Pšeno. Dva recepty s nenápadnou superpotravinou

Pšeno si som si pamätala z Dobšinského rozprávok. Väčšinou ho rozsýpal za sebou nejaký Nebojsa, aby nezblúdil v hustom lese, kaša či koláčik z prosa tiež provokovali detskú fantáziu. Nič vám to nepripomína? Niet divu. V Dobšinského rozprávkach sa totiž spomínalo proso. No a pšeno, to je jadro prosa. 

HIstoricky pšeno, respektíve proso, pochádza podobne ako ostatné obilniny z oblasti dnešnej Indie, Ázie a Číny. Pestovalo sa už 3000 rokov pred naším letopočtom. Jedávalo sa v dobe kamennej, jedávali ho aj starovekí Gréci a Egypťania, a samozrejme, aj starovekí Slovania. Pre tých, koniec koncov, boli najrôznejšie obilninové kaše dominantnou súčasťou stravovania, spolu s obilninovými plackami a polievkami. Na Slovanmi obývaných územiach sa dodnes zachovali spomienky na význam prosa v tradíciách ako napríklad svadobný prosový koláč na Morave.

Príprava pšena

Ja som pšeno skúšala do jedálnička zaradiť viackrát, ale nechutilo mi. Samozrejme, keď som ho pripravovala nesprávne! Motivácia dať pšenu druhú šancu prišla, keď som zistila, že mám v strave strašne málo bielkovín a nevládzem jesť toľko mäsa, aby som ich mala dostatok. Začala som pátrať, čo by mohlo byť efektívnym doplnkom a našla som pšeno. A tak som sa rozhodla, že sa pšeno naučím pripravovať tak, aby mi chutilo. 

Väčšina zdrojov odporúča pšeno pred varením aspoň dvakrát spariť prevarenou vodou. Dnes, keď má každý rýchlovarnú konvicu, to nie je problém. Zistila som však, že ak ho nechám odmočiť v studenej vode a pred varením dôkladne prepláchnem podobne ako ryžu, výsledok je rovnaký – pšeno stratí svoju horkosť. Odmáčať nechávam napríklad od rána do obeda, ale to len preto, že už ráno sa motám v kuchyni, a tak je pohodlné rovno zaliať aj pšeno. 

Najťažšie na príprave je odhadnúť množstvo. Ja používam 3 dcl plecháčik. Polovica hrnčeka bohate stačí na raňajkovú kašu pre jednu osobu alebo na prípravu štyroch porcií polievky. 

Pšenová kaša

Kašu zo pšena pripravujem tak, že premyté pšeno zalejem dvojnásobkom vody, pridám štipku soli a lyžičku brezového cukru xylitol. Ako sladidlo môžete použiť ja cukor alebo med, ale kto si chce vychutnať sladké chute s minimom cukru, tak xylitol je správna voľba.

Kašu varím bez miešania, prikrytú, kým sa neodparí voda, teda asi 10 – 15 minút, podľa toho, aký silný je plameň. Ak by ste to s vodou prehnali, nič sa nedeje, stačí pšeno precediť ako cestoviny. Pšeno je uvarené keď je podobne mäkké či tvrdé ako ryža alebo al dente cestoviny. Na prípravu kaše však môžete pšeno aj trochu rozvariť. 

Potom prilejem trochu mlieka, vďaka čomu sa zrnká pšena premenia na kašu. Podávam s čerstvým alebo mrazeným ovocím, navrch mám rada pomleté kakaové bôby. 

Pšenová polievka

Polievka so pšenom patrí medzi moje top. Stačí uvariť pšeno podľa receptu vyššie, teda prepláchnuť a uvariť v dvojnásobku vody, osolenej štipkou soli. Ak chcete, môžete pšeno pred uvarením aj trochu opiecť na suchej panvici, ale rozvariť by sa nemalo ani bez opečenia. Ja neopekám. 

Kým sa pšeno varí, varím aj červenú šošovicu a krájam nadrobno ostatnú zeleninu. Tou je mrkva, stopkový zeler a zemiaky. Túto zeleninu opečiem na olivovom oleji, pridám cesnak, podlejem vodou tak, aby bola zelenina zakrytá a varím. Na ochutenie stačí štipka soli a čiereneho korenia, ešte lepšia je s exotickým korením, konkrétne s rímskou rascou, feniklom, troškou chilli, zázvorom, koriandrom, kurkumou. Keď je zelenina mäkká, pridám šošovicu, uvarené pšeno a dostatočne veľa petržlenovej vňate. Namiesto petržlenovej vňate je výborný je aj natrhaný špenát alebo kel. Osobne mám túto polievku rada hustejšiu, ale to už je na vkuse každého človeka, akú hustú ju pripraví. 

Polievka je sýta ale tým nepríjemne ohlupujúcim spôsobom, naopak, dodá človeku kopu energie a živín. Uvarené pšeno však môžete pridať do akejkoľvek vašej obľúbenej polievky a obohatiť ju tak o cenné živiny.

Šalát so pšenom

Uvarené pšeno môžete použiť ako základ šalátu namiesto bulguru alebo kuskusu, čo ocenia aj celiatici, pretože pšeno je bezlepkové. Šalát môže byť z čerstvej, ale aj pečenej zeleniny. So správnym korením a kvalitnými olejmi sa stane vysoko variabilnou a zdravou delikatesou. 

Čo pšeno obsahuje:

Pšeno neobsahuje len bielkoviny, ktoré som pôvodne naháňala, ale aj množstvo ďalších látok, ktoré spolu a pri pravidelnej konzumácií prinášajú úľavu organizmu zaťaženému stresom, energeticky zbytočne bohatou stravou a nepohybom. 

  • minerály: horčík, draslík, fosor, kremík, meď, vápnik, železo, zinok, mangán, magnézium, selén
  • Vitamíny: A, B1, B2, E, K
  • Iné: vlakánina, bielkoviny
  • Pšeno je bezlepkové a vhodné aj pri cukrovke či jej prevencii

Čo konzumácia pšena podporuje: 

  • Rast a zachovanie zdravých zubov, nechtov, vlasov
  • Vzhľad a pružnosť pokožky
  • Protizápalové účinky
  • Rýchlejšie hojenie rán
  • Činnosť žalúdka, pankreasu a sleziny
  • Vyrovnáva kyslosť žalúdka, trávenie a vyprázdňovanie
  • Celkovú imunitu
  • Pôsobí proti stresu, depresiám, podráždenosti, úzkostiam a únave

Pšeno považujem za superpotravinu a záchrannú brzdu pre človeka 21. storočia v našom civilizačnom okruhu. Odporúčam zaradiť ho do jedálnička každému, kto sa cíti podráždený, slabý a unavený, stále hladný a plný zároveň. Každému, kto chce zlepšiť svoju duševnú aj fyzickú kondíciu. Pšeno samotné nespraví zázrak, ale pri pravidelnej konzumácii môže byť jedným zo stavebných prvkov ku lepšiemu zdraviu. A to sa pri stave – a budúcich vyhliadkach – zdravotníctva na Slovensku oplatí.  


Novinky Spoza plota

Chcete viac takýchto článkov alebo receptov? Stačí sa prihlásiť na odber Noviniek a budete dostávať pravidelné sezónne recepty e-mailom! V novinkách nájdete recepty zo sezónnych surovín, gurmánske tipy na víno, a súhrny aktuálne publikovaných článkov na blogu Spoza plota. Jednoducho vám nič neutečie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.