Nakladané feferónky na tri spôsoby

Malé, dlhé, guľaté, červené aj zalené, feferónky majú mnoho podôb a rovnako mnoho je aj spôsobov, ako ich naložiť na zimné štípanie, teda chcem povedať, konzumovanie. Ja som tento rok experimentovala s troma receptami, jeden je lepší ako druhý, takže nech sa páči, zavárame! 

Nakladané feferónky v sladkokyslom náleve

Toto je najjednoduchšia klasika. Feferónky umyjem, odstránim stopku aj s tými zelenými lístkami zvrchu, naložím do pohárov, zalejem nálevom a strelizujem 5 minút pri 85°C. Kumšt je v tom náleve. 

Recept na univerzálny nálev: 

  • 1 liter vody
  • 1/2 litru octu
  • 60 g soli
  • 100 g cukru
  • 10 guličiek nového korenia
  • 10 guličiek čierneho piepru
  • 1 lyžica horčicových semienok
  • 2 bobkové listy
  • 2 klinčeky

Ak robíte len pár malých pohárikov a nálev sa vám neoplatí robiť, tak jednoducho do každého pohárika vložte na dno jeden až dva bobkové listy, pohárik naplňte a pridajte dve lyžice octu, lyžičku soli, lyžicu cukru, 2 guličky nového a 2 guličky čierneho korenia, štipku horčicových seminok. Dolejte vodou po okraj a pohárik uzavrite, strelizujte. Tento nálev používam na všetko, od uhoriek, cez kukuričky a feferónky. 

Nakladané opečené feferónky

Feferónky umyjem a orežem ako pri obyčajnom nakladaní. Predtým, než ich vložím do fľaší, tak ich orestujem na kvalitnom oleji. Zmenia farbu, rozvoňajú sa a trochu zmäknú. Do pohára ich nakladám aj s olejom z panvice. Do fľaše dávam na spodok bobokový list, medzi feferónky pridávam aj strúčik cesnaku a zalievam nálevom podľa receptu na nálev. Tieto feferónky vraj stačí držať v chlade, pretože olej aj nálev ich konzervujú, ale ja nenechávam nič na náhodu a sterilizujem ich spolu s ostatnými.

Feferónky s hrozienkami v medovo-octovom náleve

Teito feferónky sú na prípravu trošku náročnejšie. Nestačí len orezať vršok feferónky, treba ostrým tenkým nožom aj vydlabať časť jaderníka, a to podľa možností tak, aby vám nevypadali z neho semienka. Otvor som naplnila hrozienkami. Ak bolo hrozienko veľké, tak jedným, ak malé, tak viacerými. Záležalo aj od veľkosti feferónky. Nebojte sa trochu pritlačiť, aby nevypadávali pri ukladaní do fľaší. 

Nálev si pripravíte tentokrát tak, že zmiešate 3 dcl vody a 3 dcl octu (ja som použila jablčný), po vychladení na tých 70% stupňov miešate 3 dcl medu. Pozor, z tejto dávky mi vyšiel nálev na tri 3dcl fľaštičky. Na prípravu 9 fľaší mi len tak tak vyšiel pomer 5 dcl vody, 5 dcl octu, 5 dcl medu.

Pokiaľ nie ste z rodu drakov a nejedávate feferónky namiesto lentiliek, tak všetky feferónky stačí zavárať do 2 dcl pohárov, aby ste ich nemuseli skladovať potom ešte ďalší mesiac po otvorení v chladničke. Všetky nakladané feferónky sa hodia ako príloha ku pečenému alebo grilovanému mäsu, ku gulášu alebo syru ako nakladaný hermelín či iné delikatesy. Naviac, feferónky vďaka svojmu zloženiu, pomáhajú liečiť aj nachladenie, pokiaľ sa nimi pohostíte pri prejavoch prvých príznakov. Tak dobrú chuť a nazdravie! 


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

2 komentáre

  1. Martina, pozdravujem Vas!
    Veľmi prijemne čítanie s pozitívnou energiou. Vyborne recepty na varenie, ale aj na dobrú naladu.
    Prajem Vam dobre zdravie, tvorivú inšpiráciu, veľa šťastia, nech sa Vam dobre dari!
    Jana Olejarova

    • Zdravím Janka! Pekne vítam v novom roku a ďakujem za milé slová 🙂 Krásne dni, všetko dobré, hlavne pevné zdravie a veľa spokojnosti vám prajem 🙂 Martina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.