Praslička roľná. Bylinka krásy z dávnej minulosti Zeme

Praslička roľná rastie na jednej časti nášho pozemku odkedy si pamätám. Jej vzhľad sa mi vždy páčil a nikdy som ju nepovažovala za otravnú burinu. Jednoducho, má u nás svoje miesto. Fascinuje ma, že táto rastlinka rástla už v časoch, keď sa zem otriasala pod labami dinosaurov.

Zber prasličky

Na Slovensku však nerastie len praslička roľná, ale aj ďalšie druhy, vrátane jedovatej prasličky bahennej. Ak nemáte skúsenosť so zberom byliniek, neriskujte a radšej si prasličku kúpte v lekárni či obchode, alebo od skúsenej a dôveryhodnej bylinkárky či bylinkára.

Praslička roľná aj bahenná vyzerajú veľmi podobne a rastú na podobných miestach. Prasličku roľnú odlíšte podľa troch kritérií:

  • jej list má po zlomení tvar 4 – cípej hviezdičky
  • jej stonka má po prestrihnutí tvar pravidelného krúžku a v dužine stonky má tiež pravidelné krúžky
  • dĺžka prvého článku vetvičky je dlhšia než pošva, z ktorej vyrastajú

Praslička a spôsoby využitia

Praslička sa dá pripraviť ako čaj alebo tinktúra na prevenciu alebo aj úľavu pri mnohých ťažkostiach. V ľudovom liečiteľstve sa používala na opuchy, pri cukrovke, chorobách močového mechúra a obličiek, artritídy a reumy.

Je užitočná pre ženy v menopauze, pretože pomáha znižovať cholesterol a tuky v krvi, a zároveň zvyšuje elastickosť ciev, čím pôsobí preventívne proti srdcovým ochoreniam.

Čo praslička obsahuje

Praslička obsahuje flavonoidy a fenolové kyseliny, ktoré majú antioxidačné, protizápalové, antimikrobiálne, protinádorové a pečeň ochraňujúce účinky. Ďalej obsahuje kremík (tým sa preslávila najviac) a silicu, ktoré zvyšujú produkciu kolagénu, posiľňujú vlasy, zuby, kosti a nechty, kĺby a chrupavky. Kynurenová kyselina znižuje zápal a bolesť, styrylpyróny a chlorofyl môžu pôsobiť preventívne pred rakovinou.

Z vitamínov obsahuje C, B1, B2, B3, B5, B6, E, K a kyselinu listovú. Z minerálov vápnik, draslík, sodík, horčík, železo, zinok a meď. Praslička je známa svojou schopnosťou viazať vápnik, a preto môže byť vhodná pre tých, ktorí ho majú nedostatok. Esenciálny oleje tymol z prasličky má silné antimikrobiálne účinky.

Kedy prasličku nepoužívať

O účinkoch prasličky pri tehotenstve a dojčení nie je dostatok kvalitných informácií, takže sa praslička neodporúča.  Praslička môže mať hypoglykemické účinky, a preto si dávajte pozor v prípade, že už užívate lieky, ktoré znižujú vysokú glykémiu. Prasličku by ste nemali užívať v prípade nízkej hladiny draslíka a tiež, ak máte nedostatok vitamínu B1. Praslička môže byť kontraindikáciou ku niektorým liekom na srdce, cukrovku, zrážanlivosť krvi. Ak sa teda liečite, konzultujte určite so svojim lekárom.

Ako prasličku užívať

Hoci na internete je množstvo textov o konkrétnych liečebných účinkoch prasličky, na mieste je vnímavosť voči vlastným potrebám svojho tela. Ja osobne pijem z prasličky len čaj, a ten si pripravujem tak, že 1 zarovnanú čajovú lyžičku sušenej prasličky zalejtem 250 ml vody a prevarím 5 minút. Nechám 15 minút vylúhovať, precedím a vypijem. Praslička sa užíva maximálne 3x denne a maximálne 2 mesiace vkuse.

Na záver

Všetko z prírody má svoju moc. Nepodceňujme bylinky, zbierajme len tie, ktoré s istotou poznáme a užívajme ich múdro.


Spracovávam…
Podarilo sa!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.