Prechladnutie? To chce cibuľu!

Poviem pravdu, ani si neviem predstaviť, čo by sme robili bez cibule. Nielenže chuťovo obohatí a osvieži nejedno jedlo, ale je to skutočný dar, čo sa týka boja s nachladnutiami a virózami.

Neviem ako vy, ale ja s tým, že si pri krájaní cibule poplačem, tak nejak počítam a neprekáža mi to. Beriem to ako súčasť hry a myslím, že prečistenie dutín ani za normálnych okolností nie je na škodu. A čo ešte v také dni, keď ledva lapám po dychu a chrapľavým hlasom sa dožadujem teplomera, zázvorového čaju a právnika na napísanie závetu!

Čo nenávidím najviac je ten deň, keď ma bolí každé polknutie slín, potom ten, keď mám pri každom zakašlaní pocit, že mám rozstrieľané pľúca, a potom ešte keď mi z nosa tečie ako z deravého suda a ešte ten, keď sa deravý sud nepriedyšne upchá. Nasledujúce dni so šúpajúcim sa a ako klaun červeným nosom sú už len príjemnou dohrou, počas ktorých si užívam svetobôľ a sezónne minidepresie.

Samozrejme, aj ja poznám všetky tie zaručene overené liečebné postupy a obšťastňujem nimi trpiacich v dňoch ich choroby. V dňoch mojej choroby si neviem spomenúť ani na jeden a tak náhodne do seba lejem bylinkové čaje, na chlieb si lisujem cesnak alebo krájam cibuľu. Výsledkom je, že sa potím a smrdím nielen ja, ale aj celá izba. Vôňa tea tree oleja nakvapkaného na periny a harmančeka z hrnca, nad ktorým sa stonajúc naparujem, situáciu bohvieako nezlepšuje.

Keď sme sa vrátili z Bruselu, ešte v ten večer začala do mňa dobiedzať bolesť hrdla. Pokašliavajúc som si spravila čaj a šla spať. V noci som sa zobudila chorá. Keď som zakašľala, pocítila som známu bolesť. Tentokrát som nezaváhala a okamžite som si ako prvú pomoc naordinovala čaj z listov z čiernych ríbezlí a fialiek. Ráno som skontrolovala zásoby cibule a pustila som sa do varenia. Ako prvý som si uvarila cibuľový čaj.

Cibuľový čaj

1 cibuľu som nakrájala na štvrtiny a aj so šupou som ju dala variť do 0,7 litra vody. Pridala som 3 bobkové listy a lyžicu feniklu a lyžicu tymiánu. Pokiaľ netrpíte problémami so štítnou žľazou, tak tymián môžete nahradiť materinou dúškou. Pridať môžete aj na plátky nakrájaný zázvor, v tehotenstve však opatrne s týmto liečivým korienkom.

Po 15 minútach varenia som “čaj” nechala trošku schladiť a pridala doň lyžicu medu. Dôkladne som zamiešala a po dúškoch celé vypila. Pospala som si a pustila som sa do varenia cibuľovej polievky.

Cibuľová polievka

  • 4 cibule
  • 2 litre jahňacieho vývaru (môže byť aj iný, ale najlepšie mäsový)
  • Cukor
  • Olej
  • Cesnak
  • Korenie: bobkový list, nové korenie, tymián a/ alebo majoránka
  • Podľa chuti a dostupnosti: suché biele víno a koňak

Olej som nechala rozohriať a cibuľu som zatiaľ nakrájala na prúžky. Dala som ju orestovať do horúceho oleja aj s dvoma strúčikmi nakrájaného cesnaku a pridala som lyžicu cukru. Cibuľa pustila šťavu, takže na miernom plameni som ju pár minút restovala a cukor karamelizoval. Čím bude karamel tmavší, tým aj výsledná. polievka bude tmavšia. Po 15 – 20 minútach som zaliala cibuľu vývarom, pridala korenie a nechala variť ešte asi pol hodiny, aby sa vône a chute pekne prepojili.

Podávať ju môžete precedenú alebo tak, ako je, s kúskami cibule, to je vec každého vkusu. Môžete na vrch polievky dať opečenú bagetu so syrom a zapiecť ju, alebo si môžete dať do polievky len nastrúhaný syr a chlieb ujedať po našom, ako sme zvyknutí. Zlé nemusia byť ani krutóny.

A ako to dopadlo?

Zdá sa, že cibuľová polievka a cibuľový čaj mi zabrali oveľa účinnejšie ako cibuľový sirup, ktorý som si robievala v minulosti. Je však možné, že zabrali preto, lebo som si ich naordinovala pri prvých príznakoch, nie keď som už bola chorá.

Polievku som jedla dvakrát denne, počas dňa som pila okrem cibuľového čaju aj ten ríbezľovo-fialkový. Už po prvom dni som vedela, že som vyhrala – priedušky sa upokojili, sopel sa ani neopovážil navrhnúť návštevu, len hlas odišiel spolu s energiou a ešte sa nevrátili. Nevadí, veď aj oddych je dôležitá súčasť liečby.

Je pravda, že ma mrzelo, že som musela zrušiť program na celý týždeň. Ale ľudia, ostať doma a liečiť sa, keď je človek chorý, to je základné ľudské právo, prejav zodpovednosti voči ostatným, súcitu a úcty voči sebe samému. Tak nebláznite a keď prechladnete, ostaňte doma.

P.S.: Dúfam, že aj túto jar budú bohato rásť fialky. Ich zber je síce piplačka, ale aha, ako sa krásne hodili. Ak by ste chceli fialky na čaj aj vy, dajte mi vedieť už teraz, nech viem, pre koľkých záujemcov mám na jar nazbierať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.