Vianočné darčeky bez odpadu

Vianočné sviatky a darčeky sú témou, ktorá plní blogy a weby dlho pred Vianocami. Potom sa nimi zaoberajú už len splátkové spoločnosti a reklamačné oddelenia obchodov. A ja.

Zero-wasteri a ekologisti vyzývali ku nekupovaniu darčekov. Naša rodina – a tým myslím aj naše pôvodné rodiny s rodičmi a súrodencami, sme boli zero-waste ešte predtým, než to bolo módne. Keby sme mali rodinný erb, asi by bol minimalisticky prázdny. Praktickosť a minimalizmus totiž charakterizujú v našej rodine každého, okrem mňa. Ja darčeky milujem dávať aj dostávať.

Zo všetkých darčekov najmilšie sú také, ktoré sú fakt pre mňa, nie nasilu kúpené kvôli dátumu. 

Panvice, ktoré som už mesiace nerozhodne okukovala v domácich potrebách. Každý týždeň som ich poťažkávala a nevedela, ktorú sadu, koľko a aké veľké kúpiť. E-kniha, skvelá viac ako 1000 stranová detektívka, ktorú si môžem čítať pohodlne v mobile, to je darček presne pre mňa! 

Kuchárska kniha, ktorú som si listovala ako ultimatívne prvú kuchársku knihu, ak mi ju teda niekto z rodičov podal z police, na ktorú som ako decko nedosiahla ani zo stoličky. 

Knihy o zaváraní a konzervovaní z knižnice môjho otca. A jeho sveter. My jemu sme odniesli zánovné detektívky, ktoré som už prečítala. 

Plavky a tričká, ktoré mi dala mama, lebo si ich kúpila a sú jej malé, ani ich nenosila a mne budú. Obaja rodičia sú narodení v znamení Panny. 

Krabičku fajnových macroniek a zarámovaný obrázok s mojimi vlastnými výrokmi od kamarátky. Už dávno som sa tak nenarehotala. A knihu od Sándora Máraia! A ďalšie čokolády a zarámovaná fotečka so susedkou, drobná ozdoba a medovníky. 

Na stole leží hŕbka viac menej starých vecí a pár drobností. Vyžarujú toľko radosti, že aj Marie Kondo by si dala slnečné okuliare. Beriem do ruky raz jednu, raz druhú vec a usmievam sa. Dostala som dary, ktorých hodnota pre mňa nevyčíslitelná. 

A mimochodom, v tej kuchárskej knihe je aj recept na lečo. Ide tam aj vajce, presne, ako tvrdím môjmu mužovi!  Fakt, že som celý čas pri diskusiách, ako sa robí lečo, mala pravdu, beriem ako maximálne zadosťučinenie. A že som potvrdenie našla v kuchárskej knihe, na ktorú som si robila zálusk od malička – a teraz ju mám doma a môžem v nej listovať kedy chcem – to je bonus, s ktorým som ani vo sne nepočítala. 

Nie je darček ako darček. Raz mi istý mladík na Vianoce podaroval termosku. Dodnes nechápem prečo, vtedy som robila kariéru a bývala v paneláku. Asi preto, že bola ružová.

Spomínala som už, že sa mi páči sa mi anglický výraz “thoughtful present”? Premyslený darček. 

Expertom na premyslené a originálne darčeky je môj muž. Podobne ako ma tento rok prekvapil tými panvicami a e-knihou, vlani prekvapil originálnym zarámovaním obrazu, ktorý sme kúpili ešte na našej svadobnej ceste.

Ja originalitou pri darčekoch nesrším, nemám to v sebe. Zato sa však vraj pri mne nenudí. Dajú sa moje výmysly a šialená jazda životom so mnou brať ako dar?

Tak nám prajem mnoho ďalších spoločných rokov a super zážitkov. Lebo skutočne, to, čo dostaneme, môžme stratiť, zabudnúť, ale to čo spolu zažijeme, to nám ostáva navždy.Prihlásením súhlasite  so spracúvaním osobných údajov podľa našich zásad o spracúvaní osobných údajov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.