Niet takého ovocia, ktoré by sa vyrovnalo voňavým, sladkým, šťavnatým slivkám natrhaným zo stromu za slnečného dňa. Keď nás naša slivka po štvorročnej bezúrodnej pauze potešila viac ako 20 kilami plodov, pustila som sa do prípravy lekváru s nadšením človeka, ktorý nevie do čoho ide ale pamätá si, ako sa smial na Osmijankovej rozprávke O […]
Latest Posts
Aktuálne udalosti
Moje letné rána začínajú na záhrade. O pol šiestej ráno, kým sa dá žiť. Hodinka, ale zvyčajne dve, ubehnú ako nič.
Dnes som zistila, že aj tento rok nás čaká veľká cuketová invázia. A ako každý rok, slovrat je čas, keď sa na cukety teším. O pár týždňov vás budem prosiť, aby ste niekto prišli a zobrali ich preč 😂
Ani po 10 rokoch sa neviem prestať tešiť, že na dvore mi rastú paradajky 🤗. A tento rok - moje milované San marzano, ktoré som vypestovala zo semienka! Ak pôjdem do pekla tak celkom isto pre pýchu.
Tento rok poctivo zaštipujem od mlada. Všímate tú stonku?! 🤌💪😂
K paradajkám nechtík a bazalka, zo semienok, ktoré som nazbierala vlani. Teším sa, že som sa to naučila a na jeseň vám porozdávam 🤗
Ríbezle 🖤 Dnes je Deň otcov, tak spomínam na toho môjho, ktorý nám spod Tatier doviezol a vysadil prvé 4 odkopky. A potom predtým než odišiel ma ešte stihol naučiť rozmnožiť ich. Toto sú potomkovia tých prvých.
Ruže po odkvitnutí treba ostrihať, aby sa rastlina nevyčerpávala ich udržiavaním, a tiež aby sa rozvinuli nové puky na mieste, ktoré sa uvoľnilo. Akoby ruže dávali návod na život.
A deň sa môže začať 🫶
23 hodín ago
Drevo hreje dvakrát ❤️🔥
Síce som tento rok chcela maľovať 🤷♀️ ale mala som na výber medzi zaprataným dvorom alebo starou farbou. Volila som menšie zlo a pokoj v dome 😂 projektov máme na túto sezónu aj tak dosť.
A na jar … 🎨
#marriage #marriedlife #home #tesmackydvor
3 dni ago
Ďalšia letná inšpirácia 🌞 na toto som sa tešila od minulého leta ⏳
Na tanieri je melón, feta a prosciutto 🤌 listky mäty a medovky, pokvapkané oliváčom, balsamicom a figovým glazé z balsamica.
Ozaj, vedeli ste, že predchodca toho čo dnes nazývame chlieb, slúžil ako tanier pod pečené mäso, ktorý nasiakol šťavou a tukom, a nakoniec ho zjedli?
Ako inak, no nie?
Tak aj tento mäkký chlebík upečený na kameni poslúžil podobne - najprv aby sme neokyckali stôl, potom na vytretie taniera 👌
#leto #melon #sourdough #bread #tesmackydvor
4 dni ago
Po strašne dlhej dobe som sa vrátila ku kvásku.
V poslednom čase som mala ešte viac povinností ako zvyčajne a môj deň má stále len 24 hodín. Síce skoro ráno vstávam, ale zároveň zalomím hneď po súmraku, nevydržím ani kým sa vylúhuje čaj 🫠. Takže z výhody skorého zobudenia nemám nič okrem skvelého rána.
Každé ráno vďačná, že nemusím dochádzať do práce v zápche a strese, ale môžem namiesto toho napríklad zamiesiť na chlieb, že meetingy vediem z prirodzene klimatizovaného kamenného domu, že cez prestávky sa môžem prejsť bosá po záhrade a tak celkovo, že aj keď je niekedy ťažko, tak je stále veľmi dobre ❤️🩹 a občasné vybehnutie za klientmi na osobné stretká je vítaná zmena.
Chlieb je klasický recept 1-2-3, 600 g verzia, pečený na kameni bez prikrytia na 220C, ventilátor, 20 minút. Môj favorit leta 2026.
#ikigai #retreat #remote #tesmackydvor #spozaplota
5 dní ago
Kým žijeme, uprostred všedných dní objavujeme a formujeme svoj ikigai ❤️
#ikigai
2 týždne ago
Chlesea chop. Nehodí sa pre všetky rastliny, ale tým, ktoré ho potrebujú, vyložene prospieva. Stačí sa odhodlať a strihať - v mene budúcej nádhery 🥰
#chelseachop #chop #flowers #garden #tryitout
2 týždne ago
Dnešok sa pomaly mení na spomienku a mnoho krásnych momentov ostáva navždy len v našej pamäti 💕 Život ti vie dať najavo, že ťa má rád 💖
#spozaplota #tesmackydvor #tesmak
2 týždne ago
Cibuľka, syr a chlieb 💜
Veľmi mám rada tieto skoro letné večery a jednoduché jedlá zo záhona na stôl 💝
Recepty na focacciu a cibuľové čatní sú na blogu Spoza plota.
#tesmackydvor #večera #doma #jedlo #zozahradydokuchyne
3 týždne ago
Vidiecky dom nie je len dom na dedine. Popravde, na dedinách ich je už málo. A aj tých pár, ktoré ešte existujú, sú často prevádzkované len ako múzeum.
Nič proti, naopak, je to obdivuhodné.
Nás ale baví obnovovať pôvodné funkcie domov pre moderný život. Umožňovať prejav toho, čo tvorí charakter domu a prostredia, do ktorého je zasadený.
Lebo, verte mi, v starých vidieckych domoch má všetko význam a nič v nich nie je náhodou. Len to treba objaviť.
Pitvor.
Čistá izba.
Dve základné miestnosti. V pitvore a kuchyni sa dial život. Pieklo, varilo, pracovalo.
Keď sa rodine darilo, pristavila ďalšiu izbu. Preto sú niektoré domy dlhé vagóny.
Pitvor je špecialitka Tešmáckeho dvora. Veľká murovaná pec, kachle, lis a pracovňa. Miesto, kde sa lisuje, zavára a - piše.
Čistá izba. Work in progress. Postupne pribúdajú artefakty a nábytok.
Tešíme sa na spoločné pečenie a iné dedinské zábavky v spoločnosti dobrých ľudí ❤️🔥
#tesmackydvor
3 týždne ago
Bez ohľadu na to, koľko kvetov rozkvitne, keď človek náhle drží v ruke kúsok skutočnej histórie, chvíľu nie je veselo. ❤️🩹
Prečítajte si príbeh mince zo záhrady na Tešmáckom dvore: https://www.spozaplota.sk/pribeh-mince/
3 týždne ago
Život na záhrade je taký, že najprv čakáš, či niečo vyrastie a potom striháš, aby to rástlo lepšie 🤷♀️
Hlavne šalvia po prvom jarnom strihu prekvapila enormným rastom.
Strih sa hodí pre husté, neskôr kvitnúce kvety. U nás flox a astra neron. Jednoducho tie, ktoré keď vyrastú, tak sa rozpadajú, v strede sú riedké a oschnuté.
Hodí sa aj niektorým bylinkám - šalvia, oregano, levanduľa, tymián, slamiha, rozmarín a podobne.
Už sa teším, keď sa zase zahustia 🥹
#chelseachop #zahrada #tesmackydvor #kvety #bylinky
4 týždne ago
Murči a jej hobby. Ostatné naše mačky sa oprú o rám a na krajíčku okna alebo sediac na parapete trpezlivo čakajú. Táto nie. Darmo je okno vedľa otvorené 🤷♀️
Aj tak musím aspoň raz za hodinu vstať a ponaťahovať kosti.
V práci samé pikošky, napríklad nové usmernenie úradu o newsletteroch a osobných údajoch. Dám do storky.
Do záhrady som sa dnes dostala až večer. Plieť s baterkou v ruke má svoje čaro 🔦🫡
#worklife #balance #mačky #cats #homeoffice
1 mesiac ago
Boj o životný priestor a sebaúctu😅.
Btw, nikdy som nemyslela, že v praxi využijem medzinárodné právo súkromné a ukázalo sa, že opak je pravdou. Asi mnohí by boli možno prekvapení, aké užitočné je naše členstvo v EÚ napríklad z pohľadu vymožiteľnosti právnych nárokov v cudzine alebo od cudzích subjektov.
Tak ešte trošku teórie a snáď zvládnem aj posledný skúškový trojboj.
A čo myslíte, kto si nakoniec musel presadnúť 🤷♀️.
Aj keď, ja som chcela 🤞
#mačky #tesmackydvor #doma #víkend
1 mesiac ago
Stojím pod bazou. Nazbierať alebo nie? Nechce sa mi, bazový čaj mi nechutí.
Je to skôr povinná jazda. Lebo je to správne. Poctivé. Domáce. A funguje proti nachladnutiu a pri chrípke.
Na Lubihegyi som zbierala každý rok, sušila, zavárala. Nielen bazu, doslova všetko, nielen pre nás ale pre každého, kto chcel.
Môj sabbatical 💛. Bolo to tak nové! Namiesto zapnutého počítača ker bazy a ruky poprášené peľom z kvetov.
List zo sociálky s informáciou kedy pôjdeme do dôchodku a koľko dostaneme, ma vytrhol zo spomienok, a keď som si ho prečítala, tak na chvíľu aj z rovnováhy.
Ostáva nám približne toľko rokov, koľko uplynulo od kúpy vinice na Lubihegyi.
Však len včera sme prišli. 💫
Hneď po príchode som si “dôchodok” na nečisto vyskúšala naplno.
Sabbatical, vinica, pokoj, príroda.
K tomu sa mám na staré kolená vrátiť?
Viničný dom sme kupovali cielene ako “potenciál na dôchodok”. Dnes vieme, že jeho potenciál spočíva v niečom celkom inom ako v nekonečnom dôchodkovom leňošení v prírode… naša predstava o dôchodku je úplne iná.
A pracujeme na tom, aby sa stala realitou 💛
1 mesiac ago
Medzi slovami únava a úľava je rozdiel len jedno písmenko.
A hodiny nad knihami.
A pár tisíc myšlienok, ktoré museli počkať alebo rovno uvoľniť miesto celkom novým vetám.
A tony čokolády.
A noci, ktoré končili o 4 ráno lebo mozog sa prebudil s naliehavou otázkou z nekonečne dlhého zoznamu.
To je tá únava.
Mozog je fakticky neuroplastický orgán.
Mení sa, meníme sa.
Zbohom, dobré dievča.
To je tá úľava.
Ešte tri mesiace 🦸♀️.
#studentslife #life #mylife #me
1 mesiac ago
Recepty
Lex Fermentum (dôveruj procesu)
- Jednou nohou budem až do smrti trčať v 70-tych rokoch, keď boli moji rodičia mladí a my, čerstvo vyliahnutné mláďatá, sme sa celé dni hrali vonku. Na internete sú dnes stovky starých fotografií. Aj bez AI úprav, ktoré im dodajú farbu a pohyb, prebúdzajú vo mne čosi, čo som dlho nevedela pomenovať. Nebola to ani […]
- Miesila som cesto na chlieb. Ručne, ako vždy. Vymiesiť dvanásť kíl cesta mi trvalo takmer hodinu. Úsilie zmeniť múku a vodu na chlieb mi pripomenula, že aj život je rovnako ťažký a krásny. Múka a voda nie je chlieb. Je to len potenciál, ktorý musí byť najprv premenený, aby z neho niečo bolo. Aj človek […]
- Raz som čítala rozhovory s úspešnými mladými ľuďmi, ktoré publikoval jeden zahraničný portál. Títo mladí ľudia odpovedali na otázku, čomu pripisujú svoj úspech. Jedno dievča odpovedalo, že od malička vyrastala v podnikateľskom prostredí, jej otec podnikal v doprave a mama mala obchod s oblečením. Od malička ju vodila do obchodu a ona vstrebávala atmoféru, rozhovory so […]
- Predobraz vinice ako malého súkromného raja som mala zakódovaný v mojej prapamäti od detstva, keď som si, s nosom večne v knihách, vytvorila množstvo romantických predstáv o živote. Do vinice utekala a dni si okopávaním krátila nešťastne vydatá Zuzana Forgáčová, žena dvoch mužov v rovnomennom románe Joža Nižňánského. Jedna z hlavných hrdiniek francúzskeho seriálu, ktorého […]
- J. W. Goethe povedal, že „Nech akokoľvek divoko mušt kvasí, predsa napokon vínom bude”. Táto myšlienka bola mojou mantrou, keď bolo zle. Bola pre mňa sľubom, že nech sa deje čokoľvek, akokoľvek bláznivo, bolestne, chaoticky či nepochopiteľne, má to zmysel a napokon to bude dobré. Bude z toho víno. Víno, ktoré povie príbeh ročníka. Víno, ktoré […]