Spencer Johnson: Dar prítomnosti

Po „Syre“ som dočítala ďalšiu knižôčku od Spencera Johnsona, Dar prítomnosti. Jej posolstvo je na prvý pohľad veľmi jednoduché, ale skutočne len na prvý pohľad. Opisuje štyri zásady, ako dosiahnuť úspech a životnú spokojnosť všeobecne.

Buď v prítomnosti

Pouč sa z minulosti

Pomáhaj vytvárať budúcnosť

Naplň svoj cieľ

Prirodzene, že takto osve tieto sa rady javia ako frázy, ale zasadené do konkrétnych príbehov ožívajú a tvoria príjemné, nebojím sa povedať motivujúce čítanie, ktoré rada odporúčam.

Prítomnosť

Mne osobne knižka pripomenula môj vlastný boj s pochopením konceptu „buď v prítomnosti“, o ktorom som sa prvýkrát dozvedela v roku 2009. Istý môj kamarát mi o tom bytí v prítomnosti toľko hovoril, až som sa prestala hádať a rozhodla som sa to vyskúšať. Aby som náhodou nezabudla, čo skúšam, na počítači som mala nalepený papierik s nápisom „tu a teraz“. Moja túžba zistiť čo je to skutočné „tu a teraz“ spolu s túžbou získať pokoj, ktorý vyžaroval z môjho kamaráta ma nabudil k nevídanému. „Tu a teraz“ som si opakovala vždy, keď sa moja myseľ začala túlať do denného snívania alebo ku „čo ak“ starostiam. Po niekoľkých dňoch opakovania si tejto mantry som začala registrovať zmeny v mojich reakciách, ktoré boli stále menej automatické a začali byť vedomé.

Minulosť

V tom období som zažívala mnoho významných zmien a ukotvenie samej seba v prítomnosti mi pomohlo ustáť pocity neistoty z nich vyplývajúce. V júli 2009 som sa na portáli linkedin.com zúčastnila diskusie na tému „List sebe samej“. Otázka znela:

Predstavte si, že by ste mohli poslať list do minulosti, a doručiť ho samému sebe do času, keď ste nastúpili do prvého zamestnania. Aké slová povzbudenia, radu či múdrosť by ste si napísali?

Keďže na príhodu som zabudla, viete si asi predstaviť moje prekvapenie, keď zo siete na mňa po troch rokoch, v roku 2012 vyhúkli slová:

 „Všetko sa deje z nejakého dôvodu. Dúfaj v najlepšie, počítaj s najhorším. Neskúšaj otvoriť dvere, ktoré majú ostať zatvorené, ale urob všetko čo môžeš preto, aby si otvorila tie, ktoré sú bránou ku tvojmu úspechu. Dávaj si pozor, aby si nechcela dosiahnuť príliš veľa, ale nezabudni hľadieť ku hviezdam. Udržuj rovnováhu. Drž sa! Zdraví Ťa Tvoje lepšie ja.“

Vtedy som ešte netušila som, že sa rútim priamo ku jednej z najtvrdších lekcií môjho života a že už o pár mesiacov sa budem boriť s akútnym nedostatkom peňazí a že bude trvať takmer rok plus hromadu práce a úsilia, kým problém vyriešim.

Budúcnosť

Dnes som za vtedajšie lekcie vďačná, ale boli dni, keď som si skutočne neverila. Stretnúť sa so svojou minulosťou je pre mňa nielen poučné, ale aj úsmevné. Teraz som ale objavila niečo ešte lepšie! A to  aplikáciu, ktorá umožňuje poslať si e-mail do budúcnosti a naplánovať jeho doručenie na konkrétny dátum! Téma tohto listu na rozdiel od listu do minulosti nie je ničím vymedzená, takže ak aplikáciu rozhodnete použiť, prajem vám veľa zábavy a mnoho šťastných návratov nielen v čase.

Autor: Martina Javůrková, MBA


Hľadáte školenie pre vašu organizáciu?

Vedenie hodnotiacich rozhovorov | Prezentačné zručnosti Manažérske zručnostiVedenie pracovných pohovorov | Školenie interných školiteľov (Train the Trainer) | GDPR pre HR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.