recept na pikant spoza plota

Pikant. Papriková nátierka, ktorej nie je jednoducho nikdy dosť

Pikant je napriek svojmu oheň sľubujúcemu názvu celkom civilná a príjemná nátierka z červených paprík či kápií. Uprostred zimy na hrianke či chlebe s maslom prinesie vôňu leta. Použiť sa dá aj do omáčok či ako základ pod mäso pri pečení. A tak každý rok striehnem na obdobie, kedy sa na našej tržnici objavia papriky a idem na to. 

Suroviny: 

  • 5 kg kápií 
  • 1 kg cibule
  • 1 celý cesnak 
  • Feferónky podľa toho, aký pikantný pikant chcete, ja dávam na 5 kg kápie 7 – 8 kusov
  • 100 ml bieleho vína (môžete použiť vodu)
  • 200 – 500 ml octu podľa chuti a potreby
  • 100 – 200 ml oleja
  • 130 – 200 g cukru podľa chuti a potreby
  • 100 g soli

Postup

Papriky očistím od semienok a nakrájam na malé kúsky, približne ako keď robím lečo. Cibuľu očistím a nakrájam na polmesiačiky. Poplačem si a očistím cesnak. Tenrozpučím plochou noža, aby sa uvoľnili jeho aromatické a chuťové látky. Toto všetko dám do hrnca, podlejem vínom a priebežne podberám varechou.

Môj hrniec bol pri príprave v roku 2020 plný po okraj, ledva sa tam všetko zmestilo. Po chvíli kápie pustili vodu, tá sa odparovala, zelenina zmenšovala svoj objem. Keď boli kápie primerane mäkké – teda nie rozvarené, ale už nie surové, tak som začala pridávať ďalšie suroviny – ocot, olej, cukor, soľ. Najprv som začala základnou dávkou (to menšie číslo v gramáži a mililitroch) a postupne podľa potreby pridávala alebo nepridávala. Zamiešala som a rozmixovala ponorným mixérom. 

Teplotu na sporáku som znížila tak, aby zmes mierne bublala ale nevrela. Ak je plameň silný, Pikant prská na všetky strany. Pikant som varila asi tri hodiny, stále sa mi zdal redší, ako by som si priala.

Správna hustota hotového Pikantu je tak akurát. Nemal by byť riedky ako kečup ani hustý, že v ňom lyžica stojí. Môžete nabrať lyžicu pikantu na tanierik a urobiť v červenej škvrne čiaru stredom. Ak sa nezleje, je pikant hotový. Ja si toto uľahčujem tak, že naberiem pikant na obrátenú (vypuklú) stranu varechy a ryhu urobím malíčkom. Buď steká, alebo nie. 

Ak sa vám stane, podobne ako mne, že pikant je stále riedky a vy potrebujete odísť, tak jednoducho vypnite sporák a odstavte hrniec. Dovaríte na druhý deň, ako ja. 

Horúci pikant nalievam do malých, maximálne 2 dcl fľaštičiek a sterilizujem dunstovaním. Plné a dobre zatvorené fľaštičky uložené hore dnom na deke, pekne zabalím a nechávam bez rušenia pomaličky chladnúť 24 a viac hodín. Soľ, cukor a ocot sú prirodzené konzervanty a náš pikant nám vydržal bez ujmy na chuti či farbe celý rok. 

Poznámky na okraj

Z uvedených množstiev mi vyšlo 15 fľaštiečiek s objemom 1,9 dcl. Ak sa vám to zdá veľa, tak vás ubezpečujem, že budem rada, ak takto o rok budem mať aspoň jednu fľaštičku. Niečo rozdáme, čosi pojeme na hriankách , bundášoch a chleboch s domácou paštétou, a niečo pôjde do varenia. Keďže sa stravujeme takmer výhradne doma, viete si asi predstaviť, že naše zásoby sú tak trochu zásobovitejšie. 

Variácie 

Celkom isto sa nemôžem hrdiť tvrdením, že mám jediný správny recept na originál Pikant. Existujú aj recepty s pridaním rajčín (na štýl ljutenica), verzie bez semienok aj so semienkami, nahrubo namletý aj najemno rozmixovaný.

Pridať môžete aj čierne korenie či roztlčené horčicové semienko. Inú farbu a štruktúru bude mať Pikant, ak papriky či kápie pred dusením opečiete a ošúpete alebo neošúpete. Ak papriky opečiete a pridáte aj opečený baklažán, získate ajvar.

Zľava doprava: ajvar 2018, Pikant 2019 z pečených kápii, Pikant 2020 varený 2 dni.

Aj u nás, v susedstve spoza plota, robí Pikant každý inak. Navzájom si podarujeme koštovacie poháriky, a viete čo? Každý je perfektný! Lebo odlišnosť, pestrosť chutí a farieb, patrí k životu. 

Spracovávam…
Podarilo sa!


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.