O nás

Pre zmenu, ktorú sme s manželom realizovali koncom roka 2015 sme sa rozhodli po dlhých rozhovoroch a ku rozhodnutiu došlo tak nejak prirodzene, keď sa aj okolnosti v našom živote utriasli do podoby, ktorá nám presťahovanie umožnila.

Z mesta som sa chcela odsťahovať, pretože som nevidela inú možnosť ako zladiť naše osobné a pracovné životy. Ako tráviť spolu viac času. Nežiť na dlh. Žiť vnímavo, pomalšie, zdravšie a slobodnejšie.

Rustikálni nomádi

Sloboda je našim ideálom a cieľom, o ktorý sa usilujeme. Objavujeme, čo je možné, čo už nie, spoznávame hranice svojej zóny komfortu. Ja som si myslela, že sa zmením na plnohodnotnú pestovateľku, ale život to napísal inak. Áno pestujeme, ale len pre vlastnú potrebu, plus nejaké malé prebytky na predaj z dvora. Zistili sme totiž, že nás napĺňa pracovať s niekým a pre niekoho, nie uzavretí v našom mikrosvete.

A tak môj muž pracuje v miestnej fabrike a ja sa venujem mojim klientom spoza plota.

Moji klienti a biznis partneri sú rôznorodí. Vinárstva, výrobné aj konzultačné spoločnosti a iné inštitúcie. Spoločné majú to, že ide spravidla o rodinné či malé podniky, a to buď v počiatočných fázach existencie alebo na štartovacej čiare nového začiatku, rastu.

Pre firmy poskytujem služby ako GDPR a strategická konzultantka, jednotlivcom pomáham ako mentorka. Naša spolupráca prebieha online, v prípade dohody sa vieme stretnúť aj osobne.

Nepredávam pekne znejúce drahé návody, ale reálne riešenia, ktoré fungujú.

Pracujem za peniaze, nie len pre peniaze. Aj preto spolupracujem aj na pro bono na projektoch, ktoré ma oslovia, pretože mi dávajú zmysel. Jedným takým projektom bolo vytvorenie webovej stránky a publikácia knihy “Príbehy umierajúcich”. Autorka Jana Gorst pôsobí ako dula pre umierajúcich a táto kniha, ktorú si z webstránky môžete stiahnúť zadarmo, je darom pre všetkých tých, ktorí ju potrebujú.

Obyčajný život

Ja varím, pečiem, periem, upratujem, zaváram, zbieram a suším bylinky. Môj muž rúbe drevo, kosí, odstraňuje kroviny, klčuje, robí všetky ťažké záhradnícke práce a pomáha mi s tými ľahkými. Stará sa, aby nám dom nepadol na hlavu, aby tiekla voda, aby sme mali čím kúriť a svietiť. Snažíme sa o bezodpadovú a ekologickú domácnosť.

Pestujeme hrozno, zeleninu, bylinky a staráme sa o pár ovocných stromov. Celé leto a jeseň zavárame, a snažíme sa o istú mieru sebestačnosti. Čo nevypestujeme, to si dokúpime alebo pomeníme s inými gazdami.

Občas vyrazíme niekam na výlet. Občas sa vynoríme spoza plota na nejakej bohumilej vinárskej akcii v Tekove alebo Honte. Väčšina nášho spoločenského života sa uskutočňuje v rámci susedskej spozaplotej komunity a prostredníctvom návštev našich priateľov a čitateľov blogu Spoza plota.

Návštevy prijímame v mesiacoch apríl / máj – september / október, v závislosti od počasia. Počas návštevy sedíme na dvore, ochutnávame vína, chlieb a k tomu niečo sezónne pod zub. Šoféri, deti a abstinenti dostanú nealko kvas alebo vodu s domácim sirupom. Po posedení nasleduje spravidla prechádzka a debata po vinici a okolí. Návštevy sa u nás zdržia väčšinou 2 až 5 hodín, ak sú zďaleka a chcú vidieť aj širšie okolie, tak aj dva dni.