pálivú papriku, červené víno a zmes naplnia do črievka ako klobásu. Vzniknú také malé špekáčkam podobné klobásky, ktoré pár dní údia. My údiareň zatiaľ nenáme, ale dobrej domácej prerastanej slaniny sme mali viac, než by sme boli schopní v tomto kalendárnom roku zjesť.

A tak som sa pustila do výroby slaninovej pomazánky podľa talianskeho receptu mínus víno a plus pár vlastných variácií. Napríklad namiesto sladkej a pálivej papriky som použila len pálivú, a to rovno z domácej paprikovej pasty.

V receptoch, ktoré som porovnávala, písali, že slaninu treba nakrájať na malé kúsky a pomlieť. Ja som bola lenivá skladať mlynček na mäso, manžela som otravovať nechcela, a tak som si povedala, že proces ošvindľujem.

Teraz trochu váham, či to vôbec napíšem, ale keď už som sa do toho pustila, tak dobre. Skrátka, rozhodla som sa použiť mixér. Normálny stojací mixér. Šlo to biedne a po chvíli som mala pocit, že cítim čosi ako dym, tak som to radšej vzdala.

Polorozmixovanú (!!!) slaninu som dala do misky a vzala som si tyčový mixér. Z toho sa po chvíli začalo celkom vážne dymiť, a neprestalo, ani keď som ho preventívne vytiahla zo zásuvky, aby sme nevyhoreli. Na môj krik dobehol manžel, odniesol mixér do bezpečnej vzdialenosti odomňa, namontoval ručný mlynček na mäso a slaninu s veľkým šomraním pomlel.

S veľkou slávou som do nej pridala tú paprikovú pastu a zmes s príchuťou dobrodružstva som natlačila do malých zaváraninových pohárov. Stojací mixér prežil, tyčový sme týždeň obchádzali na terase, kde sa chladil, ale zdá sa, že prežil tiež. Minule som ním mixovala nakrájanú tekvicu a všetko bolo v poriadku.

Pomazánka je chutná na čerstvom pečive s cibuľkou. Ozaj, pamätáte si niekto na seriál „Čo prináša rieka“? Hlavná hrdinka a naučila pri svojom námorníkovi jesť práve slaninu s cibuľu. Láska ide cez žalúdok a zdá sa, že slanina a cibuľa majú dokonca aj romantický potenciál. Veľa chuti do života a ešte viac lásky prajem!Martina Javůrková

Milujem pečenie, varenie a experimentovanie v kuchyni. Nové recepty skúšam neúnavne a skúmam metodicky, ako som sa to naučila počas rokov, keď som študovala chémiu. Rovnako milujem náš vinohrad a záhradu, mojich obrovských učiteľov. K životu mám celostný prístup a baví ma objavovať paralely biznisového a kuchynského prostredia. Príroda mi je inšpiráciou, v ktorej sa spoznávam metafory života. Svoje dve vášne - biznis a jednoduchý vidiecky život - som pretavila do životného štýlu. Aj preto sú dnes všetky služby mojej spoločnosti dostupné doslova a dopísmena spoza plota. Vediem odborné HR a manažérske školenia, pôsobím ako špecialista pre ochranu osobných údajov podľa GDPR, poskytujem poradenské služby firmám aj jednotlivcom. Medzi ne patrí kariérny koučing a individuálne programy pre začínajúcich podnikateľov alebo tých, ktorí uvažujú, že prejdú zo zamestnania na voľnú nohu a nevedia kedy, ako a či vôbec. Ak ma potrebujete pracovne, zabehnite na www.dimensions.sk - môj firemný web.


Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.