Kváskový špaldový chlieb

Špaldový chlieb je jeden z najchutnejších chlebov vôbec. Pri jeho pečení treba pamätať len na to, že špalda sa správa inak ako jej rozmaznaná pra-pra-pravnučka pšenica. Úplne inak reaguje s vodou a je lepivejšia. Ak sa však naučíte spolupracovať s ňou, odmenou vám bude luxusný chlieb.

Suroviny:

  • 150 g aktívneho ražného kvásku alebo si urobte rozkvas
  • 300 g vody
  • 550 g špaldovej múky

Postup:

Aktívny  kvások alebo rozkvas zmiešajte s vodou a múkou. Ja najprv miešam lyžicou a potom rukou, hoci zmes je pomerne lepivá a vôbec nie je vláčna. Odolajte pokušeniu doliať vodu, stačí, ak múka nie je suchá. Toto budúce cesto nechajte hodinku na pokoji.

Po hodinke sa vráťte, pridajte lyžičku soli a ak chcete, tak aj rascu alebo iné korenie. Ja som mala cesto tak hutné, že som ho najprv natrhala a potom premiesila rukou. V podstate som ho viac prekladala ako miesila, a pomerne rýchlo s sformovala pevná, hladká hrudka cesta. Keď som to videla, rovno som ju roztiahla na doske a preložila na tretiny ako obálku, následne stočila – teda zrolovala ako makovník – a vložila do ošatky. Ošatku som zabalila do plastového vrecúška, opakovane používaného a určeného výhradne na tento účel, a uložila chladničky. Tentokrát som chcela, aby cesto kyslo ozaj pomaly, takže som ošatku položila do dolnej, teda najchladnejšej časti chladničky. Ráno ma tam čakalo parádne nakysnuté a pomerne hebké cesto.

Odkiaľ je špalda a prečo je vlastne zdravá?

Špalda

 

Rúru aj s pekáčom a pokrievkou som rozohriala na 250°C. Cesto som vyklopila na papier na pečenie a trochu narezala tesne predtým, než som ho šupla na rozpálený plech. Pečiem bez papiera, ten papier slúžil len ako náhrada pekárskej lopaty. Po 10 minútach som teplotu znížila na 180°C a odkryla som peceň, nech sa dopečie. Moja rúra je taká aká je, a teda ju musím strážiť. Občas vypnúť dolný  ohrev, občas chlieb prikryť alobalom. V tej druhej fáze som chlieb piekla 20 minút. Svoju rúru isto poznáte a budete s vedieť zariadiť.

Bochník je presne taký, ako som čakala. Pretože som ho takmer nemiesila, nemá veľké oči a vďaka dlhému kysnutiu je neskutočne mäkký. A keď sa to tak vezme, cesto sa urobilo samé, ja som len navážila a zamiešala suroviny.


Prihlásením súhlasite  so spracúvaním osobných údajov podľa našich zásad o spracúvaní osobných údajov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.