Rustikálni nomádi Spoza plota

Vitajte na našom blogu. Pre zmenu, ktorú sme s manželom realizovali koncom roka 2015 sme sa rozhodli po dlhých rozhovoroch a ku rozhodnutiu došlo tak nejak prirodzene, keď sa aj okolnosti v našom živote utriasli do podoby, ktorá nám presťahovanie umožnila.

Z mesta sme sa chceli odsťahovať, pretože sme nevideli inú možnosť ako zladiť naše osobné a pracovné životy. Ako tráviť spolu viac času. Nežiť na dlh. Žiť vnímavo, pomalšie, zdravšie a slobodnejšie.

Mnohé z našich snov sa naplnili, niektoré nie, a iné ešte len čakajú na svoj čas. Na našej ceste sme sa občas pomýlili a zablúdili, ale časom sa prach usadil a z chaosu sa vyformoval životný štýl, ktorý nám vyhovuje a teší nás.

O nás

Sloboda je našim ideálom a cieľom, o ktorý sa usilujeme. Objavujeme, čo je možné, čo už nie, spoznávame hranice svojej zóny komfortu. Ja som si myslela, že sa zmením na plnohodnotnú pestovateľku, ale život to napísal inak.

Áno pestujeme, ale len pre vlastnú potrebu, plus nejaké malé prebytky na predaj z dvora. Zistili sme totiž, že nás napĺňa pracovať s niekým a pre niekoho, nie uzavretí v našom mikrosvete.

A tak môj muž pracuje v miestnej fabrike a ja sa venujem mojim klientom. Moji klienti a biznis partneri sú rôznorodí. Vinárstva, výrobné aj konzultačné spoločnosti a iné inštitúcie. Spoločné majú to, že ide spravidla o rodinné či malé podniky, a to buď v počiatočných fázach existencie alebo na štartovacej čiare nového začiatku, rastu. Nepredávam pekne znejúce drahé návody, ale reálne riešenia, ktoré fungujú – webovú stránku, GDPR dokumentáciu, marketingovú stratégiu vedúcu k rastu. O užitočné rady sa delím prostredníctvom mentoringu.

Pro bono projekty

Pracujem za peniaze, nie len pre peniaze. Aj preto spolupracujem aj na pro bono na projektoch, ktoré ma oslovia, pretože mi dávajú zmysel. Jedným takým projektom bolo vytvorenie webovej stránky a publikácia knihy “Príbehy umierajúcich”. Autorka Jana Gorst pôsobí ako dula pre umierajúcich a táto kniha, ktorú si z webstránky môžete stiahnúť zadarmo, je darom pre všetkých tých, ktorí ju potrebujú. Ak viete o projekte, ktorý si zaslúži podporu, dajte mi vedieť.

Obyčajný život

Ja varím, pečiem, periem, upratujem, zaváram, zbieram a suším bylinky. Môj muž rúbe drevo, kosí, odstraňuje kroviny, klčuje, robí všetky ťažké záhradnícke práce a pomáha mi s tými ľahkými. Stará sa, aby nám dom nepadol na hlavu, aby tiekla voda, aby sme mali čím kúriť a svietiť. Snažíme sa o bezodpadovú a ekologickú domácnosť.

Pestujeme hrozno, zeleninu, zbierae bylinky a staráme sa o pár ovocných stromov a kríčkov s ríbezľami. Celé leto a jeseň zavárame, a snažíme sa o istú mieru sebestačnosti. Čo nevypestujeme, to si dokúpime alebo pomeníme s inými gazdami.

Občas vyrazíme niekam na výlet. Občas sa vynoríme spoza plota na nejakej bohumilej vinárskej akcii v Tekove alebo Honte, ale aj inde na Slovensku. Väčšina nášho spoločenského života sa uskutočňuje v rámci spozaplotej komunity a prostredníctvom návštev našich priateľov a čitateľov blogu Spoza plota.

Návštevy prijímame v mesiacoch apríl / máj – september / október, v závislosti od počasia. Počas návštevy sedíme na dvore, ochutnávame vína, chlieb a k tomu niečo sezónne pod zub. Šoféri, deti a abstinenti dostanú nealko kvas, bylinkový čaj alebo vodu s domácim sirupom. Po posedení nasleduje spravidla prechádzka a debata po vinici a okolí.

Návštevy sa u nás zdržia väčšinou 2 až 5 hodín, ak sú zďaleka a chcú zažiť viac, tak aj dva dni. Ubytovanie zatiaľ neposkytujeme, ale pre nenáročných dobrodruhov sa nájde miesto pre stan.

Momentky obrazom