Pľúcnik. Krásna jarná bylinka pre zdravie a krásu

Pľúcnik lekársky je krásna bylinka. Kalichy kvetov pripomínajú prvosienku, sú však fialkové a ružové. Rastie v bohatých hniezdach na slnečných miestach, okrajoch lúk na okraji lesov, kde je dostatočná vlhkosť. Vypestovať sa však dá aj v záhrade, pokiaľ máte na to dobré pôdne a klimatické podmienky. V stonke pľúcnika je lepkavá tekutina, ktorá mi pripomína gél v aloe vera. Zvláštna vôňa pľúcnika je jemná a zapamätateľná. 

Zber a sušenie

Kvitnúca vňať sa zbiera v apríli a máji, keď kvety dosiahnú patričnú veľkosť, teda sú skôr vyššie. Po odkvitnutí sa stále môžu zbierať listy pľúcnika, najmä tie nižšie pri zemi vyrastajúce. 

Po odtrhnutí rýchlo vädne a celkovo je rastlinka dosť vlhká. Pri sušení sa predo oplatí nastrihať ju na menšie kúsky a v tenkej vrstve rozložiť napríklad na papier na pečenie.

Sušiť ju treba bez priameho svetla, stačí zatiahnúť závesy. Pomáha aj cirkulácia vzduchu. Usušené kvety skladujem vo dostatočne veľkej fľaši, aby ostalo medzi kvetami dosť vzduchu. Keby boli príliš napechované, hrozilo by zaparenie. 

Užitočné látky

Pľúcnik obsahuje kyselinu kremičitú, triesloviny, saponíny, vápenate a draselné soli, a ďalšie látky. Kyselina kremičitá podporuje pružnosť ciev, pevnosť kostí, zdravie vlasov a pokožky, pretože podporuje tvorbu kolagénových vláken. 

Saponíny rozpúšťajú usadeniny na stenách, ale aj na povrchu žalúdka, čriev, obličiek, či pľúc. Tie sa z tela následne odplavujú prirodzenou cestou. Tým sa predchádza tvorbe žlčníkových a obličkových kameňov, upchávaniu ciev, vzniku aterosklerózy a degeneratívnych ochorení kĺbov. Saponíny znižujú vysoký krvný tlak a spomaľujú starnutie, pretože zbavujú telo toxínov, čím sa zvyšuje zásobovanie kyslíkom i potrebnými živinami.

Účinky 

Ako názov napovedá, pľúcnik pomáha pri ochoreniach pľúc a priedušiek, či už ide o zápal, bronchitídu, astmu alebo iný kašeľ. Má pritozápalové účinky, ale pomáha aj odhlieňovať. 

Pľúcnik by ocenili najmä fajčiari alebo ex-fajčiari pretože má pozitívny efekt na kondíciu pľúc, ktoré upokojuje a čistí, dá sa povedať, že uzdravuje pľúcne tkanivo. 

Okrem podpory dýchacích ciest, má priaznivý vplyv aj pri ochoreniach ale zníženej činnosti žliaz s vnútorným vylučovaním, lymfatických uzlín a podporuje celkovo vylučovanie z tela. 

Opatrenejší by mali byť ľudia, ktorí berú lieky proti zrážanlivosti krvi pretože pľúcnik podporuje je zrážanlivosť. Odporúčané dávky by nemal ale prekračovať nikto, aby nevzniklo riziko prílišnej zrážanlivosti krvi. Deti a tehotné ženy by pľúcnik nemali užívať vôbec. 

Užívanie 

Čaj, teda zápar sa môže užívať maximálne 3 týždne, v prípade čajových zmesí  6 týždňov. Pripravuje sa z 1-2 lyžíc sušeného pľúcnika, ktorý sa sparí 1/2 litrom vriacej vody a popíja sa priebežne. 

Olej: pomáha na ošetrenie suchých popraskaných pier. Pripravuje sa blanšírovaním čerstvých listov (2 hrste) a následnou maceráciou v 3 dcl oleja. Macerácia prebieha 14 dní a olej sa skladuje v tmavej fľaši na tmavom mieste. 

Čerstvý pľúcnik sa používa aj do jarných šalátov alebo nasekaný do dresingov. Ak ho raz takto ochutnám, určite sa podelím o recept a článok aktualizujem. 


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.