Vyskúšali sme za vás: tri tipy, ako pestovať duševnú pohodu v škaredom počasí

A je to tu, ako každý rok, aj tentokrát sa ponárame postupne stále viac do tmy. Farby miznú, všetko šedne, počasie je stále nepríjemnejšie. Aj vám klesá nálada, padá na vás depresia, stále viac vás všetci a všetko rozčuľuje a všetkého máte plné zuby, ale tak nejak unavene? Poďme s tým niečo urobiť. Tentokrát sa po radu vyberieme až do ďalekej Škandinávie, pretože kde inde by o prekonávaní dlhých šedo-čierných dní a nocí vedeli viac ako práve tam? 

Lagom. Přimeřeně …

Prvá zastávka je Švédsko. Ich techniku nazvanú lagom som, úprimne povedané, nemusela skúšať. Ja som ju vlastne roky žila a bohužiaľ, stále sa k nej vraciam. Pri tomto spôsobe života sa snažíte o dokonalú harmóniu, aby bolo vo vašom živote všetkého tak akurát, a aby by ste boli dobrým človekom.

Akokoľvek pekne to znie, za seba hodnotím tento spôsob ako efektívnu skratku ku neuróze, depresii a úzkostiam. Ak neviete žiť tak akurát tak akurát, ako bonus naviac, časom budete protivný na seba aj na svoje okolie. Samozrejme, ak si lagom chcete vyskúšať, nech sa páči, hlavne nezabudnite – přimeřeně, přimeřeně!

Hygge. Len tak byť – ale pekne!

Dáni sa obklopili kožušinami na retro kresle, knihami v knižnici pri krbe, natiahli si štrikovaný sveter, do Ruky vzali hrnček pariaceho sa čaju, odfotili sa a poslali foto na instagram. A vydali o tom kopu kníh. A bolo hygge. Celkom by sa mi páčilo žiť si takéto hygge hoci aj celý deň.

Bohužiaľ, my občajní smrteľníci nemáme dostatok prostriedkov na povaľovanie na kožušinách počas sychravej jesene. A vlastne, ak bývame v paneláku, tak natiahnuť  sa môžme akurát tak ku radiátoru, v prípade pokazeného kúrenia aj v štrikovanom svetri a s palčiakmi na rukách. Nezabudnite poslať fotku na instagram! 

A potom sú tu kamaráti z Fínska. 

Viete čo, ja som fakt mala v Londýne kamarátov z Fínska. Zoznámili sme sa v jednom podniku, kým sme čakali na pivo pri výčape. V dave ľudí so zdvorilo nalepenými úsmevmi sa neusmievali len dvaja ľudia. Mika a ja. Hneď sme sa skamarátili. Podobne ako ja, aj Mika žil vo východnom Londýne s bratrancom Arturom a jeho frajerkou Mirou. Prisahám, že KALSARIKÄNNIT sme nerobili! 

Kalsarikännit doslova znamená “piť doma, sám, v spodnej belizni, bez akéhokoľvek zámeru ísť von”. 

Pitie doma v spoďároch je vo Fínsku považované za prijateľný spôsob, ako sa zbaviť stresu. Na rozdiel od lagom je vám viac menej fuk, či ste dnes boli dostatočne dobrým človekom, a nemusíte ani kupovať žiadne škandinávske folklórne čačky-mačky ako tí, čo si zvolili cestu hygge. Ak si prajete, tak si kľudne spravte selfinu na instagram, ale povedzme si to úprimne – načo? Kalsarikännit fanúšikovia si vystačia bez divadla, bez divákov, stačí im byť sám sebou. V spoďároch a s drinkom v ruke.

Teraz vám napíšem detailný postup, ako na to: 

  • Po príchode domov okamžite strhnúť zo seba všetko, čo je čo len trochu nepohodlné alebo zaváňa formálnosťou. 
  • Vziať si obľúbený drink. 
  • Sedieť a piť. 

Kalsarikännit môže človek vykonávať aj s partnerom či kamarátmi. Stačí naládovať chladničku pitím, dokúpiť čipsy a tyčinky, vytiahnuť diaľkový ovládač a pustiť filmy. 

Nemyslite si však, že  kalsarikännit je nejaký výmysel, legitimizácia alkoholizmu alebo zábavka chudobných študentov.  Kalsarikännit  je oficiálny fínsky životný štýl. Pred 3 rokmi oddelenie pre verejnú diplomaciu fínskeho ministerstva zahraničných vecí oficiálne uvoľnilo ako prvá krajina na svete 56 svojich vlastných emoji, ktoré reprezentujú inak ťažko vyjadriteľné fínske postoje emócie, slová a zvyky. Medzi nimi je aj dvojica v spoďároch s drinkom v ruke. 

Zdroj: https://finland.fi/emoji

Premýšľam, do akej miery je táto kratochvíľa spôsobená faktormi ako nenormálne vysoké ceny piva (8,50 eur za polliter krušovic v Helsinkách!!!) a vína v baroch a hnusné počasie. Ani mne by sa po práci nechcelo ísť domov a potom ešte kamsi von.

U nás v chalúpke spoza plota kalsarikännit obzvlášť v zimnom období nehrozí. Naopak, každým dňom pridávam vrstvy oblečenia. Onedlho budem naobliekaná do svetrov a šálov ako hygge ikona, neskôr ma môže platiť Michellin. Ozaj, z butiku v Tatrách mám aj perfektnú čiapku, ktorá vyzerá akoby ju štrikovalo moje desaťročné ja. Asi budem predsa len hygge. A vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.