Spencer Johnson: Kam sa podel môj syr?

Voči knihe “Kam sa podel môj syr” od Spencera Johnsona som bola dlho skeptická a obchádzala som ju v kníhkupectve s povzdychom. Vďaka dizajnu a obrázkom syru na každej druhej strane nejde o žiadne seriózne čítanie, avšak musím pripustiť, že je to skutočne milá knižka, pri čítaní ktorej ma potešilo niekoľko „aha“ momentov.

Jej posolstvo je skoncentrované do siedmych jednoduchých bodov:

  1. Syr sa niekedy presúva.
  2. Buďme pripravení na to, že syr sa môže presunúť.
  3. Syr často ovoniavajme, aby sme vedeli, kedy začína plesnivieť.
  4. Čím rýchlejšie sa vzdáme starého syra, tým skôr si pochutnáme na novom syre.
  5. Bežme tam, kde je syr.
  6. Radujme sa z dobrodružstva a vychutnajme si chuť nového syra.
  7. Syr je v neustálom pohybe.

Teraz si už len za slovo syr dosaďte vlastný cieľ a aplikujte bonusový, ôsmy bod:

Pohnúť sa za syrom a tešiť sa z toho!

Tieto rady, rovnako ako mnoho iných podobných knižiek môžu pôsobiť trochu zjednodušujúco; ako samozrejmosť alebo trochu zbytočne optimistické slogany. S trochou fantázie a hravosti si však syrové metafory dokáže čitateľ ľahko premietnúť na svoj život.

Naše priority a potreby sa menia, menia sa aj okolnosti nášho zamestnania alebo podnikania. Bolo by bláznovstvom zotrvávať v tom, čo prestalo fungovať a nevieme to opraviť. Zmizol náš syr? Teda, chcem povedať – zistili sme, že naše predpoklady sa nenaplnili? Načerpajme inšpiráciu a vyrazme za novým cieľom!

Nie je to kniha, ktorá by bola presným alebo overeným návodom. Aj tak ju však vrele odporúčam ako mentálny doping každému, kto chce načerpať trochu pozitívnej energie a pripomenúť si, ako na dosahovanie vlastných cieľov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.