Z denníka rustikálneho nomáda. Korona, rok prvý

Korona prevátila naruby aj náš život Spoza plota. Nebyť rozvoja technológií, rok 2020 by dopadol úplne inak.

Prvé roky našich víkendových a dovolenkových pobytov sa niesli v znamení internetovej núdze, hoci vysielač jedného z mobilných operátorov sa týči na jednom z kopcov čnejúcim na západnom horizonte, len pár sto metrov vzdušnou čiarou od domčeka Spoza plota. Na sieti mohla byť najviac jedna osoba, aby sa obsah aspoň načítal. Odoslanie či prijatie e-mailu bolo otázkou pol dňa. Bohvieako nás to netrápilo. Odpojenie bolo súčasťou detoxu.

V jedno letné ráno roku 2015 pri rannej káve som si prekvapene uvedomila, že stránky sa načítajú normálnou rýchlosťou. Je to možné? Do našej doliny sa dostal 4G signál a zvyšok už je história. Rekonštrukcia domčeka sa chýlila ku koncu, internet fičal, byt v Bratislave sa predal a sme tu. 

Pred koronou

Rýchly, spoľahlivý a stabilný internet bol pre mňa absolútne nevyhnutný kvôli práci. V kútiku duše som bola presvedčená, že ho dlho potrebovať nebudem. Chystala som sa na dráhu full time gazdinej s plnou špajzou, bohato rodiacou záhradou a očami som už vyberala miesta pre kuríny, počítajúc v duchu, koľko vajec z koľkých sliepok týždenne budeme mať, kde ich predám a koľko zarobím.

Plán bol, že práci konzultantky a lektorky v mojej firme sa budem venovať len kým nenaštartujem gazdovanie. Môj muž mal v mojom strategickom pláne hlavnú rolu ako výkonný realizátor všetkých krokov, ktoré vyžadovali zapojenie elektriky, mechaniky či chlapskej sily. Keď počul moje nápady, tak sa neunúval ani obligátne si poťukať na čelo,a našiel si normálnu prácu. Okrem toho, ani som netušila, že v kuchyni mi to ešte dlhé roky pôjde predsa len lepšie ako na záhone.

Korona, rok prvý

Moja práca vždy vyžadovala cestovanie. Nikedy do zahraničia, niekedy v rámci Slovenska, niekedy na otočku, niekedy na pár dní vkuse. V roku 2019 som raz po príchode domov zložila kufor a prehlásila, že už sa z domu ani nehnem. Moje prianie bolo vypočuté a absurdne dôsledne naplnené v roku 2020.

Nejdem rozoberať do detailov, čo všetko sa zmenilo. Nejdem počítať straty a pitvať staré emócie. Bolo mnoho takých dní, keď som rozmýšľala, či dnes je ten deň, keď sa nervovo zrútim. Pomohla mi politika malých krokov. Malými krokmi som sa dostala do bodu, keď môžem povedať, že náš život má nový rytmus.

Keď jediné, čo môžeš robiť je plaziť sa, tak sa plaz.

~ Rumi ~

A tak som sa plazila. Dnes ZOOM strieda MS Teams alebo Google Meet. Telefonáty, rýchle chaty na messengeri a odkazy cez LinkedIn dopĺňajú pestrú mozaiku, ktorou občas prebehne zvedavý kocúrik, priložím poleno do ohňa v peci alebo stočím do ošatky chlieb. Od jari do jesene môj pracovný deň končí prechádzkou cez vinicu, polievanie záhonov a drobné práce pri posledných lúčoch slnka. 

Foto: Martina Javůrková

Zmeny, na ktoré si zvykám ťažko

Márne potláčam čudný pocit z toho, že nemôžem len tak ísť do mesta, kúpiť si nové pyžamo, tričko, papuče. Nové utierky a ponožky musím objednať telefonicky a manžel ich cestou z práce vyzdvihne pri výdajnom okienku.

Nemôžem sa dať ostrihať. Tým som povedala povedala všetko.

Gaťky a trenky som prvýkrát v živote kupovala na internete, rovnako ako nové respirátory a tabletky s výťažkom akejsi čarovnej čínskej huby na podporu imunity. Rôzne prichádzajúci kuriéri mi trikrát prerušili jednu online prezentáciu, ale biznis partner, smejúci sa z obrazovky v Belgicku, bol chápavý. Vraj je to u nich rovnaké.

Nečakané výhody online života

Naopak, skvelým zážitkom bola online degustácia vín spod floru. Tá prebiehala prostredníctvom IGTV. Nevedela som, čo od online degustácie očakávať, ale výsledok ma presvedčil. Zistila som, že online degustácia mi vyhovuje viac ako hromadné podujatia. Na rozdiel od offline podujatí, užívala som si komfort, že nemusíme cestovať, rezervovať ubytovanie či riešiť dopravu. Žiadne davy, žiadny hluk.

Degustovali sa dve vína, Pinot Blanc 2019 z Pivnice BRHLOVCE a Grande Mure z Pivnice ČAJKOV. Každý z trojice prispel ku rozšíreniu našich vedomostí a obzorov zo svojho uhla pohľadu. Popíjala som pomaličky Pinot Blanc, s ktorým som dlhé mesiace nedokázala nájsť spoločnú reč. Bola som v zajatí iných, priamočiarejších vín, ktoré ohurovali svojou prvoplánovou aromatikou. Vedela som, že Pinot Blanc je špičková odroda, ale zmierila som sa s tým, že jej nerozumiem. 

A zrazu to prišlo. Pokojná nokturnálna atmosféra v závere podujatia nechala rezonovať myšlienku, ako sa tvorí a aká je dôležitá chuťová pamäť človeka. V pohodlí našej pivnice, počas online degustácie, keď sa začal spomaľovať čas, moju pozornosť nerušili vnemy z okolia a frmol typický pre degustácie na vínnych cestách a koštovkách, Pinot Blanc poodhalil kúsok svojho tajomstva, ako keď vám krajčír ukáže na novom kabáte tajné vrecko. V golieri. 

A Grande Mure? Nadšená pinotovým a-ha momentom som manželovi navrhla, nech Grande Mure odložíme na iný večer. Aspoň ho bude dlhšie zdobiť krásna vosková pečať, s ktorou mi je ľúto sa rozlúčiť. Odložiť si víno na neskôr je tiež jedným z luxusov online degustácie.

Rustikálny nomád

Fenomén digitálneho nomádstva sa presúva z exotických destinácií aj do vidieckych chalúp a domov. Ako všetko, má svoje výhody aj nevýhody. Je príjemné žiť v prieniku množín analógového sveta hmoty a fluidného digitálneho sveta. Považujem za dar možnosť žiť v tomto prieniku, hoci uznávam, je to občas mätúce a znepokojivé.

Ďakujem každému, kto sa plazil a plazí so mnou. Nevieme, čo má pre nás pripravené budúcnosť, ale raz tú štreku, čo dávame, poriadne oslávime! 
Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.