Spencer Johnson: Dar prítomnosti

Po „Syre“ som dočítala ďalšiu knižôčku od Spencera Johnsona, Dar prítomnosti. Jej posolstvo je na prvý pohľad veľmi jednoduché, ale skutočne len na prvý pohľad. Opisuje štyri zásady, ako dosiahnuť úspech a životnú spokojnosť všeobecne.

Buď v prítomnosti

Pouč sa z minulosti

Pomáhaj vytvárať budúcnosť

Naplň svoj cieľ

Je pochopiteľné, ak sa takto vytrhnuté výroky javia ako prázdné frázy, ale zasadené do konkrétnych príbehov ožívajú a tvoria príjemné, nebojím sa povedať motivujúce čítanie, ktoré rada odporúčam.

Knižka je tak útla, že keby som o nej čokoľkvek napísala, pokazila by som vám radosť zo sebarozvoja a objavovania. Radšej si prečítajte, za jeden upršaný večer či lenivé popoludnie máte hotovo, a pritom vás možno ovplyvní na dlhé roky roky. Radšej sa s vami podelím o moje vlastné myšlienky inšpirované touto knihou.

Prítomnosť

Knižka mi pripomenula môj vlastný boj s pochopením konceptu „buď v prítomnosti“. Istý môj kamarát mi o tom bytí v prítomnosti toľko hovoril, až som sa prestala hádať a rozhodla som sa to vyskúšať. Aby som náhodou nezabudla, čo skúšam, na počítači som mala nalepený papierik s nápisom „tu a teraz“. Moja túžba zistiť čo je to skutočné „tu a teraz“ spolu s túžbou získať pokoj, ktorý vyžaroval z môjho kamaráta ma nabudil k nevídanému. „Tu a teraz“ som si opakovala vždy, keď sa moja myseľ začala túlať do denného snívania alebo ku „čo ak“ starostiam. Po niekoľkých dňoch opakovania si tejto mantry som začala registrovať zmeny v mojich reakciách, ktoré boli stále menej automatické a začali byť vedomé.

Takto nejako začala moja cesta ku všímavosti (mindfulness) a esencializmu. Je riadny rozdiel, či niečo robíme nevedomky alebo vedome, ako naučenú reakciu založenú na zvyku, alebo ako slobodne, vedome. Prítomnosť je okamih medzi podnetom a reakciou, kedy si volíme, ako – a či – zareagujeme. Vďaka okamihom sprítomnenia som si už veľakrát len povedala v duchu “dobre”, vydýchla a nechala situáciu odoznieť bez toho, aby som jej dala energiu.

Výsledkom je, že sa teším väčšiemu vnútornému pokoju a ostáva mi viac energie bojovať boje, ktoré si vyberiem ako tie, čo stoja za to. A ešte čosi. Vedomým životom v prítomnosti tvoríte svoje budúce spomienky, takže vlastne minulosť aj budúcnosť naraz.

Minulosť

Ako hovoria múdri ľudia, všetko raz prejde. (Možno ako obličkové kamene, ale prejde to!) Na minulosť môžme zanevrieť, nadviazať na ňu, zamlčiavať ju, ale jedno je isté – bola a je naša. Môžme na nej aj lipnúť, oplakávať ju či umelo udržiavať pri živote. Z minulosti sa môžeme aj poučiť, a to nielen vďaka chybám, ktoré sme urobili. Zopakovať si môžme aj to, čo máme overené, že funguje.

Nehovorím, že by som sa do minulosti niekedy nechcela vrátiť. Na deň, dva, ktoré by som si starostlivo vybrala, by to boli tie dobré dni. Ale nepotrebujem stroj času, na tieto návraty mi dobre slúžia spomienky.

Budúcnosť

Je známym faktom, že ľudská pamäť je mizerná. Kdesi som čítala, že to, čo sme zažili si ani nepamätáme, ale pamätáme si svoje spomienky, ktoré sme si vytvorili pri spomínaní. Funguje to ako slovenský zákonník práce, je prepisovaný tak často, že už ani nevieme, ktorá verzia je tá aktuálna a správna.

Kým sme, v čo dúfame a čoho sa bojíme si môžeme poznamenať v aplikácii, ktorá umožňuje poslať si e-mail do budúcnosti a naplánovať jeho doručenie na konkrétny dátum. Ak aplikáciu rozhodnete použiť, prajem vám veľa zábavy a mnoho šťastných návratov nielen v čase. Ja ostávam pri staromódnom denníku, ktorý môžem v prípade potreby kedykoľvek spáliť. Len žartujem.

Môj rukopis neprečítam po sebe niekedy ani ja, aj tak je však písanie, ako aj čítanie starých denníkov najlepšia terapia. Odporúčam každému, aby si zaviedol denník. V budúcnosti si poďakujete za to zbieranie každodenných dojmov a momentov, pretože tieto všedné zápisky, keď sa spoja písmenami, tvoria veľký príbeh vášho života.Prihlásením súhlasite  so spracúvaním osobných údajov podľa našich zásad o spracúvaní osobných údajov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.