Krkovička na víne s lečom

Krkovička je mäso, ktoré potrebuje svoj čas. Napriek tomu radím recepty z krkovičky medzi jednoduché. V podstate stačí len nasoliť, nakoreniť a dusiť. V čom sa odlišujú rozličné spôsoby prípravy je zmes korenín a prílohy, s ktorými ju dusím.

Varenie si uľahčujem zaváranimi z leta. Napríklad také lečo sa ani zďaleka nehodí len na prípravu leča s klobásou, ale je neskutočne univerzálnou ingredienciou do rôznych jedál. Tentokrát som pridala aj suché biele víno.

Paradajky, ae aj víno obsahujú kyseliny, ktoré pri varení podporia rozvinutie ostatných chutí jedla, a vďaka ktorým je mäso po upečení krehkejšie, jemnejšie. Koniec koncov, s tým sme sa stretli aj pri pečení krkovičky na jablkách.

Suroviny:

  • 1 kg krkovičky vcelku
  • 1 fľaša leča
  • 3 strúčiky cesnaku
  • soľ a čierne korenie
  • fenykel
  • 2 dcl suchého bielého vína

Príprava

Tentokrát som nechala vyniknúť chuť mäsa a nepreháňala som to s korením. Mäso som prešpikovala cesnakom, nasolila a poprášila čiernym korením. Nakoniec som ešte vmasýrovala do mäsa fenykel, ktorý je pre mňa jedno z top korení pre krkovičku. Ďalším príjemným aromatickým tónom budú klinčeky, ktoré sa nachádzajú v leči.

Do liatinového smaltovaného hrnca s hrubým dnom som vyklopila z fľaše lečo, naň som položila mäso a dala som ho zakryté piecť na 160°C. Po pol hodine som ho vybrala a poliala vínom. Následneho som ho dusila dve hodiny.

Ten čas je orientačný, treba sa riadiť svojou rúrou a výškou mäsa. Ideálne je, ak ho po hodine prepichnete kovovou ihlicou. Mäso je hotové vtedy, keď ním ľahko prejde.

Upečené mäso som zabalila do alobalu a odložila na pomalé vychladnutie. Jedli sme ho až ďalší deň, keď sa krásne odležalo.

Z leča, vína a výpeku som tyčovým mixérom vymixovala omáčku. Krkovičku som podávala so haluškami a omáčkou.

Dobre vedieť

1100 g krkovičky sa pomalým dusením redukovalo na 700 g. Podľa toho, aké hrubé či tenké plátky nakrájate, toľko porcií budete mať. Mne vyšlo 8 porcií, pretože pár plátkov som ukrojila tenšie, ako mali byť.

Takže áno, jedli me túto krkovičku pár dni, s haluškami, so zemiakovou kašou, ba aj ako sendvič, pretože aj studená chytí vynikajúco. Zvyšné mäso môžete tiež posekať do pečených pirohov. To je podľa mňa celkom výhodný výsledok na jedno varenie.

Zvýšilo mi aj dosť omáčky. Tá sa dá zamraziť a použiť neskôr na cestoviny s fašírkou, do ragú, lasagní, alebo po nariedení vývarom ako netypická minestrone polievka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.