Vianočné darčeky bez odpadu

Vianočné darčeky a sviatky sú témou, ktorá plní blogy a weby dlho pred Vianocami. Potom sa nimi zaoberajú už len splátkové spoločnosti a reklamačné oddelenia obchodov. A ja.

Zero-wasteri a ekologisti vyzývali ku nekupovaniu darčekov. Naša rodina – a tým myslím aj naše pôvodné rodiny s rodičmi a súrodencami, sme boli zero-waste ešte predtým, než to bolo módne. Keby sme mali rodinný erb, asi by bol minimalisticky prázdny. Praktickosť a minimalizmus totiž charakterizujú v našej rodine každého, okrem mňa. Ja darčeky milujem dávať aj dostávať.

Zo všetkých darčekov najmilšie sú také, ktoré sú fakt pre mňa, nie nasilu kúpené kvôli dátumu. 

Panvice, ktoré som už mesiace nerozhodne okukovala v domácich potrebách. Každý týždeň som ich poťažkávala a nevedela, ktorú sadu, koľko a aké veľké kúpiť. E-kniha, skvelá viac ako 1000 stranová detektívka, ktorú si môžem čítať pohodlne v mobile, to je darček presne pre mňa! 

Kuchárska kniha, ktorú som si listovala ako ultimatívne prvú kuchársku knihu, ak mi ju teda niekto z rodičov podal z police, na ktorú som ako decko nedosiahla ani zo stoličky. 

Knihy o zaváraní a konzervovaní z knižnice môjho otca. A jeho sveter. My jemu sme odniesli zánovné detektívky, ktoré som už prečítala. Plavky a tričká, ktoré mi dala mama, lebo si ich kúpila a sú jej malé, ani ich nenosila a mne budú.

Krabička fajnových macroniek domácej výroby a zarámovaný obrázok s mojimi vlastnými výrokmi od kamarátky. Už dávno som sa tak nenarehotala. A kniha od Sándora Máraia! A ďalšie čokolády a zarámovaná fotečka so susedkou, drobná ozdoba a medovníky. 

Na stole leží hŕbka viac menej starých vecí a pár drobností. Vyžarujú toľko radosti, že aj Marie Kondo by si dala slnečné okuliare. Beriem do ruky raz jednu, raz druhú vec a usmievam sa. Dostala som dary, ktorých hodnota pre mňa nevyčíslitelná. 

Mimochodom, v tej kuchárskej knihe je aj recept na lečo. Ide tam aj vajce, presne, ako už roky tvrdím môjmu mužovi!  Fakt, že som celý čas pri diskusiách, ako sa robí lečo, mala pravdu, je pre mňa maximálne zadosťučinenie. A že som potvrdenie našla v kuchárskej knihe, na ktorú som si robila zálusk od malička – a teraz ju mám doma a môžem v nej listovať kedy chcem – to je bonus, s ktorým som ani vo sne nepočítala. 

Premyslené darčeky

Spomínala som už, že sa mi páči sa mi anglický výraz “thoughtful present”? Premyslený darček. Nezabudnem, ako mi kedysi dávno ktosi na Vianoce podaroval termosku. Dodnes nechápem prečo, vtedy som robila medzinárodnú manažérsku kariéru a bývala v paneláku.

Expertom na premyslené a originálne darčeky je môj muž. Podobne ako ma tento rok prekvapil tými panvicami a e-knihou, vlani prekvapil originálnym zarámovaním obrazu, ktorý sme kúpili ešte na našej svadobnej ceste.

Apropó, cesta … legendárna je naša púť po Pobaltí, 6 krajín za 6 dní autobusom alebo inak – z Bratislavy do Helsínk a späť. To bol darček na moju 40-ku a dodnes netuším, prečo sa ma manžel rozhodol prekvapiť práve takto. Historky z výletu bránia zmysluplnej konverzácii pri stole, pretože ľudia pri nich ryčia od smiechu, lapajú po dychu a nestíhajú si utierať slzy.

Chcela som sa manželovi revanšovať, ale žiaľ, ja originalitou pri výbere darčekov nesrším, nemám to v sebe. Zato sa však vraj pri mne nenudí. (Ako keby som sa ja áno!) Tak neviem. Azda sa dajú moje výmysly a šialená jazda životom so mnou brať ako dar. Lebo pre mňa je každý deň stráveny spolu v zdraví, láske, s úsmevom, s pohárom dobrého vína, s priateľmi, rodinou a niečím dobrým na stole, darom najväčším.

Tak nám prajem mnoho ďalších spoločných rokov a super zážitkov v zdraví a pohode. Lebo to, čo spolu zažijeme, nám v nás ostáva navždy.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.