Rustikálni nomádi Spoza plota

Vitajte na našom blogu. Pre zmenu, ktorú sme s manželom realizovali koncom roka 2015 sme sa rozhodli po dlhých rozhovoroch a ku rozhodnutiu došlo tak nejak prirodzene, keď sa aj okolnosti v našom živote utriasli do podoby, ktorá nám presťahovanie umožnila.

Z mesta sme sa chceli odsťahovať, pretože sme nevideli inú možnosť ako zladiť naše osobné a pracovné životy. Ako tráviť spolu viac času. Nežiť na dlh. Žiť vnímavo, pomalšie, zdravšie a slobodnejšie.

Mnohé z našich snov sa naplnili, niektoré nie, a iné ešte len čakajú na svoj čas. Na našej ceste sme sa občas pomýlili a zablúdili, ale časom sa prach usadil a z chaosu sa vyformoval životný štýl, ktorý nám vyhovuje a teší nás. Sloboda je našim ideálom a cieľom, o ktorý sa usilujeme. Objavujeme, čo je možné, čo už nie, spoznávame hranice svojej zóny komfortu.

Život a práca

Ja som si myslela, že sa zmením na plnohodnotnú pestovateľku a budem sa živiť výhradne pestovaním, ale život to napísal inak.

Áno pestujeme, ale len pre vlastnú potrebu a prebytky predávame formou predajom z dvora, teda nie na profesionálnej úrovni. Zistili sme totiž, že nás viac napĺňa pracovať s niekým a pre niekoho, nie uzavretí v našom mikrosvete.

A tak môj muž pracuje v miestnej fabrike a ja sa venujem ochrane osobných údajov a písaniu článkov. Moje články nájdete na portáloch robime.it, bezpecnostvpraxi.sk a gurmanskyzapisnik.sk. Spolupracujem aj na pro bono na projektoch, ktoré ma oslovia, pretože mi dávajú zmysel a chcem ich podporiť.

Jedným takým projektom bolo vytvorenie webovej stránky a publikácia e-knihy “Príbehy umierajúcich”. Autorka Jana Gorst pôsobí ako dula pre umierajúcich a táto kniha, ktorú si z webstránky môžete stiahnúť zadarmo, je darom pre všetkých tých, ktorí ju potrebujú. Ak viete o projekte, ktorý si zaslúži podporu, dajte mi vedieť.

Keď sme doma

Ja sa starám, aby sme mali čo jesť, môj muž o to, aby nám dom nepadol na hlavu. Snažíme sa o bezodpadovú a ekologickú domácnosť.

Pečiem kváskový chlieb a robíme naturálne víno z vlastného hrozna dopestovaného v našej vinici. Pestujeme hrozno, ovocie, zeleninu, zbierame bylinky. Celé leto a jeseň zavárame, a snažíme sa o istú mieru sebestačnosti. Čo nevypestujeme, to si dokúpime alebo pomeníme s inými gazdami.

Občas vyrazíme niekam na výlet. Občas sa vynoríme spoza plota na nejakej bohumilej vinárskej akcii v Tekove alebo Honte, ale aj inde na Slovensku. Väčšina nášho spoločenského života sa uskutočňuje v rámci spozaplotej komunity a prostredníctvom návštev našich priateľov a čitateľov blogu Spoza plota.

Priatelia a hostia Spoza plota

Návštevy prijímame v mesiacoch apríl / máj – september / október, v závislosti od počasia. Počas návštevy sedíme na dvore, ochutnávame vína, chlieb a k tomu niečo sezónne pod zub. Šoféri, deti a abstinenti dostanú nealko kvas, bylinkový čaj alebo vodu s domácim sirupom. Po posedení nasleduje prechádzka po vinici a okolí.

Návštevy sa u nás zdržia väčšinou 2 až 5 hodín, ak sú zďaleka a chcú zažiť viac, tak aj dva dni. Pre nenáročných hostí je k dispozícii možnosť prenocovať vo viničnom domčeku.

Momentky obrazom