Z denníka rustikálneho nomáda. Korona, rok prvý

Hoci vysielač jedného z mobilných operátorov sa týči na jednom z kopcov čnejúcim na západnom horizonte, len pár sto metrov vzdušnou čiarou od domčeka Spoza plota, prvé roky našich víkendových a dovolenkových pobytov sa niesli v znamení internetovej núdze.

V praxi to znamenalo, že jeden z nás si musel načítať stránku, ktorú chcel čítať a odhlásiť sa zo siete, aby mohol svoje dáta načítať druhý z nás. Odoslanie či prijatie e-mailu bolo otázkou pol dňa. Bohvieako nás to netrápilo. Odpojenie bolo súčasťou detoxu.

V jedno letné ráno roku 2015 som pri rannej káve na balkóne roztržito surfovala na mobile, keď som si prekvapene uvedomila, že stránky sa načítajú normálnou rýchlosťou. Je to možné? Do našej doliny sa dostal 4G signál a zvyšok už je história. Rekonštrukcia domčeka sa chýlila ku koncu, internet fičal, byt sa predal a sme tu. 

Rýchly, spoľahlivý a stabilný internet bol pre mňa absolútne nevyhnutný kvôli práci. Je pravda, že v kútiku duše som bola presvedčená, že dlho ho potrebovať nebudem, chystala som sa na dráhu full time gazdinej s plnou špajzou, bohato rodiacou záhradou a očami som už vyberala miesta pre kuríny, počítajúc v duchu, koľko vajec z koľkých sliepok týždenne budeme mať, kde ich predám a koľko zarobím.

Moja dovtedajšia profesia mi mala len sezónne vyplniť čas, kým nenaštartujem full time gazdovstvo. Môj muž mal v mojom pláne hlavnú rolu ako realizátor všetkých krokov, ktoré vyžadovali zapojenie elektriky, mechaniky či chlapskej sily. Neunúval sa ani obligátne si poťukať na čelo, keď počul moje nápady, a našiel si normálnu prácu. Okrem toho, čas ukázal, že v kuchyni mi to ide predsa len lepšie ako na záhone.

Korona, rok prvý

Mať prácu pre mňa vždy znamenalo musieť cestovať. V roku 2019 som raz po príchode domov zložila kufor a prehlásila, že mám toho dosť, a už sa z domu ani nehnem.

Moje prianie bolo vypočuté a absurdne dôsledne naplnené v roku 2020. Nejdem rozoberať do detailov, čo všetko sa zmenilo. Nejdem počítať straty a pitvať staré emócie. Bolo mnoho takých dní, keď som rozmýšľala, či dnes je ten deň, keď sa nervovo zrútim. Pomohla mi politika malých krokov. Malými krokmi som sa dostala do bodu, keď môžem povedať, že náš život má nový rytmus.

Keď jediné, čo môžeš robiť je plaziť sa, tak sa plaz.

~ Rumi ~

A tak som sa plazila. Dnes ZOOM strieda MS Teams alebo Google Meet. Zdieľanie obrazovky je pohodlné a efektívne. Telefonáty, rýchle chaty na messengeri a odkazy cez LinkedIn dopĺňajú pestrú mozaiku, ktorou občas prebehne zvedavý kocúrik, priložím poleno do pece alebo stočím do ošatky chlieb. Od jari do jesene môj pracovný deň končí prechádzkou cez vinicu, polievanie záhonov a drobné práce pri posledných lúčoch slnka. 

(c) Martina Javůrková

Zmeny, na ktoré si zvykám ťažko

Márne potláčam čudný pocit z toho, že nemôžem len tak ísť do mesta, kúpiť si nové pyžamo, tričko, papuče. Nové utierky a ponožky musím objednať telefonicky a manžel ich cestou z práce vyzdvihne pri výdajnom okienku.

Nemôžem sa dať ostrihať. Nič viac netreba dodať.

Gaťky a trenky som prvýkrát v živote kupovala online, rovnako ako nové respirátory a tabletky s výťažkom akejsi čarovnej čínskej huby na podporu imunity. Rôzne prichádzajúci kuriéri mi trikrát prerušili jednu online prezentáciu, ale biznis partner, smejúci sa z obrazovky v Belgicku, bol chápavý. Vraj je to u nich rovnaké.

Nečakané výhody online života

Naopak, skvelým zážitkom bola online degustácia vín spod floru. Tá prebiehala prostredníctvom IGTV. Nevedela som, čo od online degustácie očakávať, ale výsledok ma presvedčil. Zistila som, že online degustácia mi vyhovuje viac ako hromadné podujatia. Na rozdiel od offline podujatí, užívala som si komfort, že nemusíme cestovať, rezervovať ubytovanie či riešiť dopravu. Žiadne davy, žiadny hluk.

Od tria Marek Uhnák z Pivnice ČAJKOV, Ján Záborský z Pivnice BRHLOVCE a someliérky Slávky Raškovič, sme sa dozvedeli čo je flor, aké kvality pomáha vínu rozvinúť a množstvo ďalších hodnotných informácií.

(c) Martina Javůrková

Degustovali sa dve vína, Pinot Blanc 2019 z Pivnice BRHLOVCE a Grande Mure z Pivnice ČAJKOV. Každý z trojice prispel ku rozšíreniu našich vedomostí a obzorov zo svojho uhla pohľadu.

Popíjala som pomaličky Pinot Blanc, s ktorým som dlhé mesiace nedokázala nájsť spoločnú reč. Bola som v zajatí iných, priamočiarejších vín, ktoré ohurovali svojou prvoplánovou aromatikou. Vedela som, že Pinot Blanc je to špičková odroda, ale v duchu som sa už zmierila s tým, že mi nie je súdená. 

A zrazu to prišlo. Pokojná nokturnálna atmosféra v závere podujatia nechala zarezonovať myšlienky, ako sa tvorí a aká je dôležitá chuťová pamäť človeka, ktorú rozvinul Janko Záborský.

V pohodlí našej pivnice, počas online degustácie, keď sa začal spomaľovať čas, moju pozornosť nerušili vnemy z okolia a frmol typický pre degustácie na vínnych cestách a koštovkách, Pinot Blanc poodhalil kúsok svojho tajomstva, ako keď vám krajčír ukáže na novom kabáte tajné vrecko. V golieri. 

A Grande Mure? Nadšená pinotovým a-ha momentom som manželovi navrhla, nech si Grande Mure necháme na iný večer. Aspoň ho bude dlhšie zdobiť krásna vosková pečať, s ktorou mi je ľúto sa rozlúčiť. Odložiť si víno na neskôr je tiež jedným z luxusov online degustácie.

Inak, ak by ste podobnú online degustáciu chceli zažiť aj vy, sledujte fb Gurmánskeho zápisníka, verím, že ešte budú.

Rustikálny nomád

Fenomén digitálneho nomádstva sa presúva z exotických destinácií aj do vidieckych chalúp a domov. Ako všetko, má svoje výhody aj nevýhody. Pre mňa je príjemné žiť v prieniku množín dvoch odlišných svetov, analógového sveta hmoty a fluidného digitálneho sveta. Považujem za dar možnosť žiť v tomto prieniku, hoci uznávam, je to občas mätúce a znepokojivé.

Ďakujem každému, kto sa plazil a plazí so mnou. Nevieme, čo má pre nás pripravené budúcnosť, ale raz tú štreku, čo dávame, poriadne oslávime! 


Dostávajte pravidelné sezónne recepty e-mailom! Prihláste sa na odber Noviniek Spoza plota. V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.